“Annika”nın yıldızı Nicola Walker, Yanan Bir Evden Kurtaracağı kitabında

anKeRcKO

Yeni Üye
Hiç kimse, Unforgotten, Last Tango in Halifax ve The Split gibi TV şovlarında gözleri izleyicileri büyüleyen Nicola Walker kadar kara kara düşünmüyor.

Şu anda PBS’de ikinci sezonu yayınlanan İngiliz suç draması “Annika”da, sürat teknesiyle Glasgow yakınlarındaki sularda gezinirken denizdeki bir cinayet masası dedektifi gibi görünüyor.

Ancak kocası, aktör Barnaby Kay ve ergenlik çağındaki oğulları Harry ile birlikte yaşadığı Londra’nın hemen dışındaki bir video röportajında Walker çok neşeli ve komikti. En önemli kültürel konuları (gerçek suç podcast’leri, tiyatro yönetmeni Ivo van Hove, yürek parçalayıcı realite dizisi “Alone”) hakkında konuşmayı kabul ettiğinde menajerinin ona dürüst olup olmayacağını sorduğunu hatırladı.

“Ben de şöyle dedim: ‘O haftanın en önemli kültürel olaylarından birinin aslında iç çamaşırımla oturup bir kutu kola ile bir paket İspanyol Lays cipsi yemek ve ‘Beckham’ belgeselini izlemek olduğunu söylersem kötü mü olur?’ ?'”

Walker, “Artık ikisine de aşığım” diye ekledi. “David ve Victoria.”

Bunlar konuşmadan düzenlenmiş alıntılardır.

1

Sanata dokunun

Genç bir kızken Essex kırsalına taşındık ve en yakın kasaba, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan yeni kasabalardan biri olan Harlow’du. Mimar Frederick Gibberd, sıradan insanların günlük yaşamlarında sanatla ilgilenmesi gerektiğine inanıyordu. Alışveriş merkezine giderken Henry Moore, Barbara Hepworth ve Rodin’in heykellerinin yanından geçtim. Hepworth’ün Kontrapuntal Formlarına tırmandım ve kimse seni durduramadı. Hepworth, heykellere dokunulması gerektiğini söyledi; işte böyle başlıyorlar.

2

Stewart Lee

Stand-up’ı her zaman sevdim çünkü hiç başaramadım ve Stewart benim için yıllardır yaptığım en iyi stand-up. “İçerik sağlayıcıları” öneririm. Sanki komedinin kurallarını çiğniyor, onları tekrar birbirine yapıştırıyor ve sonra da üzerinize fırlatıyor.

3

Ivo van Hove

Ivo’yu izlemek ya da Ivo’nun yönetmenliğini yapmak bir enerji ve umut kaynağı gibi çünkü o tiyatroyu öyle bir yapıyor ki, tiyatronun yapılmasını her zaman istediğinizi fark etmenizi sağlıyor.

4

Tony Morrison

Annemi çok uzun zaman önce kaybettim. Çok genç. Üniversitedeyken bana “Sevilen” kitabının bir kopyasını aldı ve içine “Sevgilime” yazdı. Yanan evinizden evcil hayvanlarınız dışında neleri kurtaracağınız konusunda ne diyorlar? Bu kitap. 19 yaşındaydım ve bu bana tüm dünyayı açtı.

5

“Yalnız”ın ABD versiyonu

Birleşik Krallık gezisi, ters giden bir aile kamp gezisi gibiydi: karanlıkta kayboldular ve tilkilerin ve baykuşların çığlıklarından korktular. Sonra tesadüfen “Yalnız ABD”yi gördük. Crikey. On kişi. Ayılar, kurtçuklar. Bir adamın misk öküzünü sokarak öldürerek seri kazandığını gördüm.

6

‘iş kapanışı’

Hamileyken “Kapanış Zamanı”nı tekrar tekrar çalıyordum ve Harry biraz kıpırdanıyordu. Bunu ben mi uydurdum bilmiyorum ama tek bildiğim onun Tom Waits’i sevdiği. Harry yaklaşık 3 yaşındayken ünlü bir kostüm tasarımcısının soyunma odasına gittim ve Tom Waits içeri girdi. “3 yaşındaki çocuğum ‘Kapanış Zamanı’ ile ilgili tüm kelimeleri biliyor” diyemeyecek kadar korktum. Gerçekten pişmanım ve oğlum beni asla affetmedi.

7

Sylvia Plath

16 yaşımdayken kendimi gerçekten onunla özdeşleştirdim. Bütün bu gençlik iç gözlemi. Çok genç olduğunuz için bu kadar felaket olmanıza izin veriliyor. 53 yaşında biri olarak kendimi göremiyorum. Sylvia Plath’ı görüyorum ve kelimenin tam anlamıyla kitaba dalıp onu kurtarmak istiyorum.

8.

Şiir oku

Yüksek sesle şiir okumayı seviyorum. Bunun nedeni Cambridge’de İngilizce eğitimi almam olabilir. En sevdiğim şiirlerden biri Billy Collins’in “Şiire Giriş” adlı eseri; anlamından vazgeçmek için şiiri bir sandalyeye bağlamanız ve teslim olmaya zorlamanız gerektiği fikri. Bunu öğrenciyken yaptığımı hissettim ve şiire geri dönmem uzun zaman aldı çünkü bu benim için bir işti. Ama şimdi bu sözleri söylediğinizde etten kemikten ibaret olduğunu düşünüyorum.

9

Roller için oynatma listeleri

Bana karavandan ayrılıp sete gitme konusunda güven veriyorlar. Annika’nın çalma listesi inanılmaz derecede çeşitliydi: Benjamin Clementine’den “Nemesis”, David Bowie’den “Fill Your Heart” ve The Darkness’tan “I Believe in a Thing Called Love”.

10

Cinayet gösterileri

Benim de pek çok kadının sahip olduğu bir suçluluk takıntısı var (“SNL”nin çok güzel bir müzik taslağında işaret ettiği gibi): gerçek suç. Avustralya podcast’i “Casefile” var ve adam her zaman şu uyarıyla başlıyor: “Bu podcast cinsel içerikli hikayeler, kadın ihlalleri vb. içeriyor.” Ve kocam şöyle bağırıyor: “Yine bu lanet adamın kadınları öldürmekten bahsettiğini mi dinliyorsun?” Evet dinliyorum. Neden ben? Polisiye romanları da aynı nedenle seviyoruz. Çünkü sizi korkutan bir şeyi izlemenin ve çözüldüğünü görmenin rahatlığı size bir nebze de olsa güven veriyor.