Anthony Boyle, 'Manhunt' ve 'Masters of the Air' filmlerindeki çığır açan rollerini anlatıyor

anKeRcKO

Yeni Üye
Anthony Boyle'un şansı yaver gitmedi. “Davranış sorunları” nedeniyle Katolik erkek okulundan atılmıştı. Ayrıca çalışırken içki içerken yakalandığı için bir gece kulübündeki işinden de kovuldu.

Ve böylece, o zamanlar 16 yaşında olan Boyle, kafasında şekillenen hayalin peşinden gitmenin iyi bir zaman olduğuna karar verdi. Google aramasına bir dizi kelime yazdı: “Belfast'ta erkek oyuncular için seçmeler.”

Sonunda, dev bir satranç tahtası üzerinde oynanan “Romeo ve Juliet” yapımında rol almak ve başına siyah bir çanta taktığı ve öfkeli gibi davranarak insanları korkuttuğu bir hayalet turuna konuk olarak katılmak da dahil olmak üzere bazı alışılmışın dışında roller üstlendi. 18. yüzyılda İrlandalı bir devrimcinin hayaleti.

Boyle daha sonra okula dönse de oyunculuğu bırakmadı.

Yakın zamanda yapılan bir video röportajında ”Hiçbir zaman başka bir seçeneğin olduğunu hissetmedim” dedi. “Tıp fakültesine gitmeme ya da başka bir şey yapmama izin verecek bir yedek plan olduğunu hiç hissetmedim. Her zaman sadece oyunculuktu.”

On yıldan fazla bir süre sonra Boyle, kayıt kariyerinde başka bir dönüm noktasına ulaştı. Londra ve New York'ta sahnede başarılar elde etmesine rağmen bu yıldan önce beyazperdede sadece küçük roller üstlenmişti.

Artık okuldan nefret eden adam birdenbire televizyonda yayınlanan tarihi dramaların aranan oyuncusu haline gelir. Boyle, Amerika'nın 100. Bomba Grubu'nun II. Dünya Savaşı sırasında karşılaştığı zorlukları konu alan Apple TV+ dizisi “Masters of the Air”de deniz tutmasıyla ve kendinden şüpheyle mücadele eden gemideki denizci Binbaşı Harry Crosby'yi canlandırıyor. Steven Spielberg ile Tom Hanks ve Gary Goetzman yönetici yapımcı olarak görev yaptı.

Kendisi aynı zamanda Cuma günü Apple TV+'da prömiyeri yapılan “Manhunt”ta Abraham Lincoln'e suikast düzenleyen ve yakalanmaktan kaçmaya çalışan aktör John Wilkes Booth'u canlandırıyor.

29 yaşındaki Boyle için bu ivme çok erken gelmedi. Haylaz bir gülümsemesi, gür kahverengi saçları ve çocuksu yüzüyle hâlâ genç görünüyor ama aynı zamanda zamanın geçtiğinin daha çok farkına varmaya başladı. Yakın zamanda yapılan bir röportajda birisi ona Haziran ayında gerçekleşecek olan 30 yaşına girme hakkında ne düşündüğünü sordu.

Gülerek, “Röportajın ortasında biraz varoluşsal bir kriz yaşadım” dedi.

Boyle, Katolik batı Belfast'ta işçi sınıfı bir aileden geliyor. Annesi resepsiyonistti ve babası güvenlikte çalışıyordu. Akrabalarından hiçbiri ya da tanıdığı hiç kimse oyunculuğa başlamamıştı. Boyle, “Quadrophenia” ve “This Is England” gibi filmleri izleyerek büyüdü ve kendisini beyazperdede hayal etti.

Geleneksel eğitim ona hiçbir zaman uymadı ve öğretmenlerinin kimliğine büründüğü için bir dizi uzaklaştırma cezası aldı. 16 yaşında okuldan atıldıktan sonra, bir grup asi erkek çocukla birlikte, erkekleri kabul etmeye yeni karar vermiş olan büyük bir Katolik kız okuluna transfer edildi.

Bu süre zarfında, Simon Stephens'ın Herons adlı oyunundaki rolü de dahil olmak üzere küçük yerel tiyatrolarda rol aldı. Galler Kraliyet Müzik ve Drama Koleji'ndeki bir öğretmen onu bu yapımda gördü ve öğrenci olarak kaydolmaya ikna etti.

Boyle, Belfast'tan ayrılıp Galler'deki lüks koleje (insanların kendisinin hiç tatmadığı ve Shakespeare oyunlarında oynadığı yemekleri yediği bir okul) gitmek üzere ayrılmanın yeni bir kültüre girmek gibi hissettirdiğini söyledi.

“Ailemi arayıp 'Bana humus teklif ediyorlar' dediğimi ve ailemin telefonda 'Yeme!' diye bağırdığını hatırlıyorum. Sakın yemeyin!'' dedi.

Okula gitmek onun oyuncu olarak yeni zirvelere ulaşmasını sağladı. Orada iki yıl geçirdikten sonra, Harry Potter ve Lanetli Çocuk'un West End ve Broadway yapımlarında Scorpius Malfoy rolünü üstlenmek üzere ayrıldı; bu performans ona Olivier Ödülü ve Tony adaylığı kazandırdı.

“Bundan önceki en uzun koşum beş gün boyunca Doğu Belfast'taki bir toplum merkezindeydi ve ardından West End'deydim, bu yüzden gerçek bir değişiklikti” dedi. “Bu bir ateş vaftiziydi.”

Daha sonra yazar JRR Tolkien'in erken yaşamını konu alan 2019 filmi “Tolkien”de ve “Masters of the Air”de rol almadan önce Apple TV+'da yayınlanan 2023 gerilim filmi “Tetris”te küçük roller üstlendi.

Boyle, havacının ihtiyatlılığı ve insanlığı nedeniyle Crosby'ye çekildi. Mürettebat arkadaşlarının üzerine kusan ve yanlışlıkla uçağını düşman işgali altındaki Fransa'ya yönlendiren çelişkili bir karakterdi.

Bu role hazırlanmak için Boyle ve aralarında Austin Butler, Barry Keoghan ve Callum Turner'ın da bulunduğu oyuncu kadrosunun geri kalanı 2021'de temel eğitim kampına gitti.

“Provaların çoğu, bir yönetmen ve oyuncu kadrosuyla birlikte oturmayı, bir senaryoyu karıştırmayı, latte içmeyi ve çocukluk travması hakkında konuşmayı içeriyor” dedi. “Sanki oraya vardınız ve bir adam size bağırıyor, karakter adınızla sesleniyor ve 'Beni bırakın ve bana 20 dolar verin, sizi kurtçuk' diyordu.”

Boyle üç hafta boyunca şınav ve diğer fitness egzersizlerini yaptı ve navigasyon için haritalar üzerinde çalışmayı öğrendi. Çekimler, 15 metre yükseklikte uçan ve 360 derecelik ekranlarla çevrelenen B-17'lerin replikalarında gerçekleştirildi.

Masters of the Air'in çekimleri tamamlandıktan sonra Boyle'un, tarihi figür, kötü şöhretli John Wilkes Booth rolündeki bir sonraki rolü için gür bir bıyık bırakması için yaklaşık üç ayı vardı. “Manhunt”ın yapımcılarından Monica Beletsky, Boyle'un geçmişinin yanı sıra karizması ve küstahlığı nedeniyle Booth rolü için doğru seçim olduğunu söyledi.

“Klasik eğitim almış” dedi. “Ve bunun diğer zaman dilimlerinde de ikna etmek için uygun olduğunu düşünüyorum.”

Boyle, role hazırlanmak için haftalarca bir grup kovboyla birlikte viski içerek, tütün çiğneyerek ve ata binmeyi öğrenerek geçirdi. “Manhunt”ta İrlanda aksanını Amerikan aksanıyla değiştiriyor ve Booth'u öfke ve ırkçılıkla dolu karizmatik, narsist bir figür olarak tasvir ediyor.

Tarihi drama serisi, FX'in Kuzey İrlanda'daki mezhep çatışması hakkında geliştirdiği ve “Sorunlar” olarak bilinen bir gösteri olan “Hiçbir Şey Söyleme” ile devam ediyor; Boyle, İrlanda Cumhuriyet Ordusu'na subay olarak atandı. Aynı zamanda, bu yılın sonlarında gösterime girecek olan, 16. yüzyıl İngiltere'sindeki bir cinayeti konu alan suç gerilim filmi Disney+ dizisi “Shardlake”te de bir dedektifi canlandırıyor.

Boyle hâlâ neden tarihi rollerde rol almaya devam ettiğini tam olarak bilmiyor gibi görünüyor. Ama onun bir teorisi var.

“İnternetin anlayamayacağı bir yüzüm var” dedi.