“Aşk ve Ölüm” ve kadının cinayet işleme dürtüsü

anKeRcKO

Yeni Üye
13 Haziran 1980’de, Kuzey Teksas’ın bir banliyösünde ev hanımı ve iki çocuk annesi olan Candy Montgomery, iki çocuğunu ve bir arkadaşını kiliseye götürdü, onları yüzme dersleri için aldı ve ardından onları “The Empire Strikes Back”e götürdü. Ayrıca bu arkadaşının annesi Betty Gore’u da sabah geç saatlerde Gore evinin malzeme odasında baltayla 41 kez vurarak öldürdü.

Bu cinayet ve Montgomery’nin sonunda beraat etmesi (kendini savunduğunu iddia etti; jüri ona inandı) 40 yıldan uzun bir süre sonra iki diziye ilham kaynağı oldu: Geçen Mayıs Hulu’da yayınlanan Candy ve Perşembe günü HBO Max’te prömiyeri yapılan Love & Death. yeni bölümler haftalık olarak takip edilir. Bu şovlar, vekaleten öldüren veya öldüren kadınlar hakkında daha yeni bir gerçeklere dayalı drama dizisine katılıyor: The Act (Hulu, 2019); “Plainville Kızı” (Hulu, 2022); “Peyzajcılar” (HBO, 2021); ve “Pam Thing” (NBC, 2022).

Bu dizilerin beyaz ve çoğunlukla orta sınıf kahramanlarına benzeyen kadınlar, zaten gerçek suç mitosunun iyi bilinen arketipleridir: nazik bir söz ve güveçle her zaman hazır olan anneler, ışık saçan bir gülümsemeyle kızlar bir oda, önlerinde koca bir hayat olan kadınlar. Ancak çoğu gerçek suç öyküsünde kurbanlar bu anneler, kızları ve eşleridir. İşte onlar katiller. Bu, tipik olarak kadın izleyici kitlesinin çoğunluğunu çeken bu dizilere benzersiz bir cazibe ve korku katıyor. Katil: Onlar da bizim gibiler.

“Korkutucu!” Candy’de başrolü oynayan Jessica Biel, yakın zamanda yapılan bir telefon görüşmesinde aynı fikirdeydi. Biel, Montgomery’nin toplumuna yaptığı hizmetlerden ve çocuklarına gösterdiği ilgiden bahsetti.

“O yapabiliyorsa ben de yapabilirim diye düşünüyorum” dedi. “Herkes yeteneklidir. Korkutucu olan da bu… ve büyüleyici olan da.”

Amerika Birleşik Devletleri’nde kadın katiller nispeten nadirdir. Ve gerçek suçun desteklediği anlatılara rağmen, kadın kurbanlar da öyle. Yarım on yıl önce FBI, cinayet faillerinin yüzde 88’inden fazlasının erkek olduğunu ve cinayet kurbanlarının yüzde 21’inden biraz fazlasını kadınların oluşturduğunu hesapladı. Bununla birlikte, araştırmalar, kadınların gerçek suç medyasını (kitaplar, podcast’ler, dramalar, belgeseller) ve özellikle de şiddet içeren suç medyasını arama olasılığının erkeklerden daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Bazı araştırmacıların “suç korkusu paradoksu” olarak adlandırdığı bu kadın saplantısını açıklayan iki ana teori vardır, çünkü kadınların kendilerini çok daha az etkileyen bir şey tarafından zorlanmaları çok daha olasıdır.

Penn State Harrisburg’da psikoloji profesörü ve “Just as Deadly: The Psychology of Female Serial Killers” kitabının yazarı Marissa Harrison, ilkinin heyecan ve hastalıklı merak arayışını içerdiğini, bizi arabadan bıktıran dürtünün aynısı olduğunu söyledi. dışarı çökme yapar.

Harrison ayrıca, kadınların gerçek suçu koruyucu ihtiyat nedeniyle tükettiklerini savunan ikinci teorinin ana hatlarını çizdi. “Bize zarar verebilecek şeylere dikkat etmek için zaman içinde geliştik” dedi.

Bu başlık altında, kadınlar gerçek suçu eğitici olarak görüyor – nelerden kaçınılacağını öğrenmek için izleyin, okuyun ve dinleyin. Bu seyahati asla kabul etmezdim, diyebilir bir tüketici kendi kendine. O gün hiç gitmedim. Kapıyı hiç açmadım. (Bu koruyucu uyanıklık genellikle kurbanı suçlama noktasına gelir.) Yine de, şok edici bir şekilde, Montgomery’ninki gibi hikayeler daha az ders veriyor. Ne de olsa, bir kilise arkadaşı mayo giyerse kim kapıyı açmaz ki?

Yine de, “Şeker” ve “Aşk ve Ölüm” gibi masallar kendi derslerini sunar – tipik olarak cinsiyet farklılıklarını pekiştiren ve cinsiyet ikilemi hakkındaki ortak inançları güçlendiren dersler.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde İngilizce profesörü ve kendini gerçek bir suç takıntısı ilan eden Sarah Rebecca Kessler, “Bu anlatılar, kadınların nasıl hissettikleri, duygularını kontrol edememeleri ve kadınların duygusal olarak yönlendirilmeleri hakkında derinden benimsenen inançları doğruluyor” dedi. Montgomery bunu çoğundan daha iyi doğruluyor: Bir kadınlık örneği, kilise korosunda şarkı söyledi ve görünüşe göre arkadaşını dürtüyle öldürene kadar ünlü lazanyasıyla tanınıyordu.

Adamların öldürmesi sürpriz değil. Birkaç yıl önce, Marc Cherry, Why Women Kill adlı, CBS Tam Erişim ve Paramount+’ta iki sezon boyunca yayınlanan senaryolu bir dizi yarattı. Cinsiyeti tersine çevrilmiş bir Why Men Kill hayal etmek neredeyse imkansız. Jeffrey Dahmer, Ted Bundy veya Richard Ramirez gibi dramalar, temel bir neden aramak yerine canavarlığı tesis etme niyetiyle, neden hakkında asla çok fazla endişelenmezler.

Ancak konu kadınlara geldiğinde, neden çok önemlidir, çünkü izleyicilerden katilin koşullarına, davranışlarına ve psikolojisine özel dikkat göstermeleri istenir. “Eğer şefkatli ve sevgi dolu olmak yerine, zararlı, incitici ve öldürücüyse, ‘Neden? Neden? Neden?’” dedi Harrison.

Love & Death’in yazarı David E. Kelley’i Montgomery davasına çeken neden.

“İşin sırrı burada” dedi. “Kalbinde aşk ve topluluk da dahil olmak üzere büyük özlemler besleyen bir kişi, bu ilkeleri özünde yalanlayacak şekilde nasıl hareket edebilir?” (Daha önceki HBO hiti “Big Little Lies”ta, kurgusal cinayetlerle ilgili motifler şöyleydi: daha az opak.)

Hem “Candy” hem de “Love & Death” bu gizemi Montgomery’nin olay versiyonunu kabul edip tekrarlayarak çözer. Tanık kürsüsünde, Montgomery’nin Gore’un kocası Allan ile yaşadığı bir ilişkiye kızan Gore’un kendisine ilk saldırdığını ifade etti. Bir psikoterapist ayrıca, Montgomery’nin maruz kaldığı çocukluk çağı travmasının hipnoz altında elde edilen kanıtlarını da sundu. Savunma teorisi, Gore’un saldırı sırasında Montgomery’yi susturduğu zaman, bu travmayı hatırladığını ve Montgomery’yi dissosiyatif bir duruma soktuğunu savunuyordu.

Ama neden tüm hikaye değil. Kan sıçramasına değecek herhangi bir gerçek suç dramasının nasıl olduğunu göstermesi gerekir. Hem “Candy” hem de “Love & Death” prestij draması olarak tanımlandığından ve gerçek suç draması olarak tanımlanmadığından, her iki dizi de ne kadar şiddet gösterileceği ve kimin bakış açısından mücadele etti.

Candy’nin yaratıcısı Robin Veith, “Her günün her anında, cinayeti gerçekten vurup vurmamamız konusunda boğuştuk,” dedi.

Her iki gösteri de nihayetinde cinayeti, onları yapan insanları bile rahatsız eden sahnelerde Montgomery’nin duruşma ifadesiyle tutarlı bir şekilde sahneledi.

Biel, kaçışı Candy’nin çağdaş sahne setlerine ve kostümlerine, özellikle de peruklara anlattı. (Biel, Montgomery’ye hiç benzemiyor ama yine de ekrandaki benzerliği ürkütücü.) Ancak sandaletlerinin uçlarından buklelerinin uçlarına kadar kendini tamamen karaktere kaptırarak ne hissettiğini hissetmesine izin verebildi. Montgomery’nin muhtemelen yaptığı şeyi yaptığı hissediliyordu.

“O peruğu taktığım an kendimi tanıyamadım” dedi. “Sorumlu olmadığım bir şekilde davranıyor olabilirim.”

Love & Death yıldızı Elizabeth Olsen’in güvenebileceği daha az peruğu vardı. Ekranda gerçek Montgomery’ye daha az benziyor. Tatlı sesi – yumuşak ses ve sert açılar, hayal ve kararlılığın karışımı – muhtemelen daha izlenimci. Öldürme sekansını ilk çektiğinde, adrenalinden hasta, hiperventilasyon yapıyordu.

Bir video görüşmesi sırasında “Şiddeti hiç sevmiyorum” dedi. “Korkunç bir duyguydu. Hiçbir parçam, ‘Oynadığımda bunun nasıl bir his olduğunu merak ediyorum’ demedi. Gerçekten kötüydü.”

Love & Death’in yönetmeni kıdemli yönetmen Lesli Linka Glatter, Cut diye bağırdıktan sonra ağladı.

“Sette hiç ağladım mı? asla” dedi. “Muhtemelen şimdiye kadar yaptığım en heyecan verici şeylerden biriydi çünkü gerçekti, çünkü çok yakın ve kişiseldi. O odada sadece iki kadın, iki ev hanımı vardı.”

Bu malzeme odasına iki ev hanımı girdi ama sadece Montgomery çıktı. Ve çoğumuz katillerin hepimizden farklı olduğuna kendimizi inandırmak istesek de, Montgomery gibi çok cana yakın, çok hanımefendi bir kadın bu kimliğin kaybolmasını engeller.

Kelley, “Belki de en korkunç şey, sevdiğimiz ve güvendiğimiz insanlar da dahil olmak üzere hepimizin içinde canavarların gizlenebilmesidir” dedi.

Hem “Candy” hem de “Love & Death”te Candy, 70’lerin sonlarındaki aptal modasıyla çok normal görünüyor ve çoğumuzun hissettiği aynı zevklere ve hayal kırıklıklarına eğilimli. Ama öyle görünüyor ki normallik, bir insanın yapabileceği en kötü şeye karşı bir koruma değil.

Çoğu gerçek suç dramasını izlerken birçok kadının titreyen bir düşüncesi olacaktır: Bu benim başıma gelebilir. “Candy” ve “Love & Death” muhtemelen daha da kötü düşünceler uyandırıyor: Bunu yapabilirdim, isteyebilirdim.