“Başka Bir Dünya” tarihsel olarak siyahi üniversitelere yardım etmek için yola çıkıyor

anKeRcKO

Yeni Üye
Şımartılmış bir sosyetenin nesiller boyu zenginliğini gösterişli bir şekilde sergilediğini hayal edin. Veya iklim değişikliğine karşı bir protestoya liderlik eden açık sözlü bir gençlik aktivisti. Ya da insanları en son dolandırıcılığına çeken karizmatik bir fırsatçı.

Bu açıklamalar, 1987'den 1993'e kadar yayınlanan bir sitcom olan “Farklı Bir Dünya”daki karakterler ve günümüzün sosyal medya fenomenleri için eşit derecede geçerlidir. Dolayısıyla Amazon ve Max'te yayınlanan dizinin Z kuşağı arasında popüler olması şaşırtıcı değil.

Dizi, Denise Huxtable'ı (Lisa Bonet) konu alan “The Cosby Show”un yan ürünü olarak başladı ve başlı başına bir hit oldu.

“Farklı Bir Dünya”, siyahi genç yetişkinlerden oluşan bir topluluğa yüksek düzeyde görünürlük sağlayarak ve kurgusal, tarihsel olarak siyahi bir üniversite olan Hillman College'a giden çeşitli kadın öğrencilerden oluşan bir kesiti takip ederek çığır açtı. Orada, tipik üniversite gelişimi sorunlarının (kitap okumak, parti yapmak, aşık olmak ve yetişkinliğe adım atmak) yanı sıra ırkçılık, aile içi şiddet, silahlı şiddet, evsizlik ve akıl sağlığı sorunları gibi daha ciddi sorunları da ele aldılar.

Hillman işportacı Ron Johnson'ı canlandıran Darryl M. Bell, “Bunlar önemliydi ve bunlar bugün hâlâ geçerli olan konular” dedi.

Dizinin finalinden otuz yılı aşkın bir süre sonra, Bell ve aralarında Charnele Brown, Jasmine Guy, Kadeem Hardison, Dawnn Lewis, Cree Summer ve Glynn Turman'ın da bulunduğu diğer ana oyuncular, tarihi siyahi kolej ve üniversitelerini kapsayan bir kampüs turu için yeniden bir araya geldi. Görevleri farkındalık yaratmak ve bu tür kurumlara olan kayıtları artırmak, Öteki Dünya burs fonu oluşturmak ve elbette yeni, genç hayranlara ebeveynlerinin eski TV idollerini şahsen görme şansı vermek.

Profesörlüğe dönen ince yapılı matematik dehası Dwayne Wayne'i canlandıran Hardison, “Çocuklar bunu telefonlarından izleyebilir” dedi. “Gerçekten her yere müdahale edebiliyorlar; bu bize tamamen farklı bir hayat kazandırdı.” Dizinin ilk gösterimi 37 yıl önce yapıldı, “bu yüzden hâlâ iyi işler yaptığını düşünmek biraz hayal gibi.”

Bell şöyle dedi: “Güneşin altında yeni bir şey yok: her şeyin bir döngüsü var ve geri geliyor ve yeniden yeni olduğunu buluyorsunuz.” hepsi eski moda haline döndü.)

Turun ivmesi, 2016 yılında Virginia'daki Norfolk Eyalet Üniversitesi'nde birkaç sanatçının performans sergilemesiyle geldi. Takip eden yıllarda Bell, kapsamlı bir üniversite turunu finanse etmek için potansiyel destekçilere başvurdu. (Dizinin yerleşik divası Whitley Gilbert'i canlandıran Guy, şaka yollu Bell'e grubun “ofis yöneticisi” diyor.)

Yıldızları gemiye almak nispeten kolaydı. Summer, “Burası bir aile,” dedi. “Çoğumuz etrafta takılıyoruz kasıtlı olarakCisco ve Sites Fargo'nun yanı sıra kâr amacı gütmeyen Öğrenci Özgürlüğü Girişimi ve Minds Matter ile birlikte çalışan Bell, bu yıl Atlanta'daki Spelman College, Washington D.C.'deki Howard Üniversitesi ve daha sonra sonbaharda Alabama'daki okullar dahil olmak üzere altı tur durağı planladı. Tuskegee Üniversitesi ve Alabama Eyalet Üniversitesi; 2025'te on ziyaret daha planlamayı umuyor. Etkinliklerin öğrencilere, öğretim üyelerine ve mezunlara ücretsiz olduğunu söyleyen Bell, grubun talep üzerine bazı etkinlikleri halka açmayı düşündüğünü söyledi.

Tuskegee Üniversitesi son sınıf öğrencisi Jaden Jackson, “A Different World”ün her bölümünü izledi ve tur duyurusundan ilham alarak yakın zamanda yeniden izlemeye başladı. “Bu bir klasik” dedi. “Hiç bıkmadığım bir gösteri.”

“İnsanlar HBCU'ları düşündüklerinde, oraya giden insanların türü hakkında zaten bir fikirleri var” dedi. “Ama çok çeşitli insanlardan oluşan bir grup var ve dizi bunu çok iyi yansıtıyor.” Summer'ın özgür ruhlu karakteri Freddie'ye özel bir yakınlığı var: “Benim gibi davranan ve benim gibi davranan birini ekranda görmek. – bu beni gerçekten etkiledi ve HBCU'ma gitme konusunda beni heyecanlandırdı.”

Tur 29 Şubat'ta Atlanta'da başladı. Oyuncular Spelman, Clark Atlanta Üniversitesi ve Morehouse College'da dersler verdi. Etkinliklerin Instagram gönderilerinde kalabalığın ayakta alkışladığı, cep telefonuyla fotoğraf çektiği ve Clark Atlanta'da bir bando gösterisiyle oyuncu kadrosunu selamladığı görülüyor.

Guy, “Sisters Şapeli'nde yaptığımız Spelman paneli tamamen kontrolden çıktı” dedi. “Heyecanları, coşkuları ve enerjileri karşısında şok oldum. Herkese “Hey!” der gibi bakmaya devam ettim. Bize rock yıldızları gibi davranıyorlar. Burada neler oluyor?'”

Hardison, resepsiyonu, 1990'ların sonlarında Japonya'da bir konser turunda arkadaşı Lenny Kravitz'e eşlik ederken yaşadığı bir deneyime benzetti. “Bana sahneye çıktığı ve Japon çocukların çığlık attığı zamanı hatırlattı” dedi.

Bir sözcüye göre, 1000 kişiyi barındıran Spelman Şapeli etkinlik sırasında doluydu. Spelman'ın başkanı Helene D. Gayle, oyuncularla yapılan bir sohbeti ve ardından gelen soru-cevap oturumunu yönetti.

“Spelman'ın başkanlığını ilk kez üstlendiğimde insanlar bana 'Nasıl bir şey? Nasıl hissediyorsun?'” dedi Gayle bir röportajda. “Ben de 'Her gün Another World setindeymişim gibi hissediyorum' derdim.”

Öğrencilerin çoğunun gösteriyi yaşlı akrabalarından duyduğunu ve yayın platformlarında izlediğini söyledi. Spelman birinci sınıf öğrencisi Adrian Crick, izleyicilerin Hillman hikayesine çok aşina olduğunu söyledi. Bir öğrenci tema şarkısının kendi versiyonuyla oyuncu kadrosuna serenat yaptı.

Crick, “Diziyi izlememiştim ama annem bunun siyah insanlar için önemli bir kültürel mihenk taşı olduğunu söyledi” dedi. “Spelman, Morehouse ve Clark'ın onlar için ortaya koyduğu prodüksiyon seviyesi bana bunun tabiri caizse dikkat edilmesi gereken bir şey olduğunu gösterdi. tarihi.”

Tur, geçen hafta Howard'ı ziyaret ettiğinde, kampüs, kardeşlik ve kız öğrenci birliklerinin adım performansları ve öğrencilerin en sevdikleri karakterler gibi giyindikleri bir defile dahil olmak üzere “Hillman at Howard Günü” etkinlikleriyle doluydu. (Tabii ki, Dwayne Wayne'in imza aksesuarı olan birkaç çift kapaklı güneş gözlüğü de vardı.)

Okulun Cramton Oditoryumu'ndaki ana etkinliğe tahminen 1.400 kişi katıldı; oyuncular sahneye çıkarken çoğu çığlık atıyor ve kartondan kesikler sallıyordu. “Living Single”ın yıldızı Kim Coles, “A Different World”ün son sezonunda yer alan (ve 1985'te Miss Howard olan) Karen Malina White ve “Cosby Show” oyuncusu Tempestt'in de yer aldığı bir panel tartışmasını yönetti. Bledsoe, Bell'in ortağı.

Sinbad ve diziyi ikinci sezonunda yenileyen Howard mezunu Debbie Allen gibi video aracılığıyla katıldı. Allen izleyicilere “Farklı Bir Dünya”nın kendi üniversite deneyimlerini yansıttığını söyledi ve gösteriyi genç siyah Amerikalılar için önemli bir ses olarak nitelendirdi.

Oyuncular Washington'dayken Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile görüşmek üzere Beyaz Saray'ı ziyaret etti ve Biden yönetiminin öğrenci kredisi borcunu hafifletme çabalarını tanıtan bir videoda yer aldı.

Kanada'da büyüyen Summer, 18 yaşında kadroya katılmadan önce siyahilerin çoğunlukta olduğu kampüslere aşina değildi. Hillman deneyiminin bir sonraki en iyi şey olduğunu ve artık kendisini okulların savunucusu olarak gördüğünü söyledi.

“Şu anda turneye çıkmamızın bir nedeni var” dedi ve insanlara HBCU'nun “eğitim almak için inanılmaz bir yer ve kendinizi içine çekmek ve daha derinlere dalmak için inanılmaz bir yer” olduğunu hatırlatmanın zorunlu olduğunu belirtti. kültür.”

Spelman'ın başkanı Gayle, Yüksek Mahkeme'nin ırk bilincine sahip üniversitelere kabul politikalarını yasaklayan 2023 tarihli olumlu kararının HBCU'ları daha da vazgeçilmez hale getirdiğini söyledi.

“Gençlere sunduklarımızın belki de her zamankinden daha önemli olduğunu düşündüğüm bir dönemdeyiz” dedi. “Umarım tur da bunun bir parçası olabilir; genç Siyah insanlara ve topluluklarına, onlara değer veren, kim olduklarını yansıtan ve Afro-Amerikan toplumunda yankı uyandıran mükemmelliği yansıtan kurumlara bağlı kalmanın önemini gösterebilir.” .”