Beef’te yol öfkesi sadece başlangıç

anKeRcKO

Yeni Üye
LOS ANGELES — Yakında çıkacak olan Netflix dizisi Beef’te Steven Yeun, Ali Wong’un canlandırdığı zengin bir girişimci olan Amy Lau ile bir trafik kazasına karışan Los Angeles’ta mücadele eden bir tamirci olan Danny Cho’yu canlandırıyor. 10 bölüm boyunca, kaynayan nefretleri, soygun, vandalizm, kedi balıkçılığı ve kötü Yelp incelemeleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere tuhaf bir misilleme zincirini harekete geçiren, tırmanan bir dizi kötü kararı besliyor.

Gösteri, ilk olarak Tuca & Bertie animasyon dizisinde Yeun ve Wong ile çalışan yazar Lee Sung Jin (“Dave”, “Two Broke Girls”) tarafından yaratıldı. (Yeun ve Wong, sevgili olan bir ardıç kuşu ve bir ardıç kuşu oynadılar.) Aynı sıralarda Lee, yeni dizisine ilham verecek bir Los Angeles sokak isyanı çatışmasına karıştı.

“Beef”, Lee’nin dizinin yaratıcısı ve dizi sorumlusu olarak ilk görünüşüdür. Ayrıca, Yeun’un karakteri Glenn’in 2016’da The Walking Dead’de öldürülmesinden bu yana canlı aksiyon televizyondaki ilk düzenli rolünü de içeriyor. Glenn’in korkunç cinayeti izleyicilerde öfkeye yol açtı, ancak o zamandan beri kendisine En İyi Erkek Oyuncu Oscar adaylığı kazandıran Minari ve Burning gibi beğenilen filmlerde rol alan Yeun için işler harika gidiyor.

Lee ve Yeun, Marvel’ın yaklaşan Thunderbolts filminde yeniden işbirliği yapacaklar, MCU’ya ilk girişleri: Lee yazar olarak, Yeun ise henüz açıklanmayan bir rolde.

Bir Mart öğleden sonra Yeun ve Lee, Los Angeles’ın batı yakasındaki popüler bir burger restoranı olan Apple Pan’da buluştu. Cevizli burgerler, patates kızartması ve turtalar eşliğinde karşılaşmaları, Beef’in ilham kaynağı ve Kore kilisesi ile bağlantıları hakkında konuştular. Bunlar röportajdan düzenlenmiş alıntılardır.

Bana “olaydan” bahset.

LEE Sung-jin
10’a çektim. Yeşil ışık yandı ve hemen çekmedim ve beyaz bir BMW X3 deli gibi korna çalmaya başladı, yanıma yanaştı ve [the driver] bir grup diyor [expletive] Benimle. Düşündüm ki: Bu tamam değil – Onu eve kadar takip edeceğim. Aslında değildim Açıkçası onu takip edecek Ben o kadar cesur değilim. Ama o sırada Santa Monica’da yaşıyordum – ikimiz de Dördüncü Cadde’de indiğimizde eve gidiyordum ama eminim ki, aman tanrım, bu adam beni takip ediyor, dedi.

Hepimizin sübjektif dünya görüşlerimize nasıl kilitlendiğimize dair ilginç bir şey olduğunu düşündüm ve etrafta dolaşıp diğer kişiye çok şey yansıtıp olayları gerçekte olduğu gibi görmüyoruz.

Siz ikiniz nasıl tanıştınız?

LEE
Aslında Seth Rogen ve Evan Goldberg aracılığıyla tanıştık. FX için pilot “Singularity” yaptım ve Steven ile çalışmaya hevesliydim. Seth ve Evan, onun büyük hayranlarıdır. [To Yeun] Seni nasıl tanıdıklarını bilmiyorum.

STEVEN JAUN Ben de değil. Bence belki çizgi roman dünyaları? The Walking Dead’de sadece ben varım ve onlar bu dünyanın hayranları. Ve onlar da kibar insanlar oldukları için beni bir kere evlerine davet ettiler ve beni düzgün bir şekilde tütsülediler.

LEE Yani Seth ve Evan [introduced Lee and Yeun]. Ve o ilk görüşmeden sonra sen ve karın evimizdeydik. Şimdiki karımla çıkıyordum ve birbirimizi bir süredir tanıyormuşuz gibi hissettiğimi hatırlıyorum. Bunda çok rahatlatıcı ve tanıdık bir şeyler vardı. Çok benzer geçmişlerimiz var.

EVET Biz kıyıdan değiliz. Ve biz Koreliyiz. Ve biz bu işte çalışıyoruz.

LEE Ve ikimiz de Kore kilisesine geldik.

Danny karakterini nasıl buldun?

LEE
Eminim Danny’de benden çok şey var ama sanırım Danny’de hepimizden çok şey var. Bu adamın omzunda bir çip olmasını istediğimi biliyordum. Reseda’da yaşadığını biliyordum. Yeni bir ev satın almıştım ve ev tadilatı ve müteahhitlerin işi yaparken kendi ayaklarına kurşun sıkmaları hakkında pek çok komik hikaye duydum.

EVET Danny ilginç bir düşünce deneyiydi – neredeyse terapötikti. Bu boşlukta yaşadığınızda dünyayı nasıl görüyoruz: Bu yerin kaderi beni yok etmek mi? Eminim hepimiz bir dereceye kadar böyle hissediyoruz.

10 bölüm nasıl oynadı?

EVET
Çoğu gün oldukça yorgundum; Bir nevi hiper alarm halinde yaşıyorsunuz. Ama ben de bu hayatla ilgiliyim. Bu işte bu konumda olacağımı hiç düşünmezdim ve bence bu size potansiyel olarak zarar verebilecek şeylerden kaçınmayı öğretiyor. Bana göre bu çok göçmen bir mercek gibi görünüyor.

Sokak mitingleri yaptınız mı?

EVET
Tabiiki. Sana yapmadıklarını söyleyenlerin yalancı olduğunu düşünüyorum. Ama yol öfkem genellikle arabamda tutulur.

Dizi, Danny ve Amy arasındaki bu ilişki etrafında dönüyor, ancak çoğu zaman fiziksel olarak birlikte değiller. Nasıl oldu?

EVET
Heyecan vericiydi çünkü diğer taraftan silah sesleri duyuluyordu. Ve eminim o da karşı tarafı duymuştur. Ama ne zaman bir araya gelsek çok elektrikleniyordu.

Senin ve Ali’nin tıpkı insanlar gibi içine girdiğini görebiliyordum.

EVET
Ali ile benim aramda iyi bir elektrik var.

LEE Çok benzerler, ancak birçok yönden zıtlar – bunu en iyi şekilde kastediyorum. Hepimiz yakın arkadaşız ama bence sizde bu varsa elektriklenmeye neden olur.

Dizinin çoğu, Los Angeles’ın TV’de nadiren gördüğünüz bölgelerinde geçiyor; Vadi’deki bir ibadet ekibiyle tamamlanan bir Kore kilisesi de dahil.

LEE
Aslında Justin Min’i tanıyorum. [who plays the praise team leader] Çocukluğundan beri, çünkü ağabeyi Jason benim üniversitedeki en iyi arkadaşımdı. Jason Los Angeles’a taşındığında Steven, The Walking Dead’den önce onunla aynı kiliseye gitti ve ibadet takımındaydı.

Jason aslında şovdaki takım için tüm övgü şarkılarını ayarladı ve müziği Beyoncé ve Adele gibi oynayan bu harika yapımcı Ariel Rechtshaid ile önceden kaydettik. Jason artık bir papaz ve asıl ibadet ekibini kilisesinden aldı ve o kiliseden tanıdığınız figüranlar vardı, hatırladınız mı? “Steven Amca!” diyen küçük çocuklar vardı.

EVET Bu hafta gerçekten eğlenceliydi çünkü Chatsworth’ta gerçek bir Kore kilisesinde çekim yaptık. Bu hafta çok nostaljik bir şey vardı.

Los Angeles’ta her zaman çok fazla sokak kargaşası olmuştur, ancak sorun daha da kötüleşti pandemi sırasında. Bu nasıl bir Covid dizisi?

LEE
Covid sırasında yazdık ve “Covid yüzünden yol öfkesi artıyor” gibi manşetler gördük, yani evet, havadaydı.

Ancak öfke dışında, Covid ile daha da kötüleşen şey, bu izolasyon ve yalnızlık duygusudur. Amy, yakınlık egzersizi sahnesinde George’la yıllardır yaşadığı bu duygu hakkında konuştuğunda, bu, yazarlar odasında kendi kötü noktalarımı paylaşmamdan geldi. Vaftiz kızım Lily’den bahsediyordum – o zamanlar 4 yaşındaydı – ve umarım asla böyle hissetmez ve bununla uğraşmak zorunda olduğunu düşünmek çok üzücü olduğu için ağlamaya başladım. Bence şov, çoğumuzun kaçamayacağı hissini gerçekten yakalıyor.

Bu diziye ilham veren karşılaşma sırasında neden bu kadar sinirlendiğinizi hiç merak ettiniz mi? Yoksa bu senin için normal mi?

LEE
Um, evet, sanırım bunun hakkında daha fazla düşünmeliyim.

EVET Bence epey düşündün!

LEE Pekala, bunun hakkında kesinlikle çok düşündüm, sadece bu olay hakkında değil, neden böyle olduğum hakkında. Ve neden her birimiz.

Yazılı olarak bir şeye işaret etmek ve ah, geçmişimdeki bu travmaydı, A’nın B’ye götürmesi C’ye götürmesi gibi demek kolaydır. Ama bizim çalışma şeklimiz bu değil. Çizgiler düz değil – çok sallantılı ve bir sürü şey var. Bence şovun keşfetmek istediği şey bu: tek bir şey değil. Gerçekten hayatta olmanın ne kadar zor olduğuyla ilgili.

O BMW sürücüsü senin bir resmini görüp hey, bu adam bunu bir TV şovuna çevirmiş mi diyecek?

LEE
Hayır, güneş gözlüğü taktım.

EVET Ayrıca, bu adam muhtemelen günde beş tanesine giriyor. Yeterince hızlı olmadığı için birini azarlamak mı? Bu adam bu odada yaşıyor.