“Billions” 7. Sezon 11. Bölüm: Merkezci bir adayın reklamı

anKeRcKO

Yeni Üye
7. Sezon 11. Bölüm: “Axe Global”

“İşte bu kadar.” Sen söyledin, Axe. “Billions”ın sondan bir önceki bölümü artık bitti ve bununla birlikte, her şeyi altüst eden ani bir değişimle sonuçlanan patentli beş adımlı ileri şemasıyla aklımızı gerçekten uçuracak serinin son fırsatlarından biri. Bu… elimizde olan şey bu değil.

Beni yanlış anlamayın; Beş Adım İleri olayı “milyarlarca” ülkede hâlâ canlı ve iyi durumda. Mike’ın planı, Chuck’a ve şirketin son saldırısına nasıl yanıt verileceği veya yanıt verilip verilmeyeceğine bağlıdır: New York’un Güney Bölgesi tarafından özel mülklerine yapılan geniş çaplı yasal saldırı. Bunlar, Mike’ın Axe’in mali entrikalarına maruz kalmayı azaltmak için diğer her şeyin feshedilmesini emrettikten sonra Prince Cap’in yatırım yapmaya devam ettiği tek şirketlerdir. Zaten bir savunma manevrası olarak büyük bir kaybı gönüllü olarak kabul etti; Bu pozisyondan daha fazla kaybetmek onun ölümcül derecede zayıf görünmesine neden olacaktır.

Bilgi, Chuck’ın intikamından tiksinerek kendi inisiyatifiyle hareket ediyor gibi görünen genç güney bölge savcısı Amanda Torre aracılığıyla Prens’in beyin güvenine ulaşır. Ancak planı hakkında öğrendiklerimiz göz önüne alındığında, takım için çalışırken sadece muhbir rolü oynaması daha olası görünüyor. (Dürüst olmak gerekirse, beni “o da bu işin içinde” demekten alıkoyan tek şey Kate’in hiç de aptal olmadığı halde bilgilerini verdiğine olan güvenim. Sonra tekrar… eh, bu konuya daha sonra değineceğim.)

Gereksiz olduğu kadar ayrıntılı bir futbol metaforu kullanarak – ciddiyim arkadaşlar, Prenses Gelin’deki Iokan barut sahnesi gayet iyi olurdu – Mike çeşitli senaryoları gözden geçiriyor. Belki de saldırı budur ve buna tüm güçleriyle karşılık vermeleri gerekir. Ya da belki Chuck büyük bir tepki bekliyor, o yüzden ateş etmemeliler. Ya da belki o beklenen Ateşlerini kesmeleri gerekiyor, o yüzden saldırsınlar. Vesaire vesaire vesaire.

Sonra Mike bunun Chuck’ın planı olduğunu anlar. Dır-dir onu meşhur bardaktan içecek ikilemine sürüklemek. O ve en parlak zekaları, Chuck’ın manevralarının hukuki ve mali sonuçlarını çözmeye çalışırken, Chuck ve Axe, siyasi cepheye bir saldırıyı içeren gerçek planla ilerlemeye başlar.

Chuck ve Axe, popüler merkezci Demokrat politikacı Nancy Dunlop’un, 8. Bölüm’de zengin ve güçlülerin katıldığı bu toplantıda Mike’ın adaylığını baltalamasının ardından Mike’ı desteklemesini engellemek istiyor. Yaralı olmasına rağmen politik olarak ölmedi ve onun desteği (hatta belki de aday arkadaşı) Mike’ı Beyaz Saray tahtının, güvenlik brifinglerinin ve diğerlerinin varisi yapacaktı. Ancak yine de politik olarak ölmedi ve Axe gibi büyük bir oyuncunun desteğine sahip olduğu varsayılırsa başkanlığı potansiyel olarak kendisi kazanabilir.

Sonuçlar Chuck, Axe, Wags, Wendy ve Taylor için hayal kırıklığı yarattığı kadar siyaset kurumu için de yıkıcı. Karşınızda güçlü merkezci-Demokratik inançlara sahip, Chuck’ın “benim idealim” bir aday olarak tanımladığı ve hizmetlerini en yüksek teklifi verene açıkça sunan bir kadın var. Ona başkan yardımcılığını teklif edenin Mike olduğu ortaya çıktı. Nükleer silahların ilk saldırıda kullanımına ilişkin büyük tartışmaları, siyasi iktidar söz konusu olduğunda artık bir sorun değil gibi görünüyor.

Bu bölümde alaycılık gerçekten günün gündemidir. Axe sadece Dunlop’a kur yapmakla kalmıyor, aynı zamanda eski ekibini yeniden işe almaya çalışıyor. Wendy ve Taylor da tabii ki, çok özlenen Mafee gibi. Victor, Dolarlık Banknot ve Rian teklifi dinlemeye gelirler, ancak teklifi reddederler ve olaydan sonra bunu görev bilinciyle Mike’a bildirirler. Tuk ve Ben Kim de Axe’e olan sevgilerinin şahsen bunu yapamayacak kadar büyük olduğunu bilmelerine rağmen reddediyorlar. Bu nedenle mesajı etiketlemeyi gerekli görmüyorlar.

Bu onların hatası. Dollar Bill ve Victor açıklıkları ve sadakatleri nedeniyle ödüllendirilirken, Ben Kim ve Tuk sohbet etmedikleri ve teklifi kişisel olarak reddedecek güce sahip olmadıkları için cezalandırılır. Böyle adamlara güvenemezsin. Rian ise her iki kıyafeti de bırakıp Prince Cap’ten ayrılıp dünyayı dolaşmaya karar verir.

Geriye Winston’ın (Will Roland) anormalliği kalıyor. Şirkette geliştirdiği algoritmayı yasal olarak benimseyerek Prince Cap’e yerleşir ve Mike’ın yeni düşük risk parametrelerine uyum sağlaması için zorla büyük bir ödeme alır. Aktör Stephen Kunken’e gerçekten berbat uyum görevlisi Ari Spyros olarak parlaması için daha fazla zaman vermekten ve Roland’ın Jethro Tull’un ” Thick as a Brick” filminden bazı satırları tekrarlamasına izin vermekten başka pek işe yaramayan bu sahnenin dahil edilmesini merak etmeliyiz. .” (“Aqualung” tüm ilgiyi çekiyor ama gerçek Tull-kafalar bunu biliyor.) Belki o köpek finalde havlar.

Bu neredeyse ilkel komploda ne olursa olsun, burada olmuyor. Yazarlar Brian Koppelman, David Levien ve Beth Schacter’ın kullandığı hilenin en azından bu bölümde pek fazla prestiji yok. Bu aslında iki grubun, seçimlerini açıklamadan önce yalnızca bir kez gördüğümüz küçük bir karakterle ittifak için rekabet etmesi kadar basit. Bağışlayın ama hâlâ kafamda ikinci sezonun sondan bir önceki bölümünün muhteşem, şok edici sonuna dair hayaller var; perde kapanmadan önce tekrar görmek istediğim düzeyde entrika, sinsilik ve sürpriz.

Belki yine de alırız. Bir gösterinin bu kadar harikulade abartılı olduğuna inanmayı reddediyorum alışkanlık Bir Mario Kart yarış pistinden daha fazla dönemeç ve dönüşlerle dolu bir finalle patlama yaşayın. Rakip orduların oldukça sağlam bir şekilde kurulmuş gibi görünse de dağılma, yeniden gruplanma veya kendilerine karşı çıkma için her türlü fırsata sahip olduklarını unutmayın. Bu da bizi en büyük soruya getiriyor: Hayır, mesele Chuck ve Axe’in Mike Prince’i durdurup durduramayacağı değil, eğer durdururlarsa tekrar birbirlerinin boğazına sarılıp saldırmayacakları.

Küçük değişim

• Sizi bilmem ama Bruce Springsteen’in “It’s Hard to Be a Saint in the City” şarkısının David Bowie cover’ıyla bir bölüm açmak ve onu Procul Harum’un “Whiter Shade of Pale” şarkısıyla bitirmek öne geçmenin garantili bir yoludur. iyi tarafım.

• Akşamın kahkaha çizgisi, Mafee’nin toplantılarından biri sırasında sigara içmek için tekrar tekrar izin istemesi ve sigara içmenin zihnini keskinleştirdiğini iddia etmesinden sonra, Mafee ile Chuck arasındaki, tuhaf bir çift olan bu konuşmadan geliyor. “Doktorum ota karşı çelişkili bir reaksiyonum olduğunu söylüyor” diye açıklıyor. Chuck ifadesiz bir şekilde, “Doktorunuz böyle söylüyor,” diye yanıtlıyor. Mafee, “Yani teknik olarak doktor değil” diye itiraf ediyor. “Daha çok bir hayalet gezgine benziyor.”

Mafee’nin şeytan marulunun zihin genişletici gücü hakkındaki iddiasına büyük ölçüde katılıyorum, ama “Ruh Gezgini” mi? Daha iyi söylerdi: “Satın aldığım gri marketteki tezgahın arkasındaki adam bunun yaratıcılığa iyi geldiğini söyledi.”

• Prince’in beyin güveninde tuhaf bir optik sorun var, değil mi? Prince’in kendisi dışında her üye – Scooter, Philip, Kate, Bradford, hatta muhbirleri Amanda bile – siyahi bir insandır. Chuck/Axe/Wendy/Wags/Taylor ittifakı, Wags’in sehpasındaki aynanın yüzeyi kadar beyazdır.

• Bununla birlikte, şüphesiz oynanacak hâlâ pek çok kart var ve Mike’ın adamlarından birinin ya da daha fazlasının gizlice onun çöküşünü planlamaları beni hiç şaşırtmaz. Daha önce de belirttiğim gibi, bahse girerim Kate’e. Olası ikili ajan Amanda’yla ortak imza attığı gerçeğini bir kenara bıraksak bile, o kadar kötü hale geldiğinde, sanki başka bir şey için bir sis perdesi gibi geliyor.

• Öte yandan, Scooter’ın sonunda hükümdarına ihanet etmesi kulağa daha da şiirsel gelebilir. Philip bu noktada çok para kazanma misyonuna gerçekten inanıyor gibi görünüyor, ancak geçmişte Mike’ın gerçekte ne kadar gelincik olduğunu biliyordu ve bu bölümde Scooter’a Mike’ın vasiyetini sorgulayıp sorgulamadığını oldukça açık bir şekilde soruyor. Bradford’a gelince, onun patronunu üzdüğünü hayal edemiyorum ama aynı zamanda kaybeden atı destekliyormuş gibi görünürken ortalıkta dolaşmasını da hayal edemiyorum.

• Sorun şu ki Mike’ın destek ağı bana onun kadar istikrarlı görünmüyor. Bu bölümde bunu kendi aleyhine öğrenmiyor mu? Karısı Andy, Axe adamın serbest bırakılmasını sağlamadan önce, kendi hırslarının sunağında bilinçli olarak feda ettiği dağcılık arkadaşı için onu terk eder.

• Bunu düşündüğümde, Mike’ın evliliğinin görünürdeki sonuna (kampanyadaki görünümleri dışında) neredeyse hiç duygusal tepki vermemesi bana başlı başına bir zayıflık gibi geliyor. Hayatının aşkı tarafından reddedilmeyi kolayca atlatacak kadar siyasi bir ödüle odaklanmış bir adam, odak alanı dışından gelecek saldırılara karşı savunmasızdır. Baltanın dağcıyı kurtarmak için arkasından gizlice girmesi – böylece adam açılış partisi için smokin seçerken prensin düğününü rayından çıkarması – gerçekten de buna bir örnektir.

• Axe ve Dunlop’un büyük satış konuşması gibi gösterinin Rao’s’ta bir sahne sahnelemesinin bu kadar uzun sürdüğüne inanmak zor. Belki büyük silahları son perdeye saklamışlardır.

• Mike, Camp David’e davet edildiğini öğrendiğinde hafif, patlayıcı bir ses efekti eşliğinde “Boom” diye yanıt verir. Gösterinin neyin tehlikede olduğunu açıkça ortaya koyduğunu söyleyebilirim.