Bob Barker hayırseverlik ve aktivizm yoluyla hayvan zulmüne karşı mücadele etti

anKeRcKO

Yeni Üye
The Price Is Right adlı televizyon yarışma programının uzun süredir sunucusu olan ve Cumartesi günü vefat eden Bob Barker, hayvan hakları savunuculuğunu hem şov dünyasındaki kariyerinin hem de emekli olduktan sonraki hayatının ayırt edici özelliği haline getirdi.

Amerikan televizyon tarihinin en uzun soluklu yarışma programının sunucusu olan Bay Barker, 1980’lerden başlayarak on yıllar boyunca milyonlarca izleyiciye “evcil hayvan popülasyonunun kontrol edilmesine yardımcı olun; Evcil hayvanınızı kısırlaştırın veya kısırlaştırın.

1996’da bir keresinde, heyecanlı bir yarışmacının kolunu tutmasına ve az önce 51.676 dolar veya enflasyona göre düzeltilmiş 99.602 dolar kazanmanın sevincini bastıramamasına rağmen, duyurusunu tüm gücüyle sürdürdü.

Bu geleneği 15 Haziran 2007’deki son gösterisine kadar 20 yılı aşkın bir süre sürdürdü.

2004 yılında Haberler’a verdiği bir röportajda “Çok fazla kedi ve köpek doğuyor” dedi. “Milyarlarca hayvana, onlara yetecek kadar ev olmadığı için ötenazi yapılıyor.” Amerika Birleşik Devletleri’nde her 6,5 saniyede bir köpek veya kediye ötenazi yapılıyor.”

Bay Barker, aktivistlerin Amerikan toplumunda yaygın hayvan zulmü olarak gördüğü durumla mücadele etmek için çok çeşitli çabaları destekledi.

Hareketin Hollywood’daki en önde gelen müttefiklerinden biri olarak katı bir vejetaryen oldu, ürünler hayvanlar üzerinde test edildiği için saçını boyamayı bıraktı ve Miss USA ve Miss Universe yarışmalarının organizatörleri saçını kaldırmayı reddettiği için sunuculuk işinden ayrıldı. ödül paketlerinden kürk mantolar.

Bakımını denetleyen hayvan hakları aktivisti arkadaşı Nancy Burnet, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Barker ve benim, eğlence endüstrisindeki hayvan zulmünü ortaya çıkarmak için birlikte yaptığımız çığır açıcı çalışmadan gurur duyuyorum.” dedi.

Bay Barker, kısırlaştırma ve kısırlaştırma konusunda uzmanlaşmış kliniklere fon sağlayan DJ&T Vakfı’nı oluşturmak için 25 milyon dolar yatırım yaptı. Vakfa, Bay Barker’ın eşi Dorothy Jo ve Tilly olarak bilinen annesi Matilda Valandra’nın adı verilmiştir.

Tahminler, 2018’de yapılan bir araştırmaya göre, barınaklarda ötenazi uygulanan köpek ve kedi sayısının, en azından kısmen “evcil hayvanları kısırlaştırma baskısı” nedeniyle 1990’lardakinin çok azına düştüğünü gösteriyor.

Bay Barker ayrıca kurucusu Paul Watson’ın teşviki üzerine Sea Shepherd Conservation Society’ye 5 milyon ABD Doları bağışladı; bu dernek bu parayı kuruluşun balina avına karşı kampanyalarında kullanılmak üzere Bay Barker’ın adını taşıyan bir gemi satın almak için kullandı.

Bay Barker, The Associated Press’e verdiği röportajda Bay Watson için “Eğer 5 milyon doları olsaydı Japon balina avcılığı filosunu iflas ettirebileceğini düşündüğünü söyledi” dedi. “‘Bunu yapabilecek beceriye sahip olduğunu düşünüyorum, benim de 5 milyon dolarım var, o yüzden yolumuza devam edelim’ dedim.”

Hayvan hakları grubu PETA’nın başkanı Ingrid Newkirk, Cumartesi günü yaptığı açıklamada Bay Barker’ın “dünyayı daha iyi bir yer yapma konusunda derin bir kararlılığa sahip olduğunu” söyledi.

Bayan Newkirk şunu ekledi: “Bizim için ve dünyadaki pek çok hayvan için Bob her zaman ulusal bir hayvan hakları hazinesi olacaktır.”

Bay Barker’ın çabaları, hayvanlara karşı ömür boyu süren bir yakınlıktan doğmuştur.

2004 yılında, Güney Dakota’daki Rosebud Sioux Indian Reservation’daki küçük Mission kasabasında büyüdüğünü hatırlatarak, “Yanımda her zaman bir sürü köpek vardı” dedi. “Mission’da çok sayıda köpek vardı. Çok fazla insan yok ama çok sayıda köpek var.”

Bay Barker, 2012 yılındaki yenileme çalışmaları için bağışladığı 2,5 milyon doları topladıktan sonra West Coast Los Angeles genel merkezine Bay Barker’ın adını veren PETA gibi kuruluşlara bağış yapmaya devam ettiğinden, hayvan zulmüne karşı mücadeleye olan bağlılığı emekliliğine kadar devam etti.