'Bodyguard' ve 'Night at the Museum' filmlerinin oyuncusu Bill Cobbs 90 yaşında hayatını kaybetti

anKeRcKO

Yeni Üye
Kariyeri orta yaşta başlayan ve “Susam Sokağı”ndan “Sopranos”a ve “Müzede Bir Gece”ye uzanan başarılı karakter oyuncusu Bill Cobbs, Salı günü Kaliforniya'nın Inland Empire'daki evinde hayatını kaybetti. 90 yaşındaydı.

Ölümü, kardeşi Thomas G. Cobbs tarafından sosyal medyada duyuruldu ve menajeri Carmela Evangelista tarafından doğrulandı. Ölüm nedeni belirtilmedi.

Bay Cobbs bir Hollywood yıldızı olmayabilir ama yüzü son yıllarda televizyon veya film izleyen herkese tanıdık geliyordu. 200'den fazla film ve televizyon programında rol aldı ve aynı zamanda tanınmış bir tiyatro oyuncusuydu.

Wilbert Francisco Cobbs olarak Cleveland'da doğan Cobbs, 2012 yılında “Movie Geeks United” podcast'ine verdiği röportajda, Hava Kuvvetleri'nde sekiz yıl boyunca radar teknisyeni olarak çalıştığını ve burada stand-up komedi yapmaya da başladığını söyledi. Ayrıca IBM'de ve araba satıcısı olarak çalıştı.

Siyah bir vaizin memleketindeki kiliseyi geri kazanma çabalarını konu alan bir komedi olan Ossie Davis oyunu Purlie Victorious'taki deneyimi, kariyeri üzerinde özellikle derin bir etki yarattı.

“Bu oyun bana tiyatroda, sahnede, sinemada ve televizyonda söyleyebileceğim çok önemli ve anlamlı pek çok şeyin olduğunu öğretti. “Bu sadece insanları eğlendirmenin ve onlara farklı şekillerde dokunmanın bir yolu değil, aynı zamanda bunu insan doğası hakkında bir şeyler söylemek için de kullanabilirsiniz” dedi.

IMDb profiline göre 1970 yılında 36 yaşındayken oyuncu olmak için New York'a taşındı. Oyuncak satıcısı, taksi şoförü ve büro malzemeleri tamircisi olarak çalıştı. Profesyonel oyunculuğa ilk kez Negro Ensemble Company ile birlikte “Ride a Black Horse” ile adım attı ve birkaç yıl boyunca küçük tiyatrolarda ve “Black Picture Show” ve “Ma Rainey's Black Bottom” gibi Broadway oyunlarında sahne aldı.

Televizyona ilk kez ırkçılıkla mücadeleyi amaçlayan “Sebze Çorbası” adlı çocuklara yönelik bir televizyon dizisinde çıktı. Sinemaya ilk çıkışını, 1974 yapımı gerilim filmi “The Pelham 123 Subway Hijacking” adlı önemli bir filmde, kaide üzerinde duran bir adam rolüyle yaptı. Cleveland.com ve The Plain Dealer'a verdiği bir röportajda yalnızca tek bir repliği olduğunu söyledi. 2013 yılında.

“Annemi ve babamı ziyaret etmek için eve geldim ve tüm arkadaşlarımız ve komşularımız sinemaya gittiler ve herkes benim gelmemi bekliyordu” dedi. “Metroda bir polis memurunun yanına yürüdüm ve 'Hey dostum' dedim. Naber?'”

1980'lerde, “The Knights of Fortune”, kült bilim kurgu filmi “The Brother from the Other Star” ve Paul Newman ve Tom Cruise'la birlikte rol aldığı “The Color of Money” de dahil olmak üzere başka roller de eklendi. 1987'de ABC'nin komedi dizisi “The Slap Maxwell Story”nin tek sezonunda Dabney Coleman'la (Mayıs'ta ölen) başrol oynadı.

Tekrarlanan diğer roller arasında “I'll Fly Away”, “The Gregory Hines Show”, “The Drew Carey Show” ve son olarak Matthew Perry'yle “Go On” yer alıyor.

Bay Cobbs'un televizyondaki gösterileri, “Good Times”, “One Life to Live”, “LA Law”, “Kate & Allie”, “Spenser: For Hire” gibi medyanın son elli yıldaki tarihinin izini sürüyor. Susam Sokağı.” “, “Uçup Uzaklara Gideceğim”, “ER”, “Her yerin Alaska'sı”, “Walker, Texas Ranger”, “Sopranos”, “Batı Kanadı”, “NYPD Blue”, “JAG “, “One Tree Hill”, “Star Trek: Enterprise”, “Six Feet Under”, “Superior Donuts” ve “Agents of SHIELD”.

Önemli film rolleri arasında “Bodyguard”da Whitney Houston'ın menajeri, “Hudsucker”da saatçi, “Air Bud”da antrenör, basketbol oynayan bir köpek, ünlü caz filmi “Demolition”da polis memuru yer alıyor. “That Thing You Do!” filminde piyanist, “The Amazing World of Oz” filminde usta bir tamirci ve “Sunshine State” adlı dramada bir doktor.

Basın temsilcisi Chuck I. Jones'a göre en sevdiği roller arasında Ben Stiller, Dick Van Dyke ve Mickey Rooney ile birlikte “Müzede Bir Gece”de güvenlik görevlisini oynamak vardı. Aynı rolü devam filmi “Müzede Bir Gece: Gizemli Mezar”da da tekrarladı.

Bay Cobbs, dinozorları seven bir çocuğu konu alan bir televizyon programı olan “Dino Dana”daki çalışmasıyla 2020 yılında Gündüz Emmy Ödülü'nü kazandı.

Adı geçmeyen son görünümü 2023 mini dizisi Incandescent Love'daydı.

2012 röportajında ”Yaptığım işten keyif alıyorum, gerçekten keyif alıyorum” dedi. “Bir projeye sahip olmak, onun üzerinde çalışmak ve onun meyvelerini verdiğini görmek heyecan verici, bu yüzden bunu büyük bir keyifle yapıyorum.”