Bu “Expats” yıldızı gerçekten orada olduğuna inanamıyor

anKeRcKO

Yeni Üye
“Expats”ta Hollywood'a nispeten yeni gelen aktris Ji-young Yoo, ekranı Oscar ve Emmy ödüllü aktris ve yapımcı Nicole Kidman ile paylaşıyor. Yoo, Columbia mezunu ve Hong Kong'da pek de mutlu olmayan üç çocuk annesi ve eski bir peyzaj mimarı olan Kidman's Margaret'in küçük oğluna bakıcılık yapmak isteyen Mercy'yi canlandırıyor. Mercy, dikkati dağılan bir anda himayesindeki kişiyi kaybettiğinde (evet, sadece mesaj atıyordu), bu Margaret'i – yani, diyelim ki mesaj atıyorken çocuğunu kaybetmiş olsaydınız Nicole Kidman'ın nasıl tepki vereceğini hayal edin.

Yoo, 24 yaşında ve sadece birkaç yıl önce sinema öğrencisiydi – “Annemle birlikte sürekli 'Moulin Rouge'u izlerdim” dedi – tek bölümlük mini dizinin çekimleri bittikten iki yıl sonra hala tüm bunlara inanamıyorum. .

Geçen ay verdiği bir röportajda “Nicole ve benimle olan sahnelere baktığımda hâlâ photoshoplanmış gibi hissediyorum” dedi.

Amazon dizisi Cuma günü gösterime giriyor ve 2014 Şemsiye Hareketi protestoları sırasında Hong Kong'da yaşayan, tamamı göçmen olan üç kadının hikayesini anlatıyor. Bu Yoo'nun bir dizideki ilk başrolü; Kidman ve Sarayu Blue (“To All the Boys”) ile birlikte üç başrolden biri ve aynı zamanda yönetmen Lulu Wang'ın eleştirmenlerce beğenilen uyku filmi “The Farewell”den bu yana 2019'daki ilk projesi. ”

Kidman bir e-postada “Lulu kimi istediği konusunda çok titizdi” diye yazdı. “Ji-young'un seçmelerini gördüğümüz an sanki 'İşte burada' gibiydik. Zahmetsizdi.”

“Birçok açıdan öyle düşünüyorum Ji-young Dır-dir Grace, dedi Wang.

Wang, “Merhamet'in zekasına ve alaycılığına sahip” diye devam etti. “Ve gülümsediğinden mi yoksa kaşlarını çattığından emin olamadığınız Mona Lisa gülümsemesine sahip.”

Bu yıl, önümüzdeki aylarda gösterilecek veya yayınlanacak üç büyük projeyle Yoo için bir atılım yılı olacak gibi görünüyor. Yoo'nun bir dizideki ilk başrolü olmasının yanı sıra dublaj işi dışındaki ilk dizisi olan Expats var. Ayrıca Yoo'nun geçen yıl Tribeca'da bir ABD anlatı filminde en iyi performans ödülünü kazanmasının ardından şu anda festivallerde gösterilen bağımsız film “Smoking Tigers” da var. Ayrıca aktrisin Pedro Pascal ve Jay Ellis'le birlikte rol aldığı “Freaky Tales” adlı uzun metrajlı filmi var. Film yapımcı ikilisi Anna Boden ve Ryan Fleck'in (“Captain Marvel”) yönettiği drama, dünya prömiyerini bu ay Sundance'te kutladı.

Geçen ay Yoo, Hollywood Bulvarı'nda, şehrin Tayland Kasabası yakınlarındaki bir kafede oturdu ve “Expats” öncesi ve sonrası hayatından ve Mercy rolünü nasıl üstlendiğinden bahsetti. Şahsen, canlandırdığı karakterden çok daha kaygısız ve açık sözlü, kocaman bir gülümsemesi var – hiç de Mona Lisa'ya benzemiyor – ve komik bir anekdotla başa çıkma tarzı. Ayrıca yakın zamandaki iyi talihini de hemen kabul ediyor; Son birkaç aya ilişkin raporunda “mütevazi” ve “minnettar” kelimeleri sıklıkla kullanılıyor.

“Sahiptim Gerçekten iyi yıllar,” diye itiraf etti.

Yoo, Denver'ın bir banliyösünde Koreli göçmenlerin çocuğu olarak doğdu ve büyüdü. “Bölge ağırlıklı olarak beyazdı, çok muhafazakar ve çok dindardı, bu yüzden buraya uyum sağlayamadım” dedi. Anne ve babası evde Korece konuşmadığı için Yoo, lisenin birinci yılına kadar bu dili öğrenemedi.

“Ortaokuldayken 'Gangnam Style'ın çıktığını hatırlıyorum ve herkes benden şarkı sözlerini çevirmemi istedi ve ben de 'Bilmiyorum, Korece konuşamıyorum!' dedim” diye hatırladı. “Ve bana şaşkın bir şekilde baktılar ve sordular: Neden olmasın? Neden gitmiyorsun?”

Yoo, 13 yaşındayken Koreli-Amerikalı oyun yazarı ve senarist Julia Cho'nun (“Turning Red”) “99 Histories” adlı oyununda rol aldığında oyunculuğa devam etme konusunda ilham aldı. “Los Angeles'ta yaşayan ve şimdi Denver'da yaşayan, SAG-AFTRA üyesi olan ve gerçek başarıya sahip insanlar vardı” dedi. “Bu gerçekten özel bir deneyimdi; geçimini sağlamak için bunu gerçekten yapan insanların olduğunu görmek.”

Yoo, 2017 yılında Güney Kaliforniya Üniversitesi'ne gitmek için Los Angeles'a taşındı. “O zamana kadar Asyalı Amerikalı mı yoksa Amerikalı Amerikalı mı olduğum ve biri mi yoksa diğeri mi olmam gerektiği arasındaki ayrımla gerçekten mücadele ediyordum” dedi. “Güney Kaliforniya'da insanlar o kadar çok farklı kültürden geliyor ki, hiç kimse her kültürün tam oranını düşünmüyor. Onlar sadece Asyalı Amerikalılar.

USC'de sinema ve medya çalışmaları bölümü okuyan Yoo, Hollywood'daki Asyalı-Amerikalı aktörlerin tarihini öğrendi: sessiz filmlerin yıldızı Sessue Hayakawa gibi sıra dışı ilk yıldızlar ve onlarca yıldır süren stereotipler ve ayrımcılık. “Sanırım sektöre girdiğimde, Asyalı olmam dışında hiçbir neden olmadan işimi kaybetme ihtimalimin gerçek olduğunu biliyordum” dedi.

Yine de iş geldi: dramatik kısa filmlerde ve animasyon dizilerinde küçük parçalar halinde, ardından Amy Poehler'in 2021 draması “Moxie” ve 2022'de reşit olma hikayesi “The Sky Is Everywhere” gibi uzun metrajlı filmlerde topluluk rolleri geldi.

Yoo, Expats seçmelerine ilk katıldığında 21 yaşındaydı ve 25 yaşındaki bir çocuk rolü için seçmelere katılıyordu. Yoo, “Rol için çok genç göründüğümü düşündüm, bu yüzden bol miktarda makyaj yaptım ve kendimi daha yaşlı göstermeye çalıştım” dedi.

Wang için etki ikna edici değildi: “Az önce dedim ki, 'Hey, eğer beğenmediysen bunu sana sorduğum için çok üzgünüm ama bunu makyajsız yaparsan çok sevinirim.'' '

Wang, “Makyajını çıkardıktan sonra farklı davrandı” diye devam etti. “Hemen hissedilen bir çıplaklık ve kırılganlık vardı.”

Yoo rolü aldıktan sonra Wang onu kişisel olarak aradı ve ona haberi anlattı. Yoo, “'Hey, bu Lulu' dedi” diye anımsıyor. “O kadar şok oldum ki ilk başta hiçbir şey söylemedim. Kısa bir duraklama oldu ve ardından 'Wang' dedi.”

Koreli-Amerikalı yazar Janice YK Lee'nin çok satan romanı “The Expatriates”ten uyarlanan dizi, geniş kapsamlı ve sinematik olup, aralarında Kidman'ın kocası rolündeki Brian Tee'nin (“Chicago Med”) de bulunduğu güçlü bir Amerikalı ve uluslararası aktör kadrosuna sahiptir. , Filipinli aktris Ruby Ruiz (“Iska”) ve İngiliz aktör Jack Huston (“Boardwalk Empire”).

Yoo, “Böyle bir şovda çalışmanın en şaşırtıcı yanı, sahne ortaklarımın iyi olup olmayacağı konusunda hiçbir zaman endişelenmememdi” dedi. “Sadece sahne ortaklarım için iyi olup olmayacağım konusunda endişeleniyordum.”

Kidman'ın böyle bir gerginlik belirtisi görmediğini söyledi. “Performansı o kadar derindi ki, aylar süren çekimler boyunca ortaya çıkmasını izlemek heyecan vericiydi.”

Yoo, daha yavaş, meditasyona dayalı bir tempoya sahip olan “Expats” üzerinde çalışmanın ona ekranda duygularını nasıl düzenleyeceğini öğrettiğini söyledi. “Sanırım her şeyi kaydetmek için kameraya gerçekten güvenmeyi öğrendim” dedi.

Diğerleri ilerlemeyi fark etti. “Smoking Tigers” filminin yönetmeni genç Shelly Yo, Yoo ile ilk kez 2021 yılında, aktrisin bir kısa film rolü için başvurduğu başarısızlıkla sonuçlandığında böyle tanıştı. Ancak Yoo'nun “Expats” üzerinde çalışarak ve Los Angeles'taki Geffen Playhouse'da “Man of God” oyununda oynayarak geçirdiği zamanın “Smoking Tigers” seçmelerine katıldığında açıkça ortaya çıktığını söyledi. “Bir ağırlığı, bir parıltısı vardı” dedi. “O kadar büyümüştü ki.”

Yoo, son yıllarda bazı Asyalı Amerikalı aktörlerin tavsiye ve yardım için kendisine başvurduğunu söylüyor. “Tamlyn Tomita ve Ron Yuan beni gerçekten kanatları altına aldılar” dedi. “İnanılmaz derecede nazik ve cömertti ve hiç yapmaları gerekmeyen bir şeydi.”

Son zamanlardaki başarılarına rağmen Yoo, seçmeleri sadece iş bulma şansı olarak değil, insanlarla tanışmanın bir yolu olarak görmeye devam ediyor. “Hala sektördeki insanlara kendimi tanıtıyorum” dedi.

Belki de bu zihniyet yüzünden ödüller kazanmak ve prestijli dizilerde çocukluk kahramanlarıyla birlikte yer almak Yoo'nun acil hedeflerini pek değiştirmedi. “Dürüst olmak gerekirse, beş yıllık planım kiramı ödeyebilecek kadar uzun süre işte kalmaktı” dedi. “Ve planın büyük kısmı da bu.”