Christoph Waltz endişeli

anKeRcKO

Yeni Üye
Christoph Waltz oyunculuk hakkında birkaç şey biliyor ve bunu kanıtlamak için Akademi Ödüllerine sahip. Ancak yakın tarihli bir sohbette gerekli becerileri hafife aldı.

İyi oyunculara, kötü oyunculara inanmıyorum” dedi. “Değerli bir hikayede ilginç bir rol oynadığınızda ve uygun şekilde seçildiğinizde, iyi olmamak için tam bir aptal olmalısınız.”

Waltz’ın bu tür hoş ve arkaik bir açıklama yaptığında ne kadar ciddi olduğunu söylemek zor, tıpkı en son ekran yaratımına tam olarak neyin güç verdiğini saptamak zor olduğu gibi – Amazon’un hicivli yeni çalışan gerilim filmi The Consultant’ın başlık karakteri “.

Servant’ın yaratıcısı Tony Basgallop tarafından Bentley Little’ın 2015 tarihli romanından uyarlanan sekiz bölümlük dizi Cuma günü Prime Video’da başlıyor, bir video oyun stüdyosunun genç kurucusunun ani ve şiddetli ölümünün ardından hikayesini anlatıyor. şirketi çıkmaza sokar. Birdenbire, Kırım’dan kiralık bir danışman olduğunu iddia eden Regus Patoff (Waltz) adında itici bir yabancı ortaya çıkar ve görevi devralır. Bir şeyin biraz ya da belki çok fazla olduğu hemen belli oluyor.

Waltz’ın en tanınmış karakterlerinin çoğu gibi, Regus da her zaman yumuşak dilli ve kibardı – kokusu için bir adamı kovarken bile – Waltz’ın kendisi de geçen bir sabah aşağı Manhattan’daki Greenwich Hotel’in oturma odasındaydı. Yine de yaptığı işte genellikle yanlış olan bir şeyler var, karakterlerinde genellikle çok acımasız olan, en azından Oscar kazandığı ikisi: Quentin Tarantino’nun Soysuzlar Çetesi’nde bir SS subayı ve Tarantino’nun “Django”sunda bir ödül avcısı. Başıbozuk.”

“Yaptığım ilk dizi” olarak tanımladığı The Consultant’ta karakteri formuna sadık kalıyor. Bu tam olarak doğru değil – birçok konuk oyuncu olarak yer aldı ve onlarca yıl önce bazı Avrupa dizilerinde müdavim olarak yer aldı – ancak 66 yaşındaki Waltz ilk kez modern bir Hollywood dizisini taşıdı ve rolü tamamen Waltz’a benziyor. (O zamandan beri oynadığı En Tehlikeli Oyun adlı bir Quibi kısa filmi serisi, o zamandan beri tek bir filme dönüştürüldü.) Regus, tehditkar olduğu kadar çekici, görünüşte hoş ve ince bir şekilde tehditkarlığın ürkütücü bir karışımı, Waltz’u tanımlayan şeyin sahip olduğu bir denge yıllar içinde mükemmelleştirildi.

Aynı zamanda dizi sorumlusu olan Basgallop bir video görüşmesinde, “Sayfada karakter çok sert ve doğrudan, ancak ekranda ancak kötü olarak bir yere kadar gidebilirsiniz,” dedi. “Ayrıca Christoph’un yanında getirdiğini düşündüğüm çok fazla çekiciliğe sahip olmalısın.”

Şahsen, Waltz’ın rollerine getirdiği bu avantaj, tehditkar olmaktan en uzak şeydir, ancak bu iyi bir spor yapar. Entelektüel, şakacı, biraz yaramaz – bir soruyu yanıtlamaktan çok sorgulamaya meyillidir. Çok çeşitli ilgi alanlarına sahip bir adam olarak, 80 dakikalık bir sohbette Stanley Kubrick, Charles Eames, Albert Einstein, Timothy Snyder, Aristotle ve Stephen Sondheim’dan alıntılar yaptı veya başka sözcüklerle ifade etti.

Tipik bir rallide, bir sahneye vurup vurmadığını veya yuvarlandığını hissedip hissetmediği sorulduğunda, ağ üzerinden aldatıcı bir şekilde yumuşak bir vuruş yaptı.

“Tüm bu serbest piyasa kelime dağarcığı: ‘noktasına'” dedi. “Peki, çivileyeceksen, nereye çivileyeceksin? ne tür bir çivi kullanıyorsun Neden hiç çivilemedin? Gidecek hiçbir yeri yok. Amaç akışı sürdürmek değil mi?”

Koltuğunda arkasına yaslandı ve Cheshire Kedisi gibi gülümsedi.

Viyana’da doğup büyüyen Waltz, onlarca yılını Avrupa’da tiyatro ve televizyonun sıradan dünyalarında zıplayarak geçirdi ve 52 yaşında çıkış yapan Soysuzlar Çetesi’ndeki çığır açan rolüne inmeden önce ara sıra filmler yaptı. O zamanlar Haber’a birçok komedide oynadıktan sonra kötü adamı oynamanın “son birkaç yılın bir tür tadı” haline geldiğini söyledi.

Çoğu özellikle ödüllendirici değildi, ancak Tarantino ile olan ilişkisi ona komedi ve kötülük becerilerini daha ilginç şekillerde birleştirme ve daha seçici olma özgürlüğü verdi. Aynı zamanda onu, 2010’ların ortalarından beri tam zamanlı olarak yaşadığı Los Angeles’a da götürdü. (Pandemiden hemen önce, Avusturya ve Almanya vatandaşlığına Amerikan vatandaşlığını ekledi: “O eski söze çok inanıyorum, temsil olmadan vergi olmaz” dedi ve “çok fazla vergi ödediğim için temsil edilmek istedim. Burada.”)

Dünyanın en büyük yönetmenlerinden bazılarının (en son Wes Anderson, Guillermo Del Toro ve Cary Joji Fukunaga dahil) oynadığı başarılı bir dizi filmle, başlangıçta bir TV şovuna imza atma konusunda isteksizdi. Televizyon özel bir inanç sıçraması gerektirir, filmler gerektirmez.

Waltz, “Sizden bütün bir dizi yapmanızı istiyorlar, ancak pilottan başka bir şey alamıyorsunuz” dedi. Daha önce hiç yaşamadığı bir deneyimdi ve bunu beklenmedik bir mecazla anlattı.

“En hızlı hayvan timsahtır, ama sadece beş metre kadar” diye bilgilendirdi beni. “Ben de ‘Üzerime atlayan bu timsah da ne?’ dedim.”

Waltz, oyunculuğa yönelik analitik yaklaşımını, 1970’lerin sonlarında New York’ta bir ikametgahı sırasında maruz kaldığı Stella Adler tarafından öğretilen senaryo okuma tekniğine kısmen borçludur. Analizinde, Danışman’daki karakterinin gücü, insanların otorite sahibi birini takip etme hevesinden biraz daha fazlasına dayanıyor.

Waltz, “Asla ‘ben patronum’ demez – sadece bir patron gibi davranır ve herkes bunu hemen kabul eder,” dedi.

Yüzsüz yalanlar ve kendine güven üzerine bir kariyer inşa eden ama ifşa olduktan sonra bile hala ayakta olan New York Temsilcisi George Santos’a katıldı.

“Sessiz bir köşede oturmalı ve bu şeyin geçmesini ummalı,” diye hayret etti Waltz, gözleri özellikle özenle hazırlanmış bir tatlıyı deşmek üzere olan bir gurme gibi parlayarak. “Şimdi açıkça patoloji.”

Waltz insanları neyin harekete geçirdiğiyle ilgileniyor ama bu, oyuncu olarak verdiği her kararın arkasında bir açıklama veya anlam bulmak istediği anlamına gelmiyor. Ya da en azından herkesin içine girmek istemiyor.

“Süreç hakkında konuşmuyorum – ya da bazen, diyelim ki, süreci ifşa etmekten ironik bir kopukluk var – çünkü bu çok kişisel bir şey” dedi. “Nereden geldiklerini bilmediğin önsezileri takip ediyorsun.”

Regus, Waltz’ın abartısız bir virtüözlük sergilediği bir dizi rolün en sonuncusu: Azla çok şey yapıyor. (“Oyuncuyla değil izleyiciyle ilgili” dedi. “Oyuncunun çalıştığını görmekle ilgilenmiyorum; oyuncuyu tamamen unutmakla ilgileniyorum.” Ancak oraya ulaşmak için birçok deney ve konuşma var. ekranda görmemeniz gerekmektedir. Waltz’ın meslektaşları onu sette meslektaş, dürüst ve ayakları yere basan biri olarak tanımladı.

Basgallop, “Konuştuğunda, kalpten geldiğini bildiğiniz için dinlersiniz – size bir şey satmaya veya sizi herhangi bir şeye ikna etmeye çalıştığını düşünmezsiniz,” dedi. “Bunu karakterlerine de getiriyor – çok güçlü bir zekaya sahip ama aynı zamanda çok sakin ve ölçülü biri.

“Bence nedense insanlar bunu korkutucu buluyor: Böyle birinden korkmaya programlandık çünkü bizi fazla düşünebilirler.”

Regus’un video oyun şirketi personeli üzerindeki etkisi ile en iyi oyuncuların izleyicileri ve tabii ki bazı akranları üzerindeki etkisi arasında paralellikler kurmak cazip geliyor.

Bir telefon görüşmesinde, bir programcıyı oynayan 28 yaşındaki Nat Wolff, kendisinin ve Waltz’ın karakterlerinin birlikte bir keşif gezisine çıktıklarından sahneleri hatırladı. Wolff’a göre yoğun bir günün sonunda Waltz gönüllü olarak geri bildirimde bulundu.

“Bana döndü ve ‘Sen…’ dedi. Endişemin arttığını hissettiğimde uzun bir süre durdu ve sonra ‘…bugün enfes’ dedi” dedi. “Bir baba figürü gibi onun onayını almak için can atıyordum.”

Anekdot, Waltz’ın kuru mizahını ve kesin zamanlamasını ve ayrıca en iyi sohbetleri tasavvur etme şeklini gösteriyor: yaramaz diyalektikler olarak. Wolff, Waltz’a bir köpek yavrusu almak istediğini söylediğini hatırladı.

Wolff, rol arkadaşının Alman aksanını taklit ederek, “Ve ‘Buna köpek yavrusu açısından bakın’ dedi” dedi. “‘Sete gidiyorsunuz ve yavru ‘Nat nerede?’ diye soracak.”

“Yani bir köpek yavrusu almadım,” diye ekledi gülerek. “Christoph ne diyorsa onu dinle ve uygula.”