COVID-19 Haziran 2024’de bitecek

PekYakinda

Yeni Üye
COVID-19 pandemisinin başlamasından bu yana her söylemiş olduği gerçek çıkan Dr. Serdar Savaş son durumla ilgili açıklamalarda bulundu:

“Omicron varyantının ortaya çıkışıyla salgın yeni bir boyut kazanmıştır. Omicron, Alfa ve Delta varyantlarına nazaran 10 kat daha az ölümcül bulunmasına karşın neredeyse 10 kat daha süratli bulaşmaktadır. Bu niçinle ölümlerde bir azalma olmuyor. Baştan beri söylemiş olduğim üzere hastalık 65 yaş üstü ve ileri düzeyde kronik kompleks hastalığı olanlarda ölümcül seyrediyor. Çocuklar ve gençler açısından korkacak bir şey yok. Onları müdafaamızın sebebi hastalığı risk kümelerine bulaştırmalarını engellemektir.

Maske, 2 metre ara, kalabalık ve kapalı yerlere girmemek, bu biçimde yerlere girilecekse kısa süre kalmak olarak tanımladığım 4M kuralına (Maske-Mesafe-Mekan-Müddet) uyulması koşuldur. Omicron’a karşı N95 maske kullanılmalı ve üzerine bir de olağan maske takılmalıdır.

Dünyadaki en tesirli ve en sağlam aşı Biontech’tir. Toplumun en az 80’i Biontech’le 2 doz aşılanmalıdır. 3. rapel dozu kesinlikle uygulanmalıdır. Salgın bitene kadar 4. ve 5. dozların da yapılması gerekebilir. 12 yaş üstündeki çocuklar ve gençler de birebir aşı takvimine uymalıdır. 12 yaştan küçük çocuklar için azaltılmış dozlu aşılar piyasaya verildiğinde bu bölümün de aşılanması uygun olacaktır.

Bakanlığın üzerinde Çince ibareler bulunan Biontech aşılarını uyguluyor olmasının rastgele bir mahzuru yoktur. Bunlar Biontech tarafınca Çin için üretilmiş aşılar olup, lojistik sebeplerle Türkiye’ye gönderilmiştir. Öteki Biontechlerden bir farkı yoktur. Ayrıyeten üstündeki etiketlerde son kullanım müddeti dolmuş üzere görünen aşıların da kullanılmasında bir mahzur yoktur. Bu aşılar etiketteki tarihten itibaren 1 yıl daha itimatla kullanılabilirler.

Türkovac olumlu bir teşebbüstür. Bu aşıyla ilgili olarak yapılan tenkitler gayesini aşmaktadır. Türkovac şu anda kullanıma hazır bir aşı olmamakla birlikte ülkemizin aşı üretme teknolojilerini geliştirmesi bakımından sevindirici bir basamaktır. Bilim insanlarımıza DNA-RNA teknolojileri kullanarak aşı geliştirmelerini öneriyorum.”

Hükümetin süreci şeffaf yönetmemesinin hala en değerli sorun olduğunu belirten Dr. Savaş, Ulusal Eğitim Bakanlığının okulları açık tutmak konusundaki karar ve uygulamalarını desteklediğini kelamlarına ekledi. Salgının 2024’ün Haziran ayından evvel bitmeyeceğini söyleyen Dr. Savaş “Hükümet sanıyorum ki benim cumhurbaşkanı olmamı bekliyor.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı