Devlet televizyonuna kültür getiren Jac Venza 97 yaşında hayatını kaybetti

anKeRcKO

Yeni Üye
Jac Venza, 1960'larda ve 1970'lerde Amerikan televizyonu olan meşhur “uçsuz bucaksız çorak arazide” neredeyse tek başına bir kültürel program vahası yaratan bir ayakkabıcının oğlu olan Jac Venza, aralarında “Büyük Performanslar”, “Amerikan Ustaları” ve “İçinden Canlı”nın da bulunduğu Amerikan televizyonuydu. Lincoln Center” Salı günü Connecticut Lyme'deki evinde hayatını kaybetti. 97 yaşındaydı.

Ölümü eşi Daniel D. Routhier tarafından doğrulandı.

Bay Venza hiç üniversiteye gitmedi. Bir aktör olarak kendisini “korkunç” olarak tanımladı. Gelecek vadeden bir sanatçı olarak kariyerine Chicago'da Goodman Tiyatrosu için setler ve Mandel Brothers mağazası için vitrinler tasarlayarak başladı. Ancak otuzlu yaşlarında bile sanatın devlet televizyonuna taşınmasında önemli bir rol oynadı.

1960'lı yılların başında, Ford Vakfı tarafından bir araya getirilen diğer televizyon yenilikçileriyle birlikte, kendi programını üretmeyen sınırlı bir hizmeti Ulusal Eğitim Televizyonu'nun öncüsü olan Ulusal Eğitim Televizyonu'na dönüştürmek için çalışması istendiğinde televizyon yapımcısı olarak çalışıyordu. Kamu Yayın Hizmeti.

Meslektaşları ve diğer medya uzmanları, televizyon izleyicilerini kar amacı gütmeyen bir ağ aracılığıyla en iyi şekilde nasıl eğitebileceklerini düşünürken Venza, “Neden onları da eğlendirmiyoruz?” diye sordu.

1960'larda ve 1970'lerde NET Playhouse, Theatre in America, Live From Lincoln Center, Great Performances, American Masters ve National Endowment for the Arts'ın önerisiyle Dance in America'yı yönetti. Ayrıca Brideshead Revisited gibi popüler BBC yapımlarını da ithal etti.

George Balanchine ve Martha Graham gibi koreograflarla, Leonard Bernstein gibi bestecilerle ve Tennessee Williams gibi oyun yazarlarıyla çalıştı. Dustin Hoffman televizyonda ilk başrolünü 1966 NET yapımı Ronald Ribman'ın “Beşinci Atın Yolculuğu” adlı oyunuyla aldı. On yıl sonra Meryl Streep ilk kez William Gillette'in Gizli Servis Büyük Performanslar filminde beyaz perdede göründü.

WNET'in eski başkanı John Jay Iselin 1982'de Times'a şöyle demişti: “Eğer bu ağın cankurtaran halatı olan Jac Venza olmasaydı, prime time kamu televizyonunda gösteri sanatlarının olacağından emin değilim.” “Gösteri sanatlarını olduğu gibi ve tüm kültürel programımızın ayırt edici özelliği olarak kabul ediyoruz. Ancak programları, çoğu insanın onları gerçekten ilgi çekici ve çekici kılacak üretim becerilerine, içgörüye veya yaratıcılığa sahip olmadığı bir zamanda yarattı.”

Kanal, 2004 yılında “Büyük Performanslar”dan emekli olmadan önce, Bay Venza'nın PBS'nin amiral gemisi istasyonu WNET için hazırladığı programlarla 57 Emmy adaylığı aldığını ve bu rekorun ancak 2010 yılında aşıldığını söyledi. Yaşam boyu başarı dalında 10 Primetime Emmy, Uluslararası Yaşam Boyu Başarı Emmy Ödülü ve Vali Ödülü kazandı. 1997'de Kamu Yayıncılığı Kurumu ona Üstün Başarı dalında Ralph Lowell Ödülü'nü verdi.

Bay Venza, parlak bir vizyon sahibi ve kurnaz bir anlaşma yapıcı olarak tanımlanıyor. Ama aynı zamanda inatçı ve kararlı da olabilir. 1982'de Haber'a “Bu işte harikaydım çünkü açık fikirliydim” dedi.

Genellikle yönetici yapımcı olarak anılırdı ama bundan çok daha fazlasıydı: “empresario” unvanını hak eden ender sanatsal bilgelerden biriydi.

Bay Venza, Times'a “Herkes her zaman bir yönetici yapımcının ne yaptığını merak eder” dedi. “Ufku gözetliyor. İster bir sanatçının istediği olsun, ister takip etmemiz gereken program fikirleri ya da bir proje için doğru insanları bulmak olsun, hedefleri belirliyor.”

Bay Iselin'in WNET'teki halefi William F. Baker, bir e-postada Bay Venza'yı “sanatın televizyona getirilmesinde gerçek bir yıldız” olarak tanımladı.

“Bizi henüz denenmemiş bir medya türüne götürdü” diye yazdı. “Diğer kanallar hiçbir zaman bu türe girmeyi denemedi çünkü izleyici kitlesi daha küçük ve daha yaşlıydı ve prodüksiyon pahalıydı. Ancak bunun bir 'görev' olduğunu hissettik ve PBS bugün hala lider ve bu konuda tek başına duruyor.”

Bay Venza, 23 Aralık 1926'da Chicago'da, Sicilya göçmenleri Rosario ve Frances (Roppolo) Venza'nın oğlu olarak dünyaya geldi. Doğum adı bilinmiyor ancak çocukluğundan beri Jac olarak biliniyordu. Aile, babasının kundura dükkanının arkasındaki iki odada yaşıyordu. Annesi evi yönetiyordu.

Jac onuncu yaş gününden önce ayakkabı boyamaya başladı. Ama sanatçı olmak istiyordu. Times'a “Diğerleri çizgi roman okurken ben tasarım kitapları okuyordum” dedi.

Bir Roma Katolik lisesinden mezun olduktan sonra, bir sınıf arkadaşının babasından, kendisinin de yapımlarda rol alması koşuluyla Goodman Tiyatrosu'nun setlerinin tasarımına yardım etmesi için burs aldı. (“Korkunçtum,” dedi Amerikan Televizyonu Arşivi'ne.)

Sanatsal yeteneğini fark eden bir meslektaşı, Bay Venza'nın New York'a taşınmasını tavsiye etti. İtalya'daki Spoleto Festivali için setler tasarladıktan sonra şehre yerleşti ve ticari bir sanatçı olarak Bonwit Teller ve Beşinci Cadde'deki diğer büyük mağazalar için vitrinler tasarladı. Katıldığı ilk Broadway müzikali Cole Porter'ın “Kiss Me, Kate” adlı müzikaliydi. (2003'te Büyük Performanslar'da bu gösterinin yeniden canlanışını sundu.)

1950'de CBS'ye katıldı ve burada “Annemi Hatırlıyorum”, “Ed Sullivan Gösterisi” ve Amerikan Doğa Tarihi Müzesi ile birlikte hazırlanan bir belgesel dizisi olan “Macera” için setler tasarladı. Bu dizi için grafik kullanmadı, bunun yerine kromozomları ve müzik notalarını temsil etmek için kostümlü dansçıları kullandı. Set tasarımcısından yapımcılığa yükseldi.

1964'te, Federal İletişim Komisyonu Başkanı Newton N. Minow'un televizyonu “geniş bir çorak arazi” olarak adlandırmasından birkaç yıl sonra, Venza kariyerine kamu televizyonunda başladı. Ancak estetik züppe olmadı ve ticari televizyonun en iyi yaptığı şeyin ne olduğunu anladı.

1982'de popüler prime time pembe dizisinde “Büyük sanatçıları prime time'da sunmak için, bunu en azından CBS'nin 'Dallas'ı kadar zarif bir şekilde yapmalıyız” dedi. “Ticari televizyon dünyadaki en gelişmiş ve profesyonel televizyondur. Bu yüzden harika bir sanatçı bana bir şey verdiğinde, bunun iyi bir şekilde üretildiğinden emin olmak isterim.”

İlk günlerini şöyle anımsıyordu: “En iyi sanatçılardan geniş çapta televizyona katılmalarının istenmediğini fark ettim.” Başarılı olmak için kamu televizyonunun performanslara ihtiyacı vardı.”

Bay Routhier'e ek olarak, Bay Venza'nın hayatta kalan yeğenleri ve yeğenleri var. Kız kardeşi Eileen Mitchell daha önce öldü.

Bay Venza, 75 yaşındaki kariyerine dönüp baktığında şunları söyledi: “Geçmişimde beni buraya getirecek hiçbir şey yok.” “Burası” profesyonel başarı anlamına gelir, ancak eğer elde edebileceği maddi ödül olmasaydı. ticari televizyonda kariyer yapmak istemişti.

“Sistemden büyük bir banka hesabı veya yüzme havuzu olmadan ayrılacağım ve ürettiğim programların hiçbirinin mülkiyetini talep etmeyeceğim” dedi.

Ancak şunları ekledi: “Benim 20 yıl sonra sahip olacağım şey, televizyondaki pek çok insanın sahip olamayacağı bir şey. Programlarımız bozulmayacaktır. Okullarda ve videodisk koleksiyonlarında bulunacaklar. Sahip olduklarımız zamanla azalmayacak.”