Dominique Fishback, onun sevimli olduğunu düşündüğünüzü biliyor. ‘Sürü’ bunu karıştırabilir

anKeRcKO

Yeni Üye
LOS ANGELES – Aktris Dominique Fishback geçen hafta Westwood’da gösterişten uzak bir Tayland restoranının sıkışık kabinine girer girmez gözleriyle yaptığını yaptı.

Akşam yemeğinin geri kalanının tonunu – sıcak, gerçek ve açık – tamamen gözleriyle belirledi.

Bu, HBO dizisi The Deuce (2017-19) ve Netflix aksiyon filmi Project Power’da (2020) kullandığı bir tekniktir ve Fred Hampton’ın suikastını konu alan 2021 filminde eleştirel beğeni toplamasına yardımcı olmuştur. “Yahuda ve Kara Mesih.” Bu performansların her birinde, öfke karşısında şefkat, şefkat ve sakin kararlılığı, ağlamaklı bir bakıştan veya bilgili bir yan bakıştan biraz daha fazlasıyla aktardı.

Ancak yeni Amazon sınırlı dizisi Swarm’da başrolü üstlenmek için Fishback’in beklentileri alt üst etmesi ve parlak gözlerinden imza sıcaklığı ve gerçekçi doğasından başka bir şey yansıtmasını istemesi gerekiyordu. Bu sefer kafa karışıklığını, tarafsızlığı, ürkütücülüğü ve öfkeyi, özellikle de bir seri katilin uğursuz bakışını ifade etmeleri gerekiyordu.

“Sevilen veya beğenilmesi kolay bir karakter olmaya alışkınım ve yalan yok, alıştığınız şey bu – ben Nasıl Fishback, kızarmış yengeçli pilavın arasında, Los Angeles gece havasının soğuğundan korunmak için bukleli trençkotunu sımsıkı kıvırmış halde söyledi. için geldim.”

Donald Glover ve Atlantalı yazar/oyun yazarı Janine Nabers tarafından yaratılan ve Cuma günü gösterime giren Swarm, Houston’da kurgusal pop ikonu Ni’Jah (Nirine S. Brown) tarafından öldürülen Dre (Fishback) adlı sorunlu genç bir kadın hakkındadır. Beyonce. Trajik bir kişisel kaybın ardından Dre, kurbanları arasında Ni’Jah’tan nefret edenlerin de yer aldığı iki yıllık eyaletler arası korkunç bir şiddet cümbüşüne girişir.

Judas’ta devrimci bir Kara Panter oynadığını gördüğünden beri Fishback’le çalışmaya kararlı olan Glover, Fishback, Dre’nin karizmatik en iyi arkadaşı Marissa’yı oynama teklifini geri çevirdiğinde herkes kadar şaşırdı (şarkıcı ve oyuncuya gitti). ). Chloe Bailey).

“‘Katili mi oynamak istiyorsun? Ah, Gerçekten?'” dedi Glover geçen hafta telefonda.

“Kendini çok tatlı hissetti, ilgilenmek isteyeceğiniz biri gibi ama tam tersini yapmak istedi ki bunu kendi kariyerimde de tamamen anlıyorum” diye ekledi. “Dış kollara açılmak istedi ve bunu yapmasına izin verdiğim için heyecanlandım.”

31 yaşındaki Fishback, hayatını dallara ayrılarak kazandı. Tarihsel olarak ilçenin en fakir mahallelerinden biri olan Brooklyn’in Doğu New York semtinde büyümüş, yakındaki bir liseye giderken aynı zamanda Manhattan’daki MCC Theatre’da derslere girmiştir. (Televizyon sevgisi oyunculuğa olan ilgisini artırdı.) Oyunculuk eğitimi ona “çocukken bildiklerimden farklı bir tat verdi” dedi ve ekledi, “Ama yine de insanlarımı takdir edip anlayabildim. belli bir şekilde.”

İlk başlarda, kişisel iç gözlem ve profesyonel hazırlık için bir araç olarak günlük tutma disiplinini geliştirdi. Fishback’in çocukluğu boyunca ara sıra evinde yaşamış olan uzun süreli bir aile dostu olan Shawn Tyrell, “Dom, günlüğün kraliçesidir” dedi. “O yazar her şey Tyrell onu “amansız, son derece meraklı” olarak tanımladı.

“Bir şeyi anlamıyorsa, açıklama isteyecektir” dedi. “Bunu ertelemene izin vermeyecek ve her zaman da öyle olmuştur.”

Fishback, Pace Üniversitesi’nde tiyatro okudu ve The Knick ve The Americans gibi şovlarda bir defaya mahsus televizyon rolleri aldı. Ardından David Simon, kuşatılmış genç bir anneyi oynadığı 2015 HBO mini dizisi Show Me a Hero’da rol aldı. Simon’ın defterle ilk tanışmasıydı.

Simon bir e-postada “Karakter için o kadar agresif bir şekilde hazırlandı ki şaşırdım” diye yazdı. “Bir noktada yardımcı yapımcım bana, Dominique’in karakteri ve geçmişi hakkında düşünceler ve sorularla dolu olduğu bir kompozisyon kitabı gösterdi. Demek istediğim, bu hazırlığın ötesindeydi.

Daha sonra onu ilk düzenli TV rolü olan The Deuce adlı dizisinde rol alan Simon, “Bir profesyonelin, bir emektarın süreciydi,” diye ekledi. “Onun için yazdığınız her karakterin cebinde yaşıyor.”

Glover ve Nabers, 2020 yılında salgın nedeniyle “Atlanta” üretimine ara verilirken “Swarm” fikrini geliştirmeye başladı. Michael Haneke’nin karanlık, kışkırtıcı filmi Piyano Öğretmeni, Glover’ın ilgisini yoğun bir karakter çalışması gibi hissettiren bir dizi yaratmaya yöneltmişti ve Glover, genç bir fanatiğin etrafında dönen bir hikaye tasavvur etmişti. Filmin “Fransız Yeni Dalgası” olmasını istediğini söyledi – uzun çekimler kullanarak ve doğaçlamayı teşvik ederek – ve bu fikri, dizi sorumlusu rolünü üstlenen ve pilotu ve sonraki birkaç bölümü yazan Nabers’e getirdi. Pilotu Glover yönetti.

Nabers, anlatıyı kısmen kendi aile geçmişinden yararlanarak genişletti. Geçen hafta bir telefon görüşmesinde, 20 yaşındayken merhum bir büyükbabanın cinayet işlediğini, kimliğini değiştirdiğini ve Pennsylvania’ya kaçtığını ve sonunda aranan bir adam olarak öldüğünü nasıl öğrendiğini anlattı. Yazmaya başladığında, “Birisi nasıl çalışır? Siyah cinayetten sıyrılmak mı? Nasıl olur? O zaman o kişi kendini nasıl yeniden keşfediyor?”

“Ve bunu Dre’de her bölümde görüyorsunuz,” dedi.

Dre’nin Ni’Jah’a olan takıntısı ve tüm eleştirmenleri cezalandırmak için ilan ettiği misyonu, Beyoncé’nin en sadık hayranlarının kendilerini adlandırdığı şekliyle BeyHive’a, abartılı da olsa, açık bir göndermedir. Her bölümün başında arsız başlık kartlarında “Bu bir kurgu eseri değil” yazıyor. (Gerçekten kurgudur.) “Yaşayan veya ölü gerçek kişilerle veya gerçek olaylarla herhangi bir benzerlik kasıtlıdır.”

Yaratıcılar, her türlü kötü şöhretli fışkıran ve agresif hayran kitlesine – Taylor Swift’in Swifties’i, Nicki Minaj’ın Barbz’ına – başlarını sallayabilirdi, ancak Glover, BeyHive’ı seçtiklerini çünkü Beyoncé ve hayranlarının kültürel olarak çok yaygın olduğunu söyledi.

“Garth Brooks’un büyük bir hayran kitlesi var – belki bazı açılardan Beyoncé’ninkinden daha büyük – ama şu anda Garth Brooks’un giydiğini giymiyorsunuz” dedi. Beyoncé’nin fandomunun “dürüst olmak gerekirse en ilginç ve eğlenceli olanı olduğunu ve en büyük etkiye sahip olduğunu” ekledi.

Dre’nin psikolojisi özellikle keşfedilmemiş hissettirse de, Fishback’in uzun zamandır Monster’da Charlize Theron gibi uğursuz bir karakteri üstlenmek istediğini söyledi. Jackson 5’i, Temptations’ı, Aaliyah’ı, Lauryn Hill’i ve Eminem’i severek büyümüştü ama asla delice bir derecede. (Yine de, süper takıntılı bir hayranın tabirini oluşturan Eminem şarkısı “Stan” mı? “Sana son dizenin tamamını, gerçekten çılgın mısrayı söyleyebilirim,” dedi. “Her şeyi, ezbere biliyorum.” “)

Başlangıçta Dre ile uyumsuz hissettiğini itiraf etti. “Kim olduğunu veya fiziksel olarak nasıl olacağını gerçekten bilmiyordum, bu yüzden sadece bir şeyler denedim” dedi. Erken direktifler azdı. “Bana gerçekten verdikleri tek şey, duygusal olarak körelmiş olmasıydı” diye ekledi. Sadık günlüğü bile yardımcı olmadı. Doğaçlama yapması gerekiyordu.

Dre için “Onun olduğu zamanlarda hiç günlük tutmadım” dedi. “Düşündüğü veya söylediği şeyler arasında bağlantı kurmanın hiçbir yolu yoktu.”

Bu karanlıkta olma hissi kasıtlıydı. Glover yönetmenlik hakkında “Bana ‘Bunu neden yapıyor?’ Gibi sorular sorardı” dedi. “Ve kendimi kötü hissettim çünkü ‘Sana söylersem biraz daha az işe yarayacak’ gibiydim. Kayıtları araştırmanız gerekiyor.’”

Dre’nin yapabileceklerinden “korkmasına izin verdi”, diye ekledi, “buna gerçekten minnettarım.”

Fishback sonunda kendinde ne bulduğuna şaşırmış görünüyordu. “O kadar cesur olduğumu düşünmemiştim, hayır Sirree” dedi. “Brooklyn’liyim, Koç burcuyum falan ama çok ama çok hassasım.”

2021’de buraya taşındıktan sonra hâlâ Los Angeles’a ayak basıyor – üretim programı onu meşgul ediyor ve araba kullanmayı bilmiyor. Her neyse, “Günlerimi yalnız geçirmeyi seviyorum,” dedi, boş zamanını haftalık gitar dersleriyle, piyano çalmakla, şiir yazmakla ve okumakla (şu anda flört rehberi kitabı Calling in ‘The One’) dolduruyor.

Bununla birlikte, “Swarm”, genel profilini potansiyel olarak yükselterek gevezelik yaratmaya mahkum görünüyor. Stan’lerden, gerçek BeyHive’dan gelecek bir tepkiden mi endişeleniyor?

“Bunu göstermiyorum,” dedi, gelişigüzel bir şekilde limonatasından bir yudum alırken (evet, gerçekten). “Onlar gider Aşk Ben.”