Egeli bilim takımından kısa müddette yüksek verimli çay bitkisinin üretimine yönelik proje

PekYakinda

Yeni Üye
Ege Üniversitesi (EÜ) Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Aynur Gürel’in yürütücülüğünü yaptığı ve Araştırma nazaranvlisi Begüm Güler’in araştırmacı olarak nazaranv aldığı “Geçici Daldırma Sistemleri ile Çay Bitkisinde Somatik Embriyoların Kitlesel Üretimi” başlıklı TÜBİTAK projesi gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Türkiye iktisadına kıymetli girdi sağlayan çay bitkisinin yeni bir biyoteknolojik yolla üretiminin sağlanmasına yönelik çalışmaları ötürüsıyla Prof. Dr. Aynur Gürel’i ve proje takımını tebrik ederek muvaffakiyetler diledi.

Proje kapsamında, EÜ Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Kısmı Bitki Hücre, Doku ve Organ Kültürü Laboratuvarı’nda yapılan çalışımalar ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Aynur Gürel, “Çalışmada ülkemizin kıymetli sosyo-ekonomik bitkilerinden biri olan çay bitkisi için biyoteknolojik biçimlerin dahil edildiği yeni bir üretim sistemi geliştirilmeye çalışılmıştır. Ülkemizde var olan çay bahçeleri ekseriyetle tohumla kurulan bahçeler olmaları niçiniyle genetik açılmalar görülmekte ve istenilen özelliklere sahip klonlar kaybolmaktadır. Ayrıyeten öteki bir alternatif olan çelikle üretim tekniğinde ise kâfi bitki üretilmesi için gerekli olan müddet 8-10 yılı bulabilmektedir. Bitki doku kültürü teknikleri kullanılarak bu mühletin kısaltılması mümkün olmaktadır. Bu proje kapsamında biyoreaktörler aracılığıyla büyük ölçekli kitlesel üretim yapılarak dar alanda kısa vakitte hayli sayıda bitkinin yetiştirilebilmesi amaçlanmıştır. bu türlü yeni ve yüksek verimli çay bahçelerinin kurulması için gerekli olan bitki sayısına fazlaca daha kısa müddette ulaşılmasına imkân veren bir protokol geliştirilmesi amaçlanmıştır” diye konuştu.

Prof. Dr. Aynur Gürel, “Çalışmamızda süreksiz daldırma sistemine dayalı RITA® biyoreaktörlerinde en yüksek büyüme indeksi kıymeti 8,28 olarak belirlenirken, mL besin ortamı başına 7,57 adet embriyo elde edilmiştir. Ekseriyetle globuler etapta olan embriyoların yanı sıra, kalp formlu ve kotiledon periyodundaki embriyolara da rastlanmıştır. Ayrıyeten farklı denemeler kapsamında kullanılan SETISTM ve RITA® biyoreaktörlerinde sürgün rejenerasyonları da elde edilmiştir. Projeden elde edilen bu bilgiler, akabinde gelecek biroldukca çalışmaya öncülük edecek niteliktedir. Ayrıyeten çay bitkisinin üretimi konusunda yenilikçi bir çalışmaya dayanan proje, ‘Ali İstek Erten’ yerli çay çeşidinin kullanılması ile de ulusal bir özellik taşımaktadır” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı