Emma Corrin “Dünyanın Sonundaki Bir Cinayet”i çözmeye çalışıyor.

anKeRcKO

Yeni Üye
Emma Corrin, “Neyi sevdiğime dair hiçbir fikrim yok” dedi.

Bu olay, bir Cuma günü öğleden sonra Manhattan’da gerilim romanlarına, dedektif hikayelerine, casus hikayelerine ve kara klasiklere adanmış bir mağaza olan Mysterious Bookshop’ta gerçekleşti. Onlar/onlar zamirlerini kullanan Corrin, bir gün önce Londra’dan uçakla gelmişti ve bu seçimden bunalmış görünüyordu. Ciltsiz kitaplarla dolu bir vitrini çevirdi, Pier Paolo Pasolini’nin bir romanının yeni çevirisini aldı ve tekrar yerine koydu. Gerçek sır mı? Hangi kitabı seçmeliyim?

Corrin mağaza müdürü Tom Wickersham’a başvurdu.

“Yap şunu” dedi Corrin. “En iyi gerilim filmi hangisi?”

27 yaşındaki Corrin, oyuncuların grevinin bitimine denk gelen son dakika gezisini, 14 Kasım’da başlayan karanlık, düşünceli FX mini dizisi “Dünyanın Sonundaki Cinayet”in tanıtımını yapmak için yapmıştı. Ortabatı’da bilinmeyen kadınların dahil olduğu bir davayı çözdükten sonra gerçek bir suç yazarı olan amatör dedektif Darby Hart’ı canlandırıyorsunuz. “Bir Cinayet”in mağazada çekilen ve seriyi (uygun şekilde) tamamlayan iki sahnesi vardı.

“Bütün gün ve geceyi burada geçirdik” dediler. Gösteriler arasında Corrin, aralarında erotik bir koleksiyonun da bulunduğu seçilmiş kitaplardan okudu. “Çok komikti.”

Dizide Darby pembe saçlara, katmanlı kapüşonlulara ve temkinli, incinmiş bir ifadeye sahip. Diğer bir karakter, gerilla sanatçısı Bill Farrah (Harris Dickinson), Darby’yi “aynı zamanda çok sert ve çok kırılgan” olarak tanımlıyor. Kahverengi süet bir ceket ve siyah pantolon giyen ve kahverengi saçlarını düz şekillendiren Corrin, siyah babetleriyle raftan rafa kayarken daha hareketli ve daha az ihtiyatlı görünüyordu.

Corrin grevi Londra’da, Cockapoo’suna The Crown’un dördüncü sezonunda Corrin’i oynayan Prenses Diana’dan alan Spencer’la geçirmişti. “Dürüst olmak gerekirse, son üç ya da dört yılda çalışmayı gerçekten bırakmamıştım, bu yüzden ailemle, arkadaşlarımla ve köpeğimle birlikte olmak gerçekten güzel bir fırsattı” dediler.

Corrin grev sırasında herhangi bir hobi edindi mi? HAYIR. Gülerek “Kovid sırasında bunu çok korkutucu buldum” dediler. “Ekmek yapmıyorum. Reddediyorum.”

Birkaç ay sonra rahatlamanın etkisi geçti ve iş fırtınalı bir tanıtım turu anlamına gelse bile Corrin işe geri döndüğü için mutlu görünüyordu. “İş hakkında konuşmayı seviyorum” dediler. “Bunu kutlamayı seviyorum.”

Corrin, sanki Darby’nin kitabı Silver Doe’yu aralarında bulmayı beklermiş gibi, bir dizi gerçek suç kitabının önünde durdu. Corrin, Helen Garner’ın “This House of Grief” adlı eserini çıkardı ve türün en sevilen iki eserinden bahsetti: Janet Malcolm’un “The Journalist and the Murderer” ve Maggie Nelson’ın “The Red Parts”.

Corrin ikinci kitap hakkında “Çok iyi” dedi. “Bu alanda insanlığın çok ilginç bir araştırması olduğunu düşündüm.”

Darby aynı zamanda insanlık üzerine bir çalışmadır. Farklı türden bir dedektif, genç, kadın ve sürekli kaşlarını çatmasına rağmen adından da anlaşılacağı gibi yürek dolu. Corrin, “Sessizlerin sesi olmayı kendine görev ediniyor” dedi. “Bu insanlara yardım etme ihtiyacı onun çok ama çok derinlerinde yatıyor.”

Dizinin ileri görüşlü temalarından biri, yapay zekanın artan hakimiyeti ve karmaşıklığıdır. Darby, araştırmalarını yürütmek için sohbet forumlarını ve çevrimiçi aramaları kullanmasına rağmen teknolojiye şüpheyle yaklaşıyor. Corrin de bu şüpheciliği paylaşıyor.

“Yapay bağlantılardan ziyade her zaman insani bağlantılara öncelik vereceğim” dediler. “Benim için her şeyin başladığı ve bittiği yer burası.”

Bazı açılardan Corrin kendini Darby’den oldukça uzak hissediyordu. Corrin, “O benden çok daha alaycı” dedi. “İnsanlarda saf bir şekilde, muhtemelen yanlış bir şekilde, en iyiyi arıyorum ve oldukça saf olabiliyorum.” Ancak Corrin, Darby’nin empatisi ve azmi ile özdeşleşti. Corrin, “Meydan okumayı seviyor ve problemi seviyor” dedi. “Ben de bunu paylaşıyorum. Oldukça korkusuzum.”

Aktörün, My Policeman ve Lady Chatterley’s Lover filmlerindeki rolleri de içeren önceki rolleri, Corrin’in İngiliz gülü görünümünü daha iyi sergilemek için çoğunlukla çağdaş ve çoğunlukla romantikti. Darby, Corrin’in şimdiye kadar oynadığı en az kadınsı film rolü (aktör sahnede Virginia Woolf’un cinsiyetleri değiştiren “Orlando” uyarlamasında rol aldı). Ve “Bir Cinayet” kısmen bir aşk hikayesi olsa da cinsiyet ve cinsellik Darby’yi özellikle tanımlamıyor.

Corrin, “Modern yönü benim için gerçekten göz alıcıydı” dedi. “Daha çift cinsiyetli birini oynamak benim için gerçek bir sorundu.”

Corrin tüm gençliğini beyazperdede geçirdiği için oyuncunun kimliği ve ilişkileri pek çok istenmeyen ilgiyi çekti. Corrin bu şöhret dönemini “o zehirli kadeh olayı”nın yanı sıra “karanlık” ve “kaçınılmaz” olarak tanımladı. Belki de bu onların kurgusal insanların arasında kaybolma veya halkın beklemeyebileceği kararlar alma motivasyonlarını artırdı. Yakın zamanda Corrin’in Hong Kong’da geçen paralı asker komedisi Peaches’ta genç bir dolandırıcıyı oynayacağı duyuruldu.

“Bu kadar heyecanlandığıma kendim de şaşırdım” dediler.

Yani Corrin’in nelerden hoşlandığı konusunda kesin bir fikri var, ancak konu suç ve gerilim olduğunda değil. Corrin, ne yapacağını şaşırarak tekrar Wickersham’a başvurdu.

“John Grisham’ın mutlak usta olduğunu mu düşünüyorsun?”

Diplomatik bir tavırla, “Çocukken bu kitapları severdim” dedi.

Corrin, Maurice Leblanc’ın Lupin romanlarından birini, Len Deighton’u, Charles Willeford’u, İzlanda Başbakanı’nın ortak yazdığı polisiye romanı düşündü. “Bir Cinayet”in İzlanda’da bir ay boyunca çekilmesi, daha serin sahnelere bir miktar inandırıcılık kazandırdı. (Belki de çok fazla doğruluk. Yaratıcılardan biri olan Brit Marling, çekimlerin ilk gününde hipotermiden acı çekti.)

Corrin, “Çektiğimiz unsurlar çok yoğundu” dedi. Corrin, prodüksiyon kapalı mekanda New Jersey’deki ses sahnelerine taşındığında bile “bunu hala vücudunuzda hissedebiliyordunuz” dedi. “Hava çok dondurucu.”

Yine de Corrin kitap konusunda karar veremiyordu. “Gerçek bir kararsızlık yaşıyorum” dediler. “Sakatlayıcı bir kararsızlık. Karar verme konusunda çok kötüyüm.”

Gazeteci nihayet daha sonraki bir tarih hakkında mırıldandığında Corrin, Dorothy B. Hughes’un bir California noir klasiği olan “Yalnız Bir Yerde” adlı eserine yöneldi. Arka kapak tanıtım yazısı bunu “sayfaları çeviren” olarak tanımladı ve Corrin de onaylayarak başını salladı.

Seçimden memnun olarak “Bu çok heyecan verici” dediler. “Yakında çok fazla uçmam gerekecek. Bu yüzden iyi bir kitaba ihtiyacım var.