Eugene Levy asla dünyayı görmek istemedi

anKeRcKO

Yeni Üye
Eugene Levy hiçbir zaman gezgin olmadı.

Ontario, Hamilton’da bir çocukken, ailesi onu ve kardeşlerini arabayla bir buçuk saat uzaklıktaki Erie Gölü’ndeki Crystal Beach’e götürdü. Her yıl iki haftayı aynı örümceklerin egemen olduğu kulübelerde geçirdiler, aynı balık ve cips restoranında yemek yediler ve aynı yerel eğlence parkını ziyaret ettiler. Levy ilk kez 8 yaşındayken bir trene bindi ve egzotik deneyimi bir daha asla tekrarlamadı.

76 yaşındaki Levy, bilinenin var olmak için en iyi yer olduğu atalarının konumunu koruyor. Her günün rahatlık vaat ettiği Pacific Palisades’teki hayatından neden vazgeçsin ki? Levy her sabah uyanır ve toplu olarak satın aldığı ve on yıldan fazla bir süredir aynı tarzda taktığı yuvarlak Leon gözlüğünü takar. Kahveyi krema ve şekerle içiyor. Günlerden Çarşamba veya Cuma ise, Levy golf oynar, hep aynı kişilerle ve zamanın yarısında puan saymakla uğraşmaz.

Levy bir şey üzerinde çalışırken senaryo yazmak, düzenlemek veya gözden geçirmek için ofisine gider. O ve 45 yaşındaki eşi Deb Divine, kızları Sarah ve küçük oğullarını görmek için Batı Hollywood’a gidebilirler. Levy’nin elli yılı aşkın süredir arkadaşı olan ve beş dakikadan daha kısa bir mesafede yaşayan Martin Short ile sık sık akşam yemeği yerler. Levy, “Gündemde hiçbir şeyin olmamasını gerçekten seviyorum,” dedi.

Yönetici yapımcı David Brindley ve Apple TV+ program yöneticisi Alison Kirkham, Levy 2021’i arayıp ondan bir gezi programı sunmasını istediğinde, hayır dediler.

Levy’yi asla safariye çıkarmayacaklarını söyledi. Hayvanları vahşi yaşam şovlarında izlemişti ve onları tekrar görmek için dünyanın yarısını dolaşması gerekmiyordu. Suyu sevmez. Sıcağı sevmez; Soğuğu sevmez. Bu, Levy’nin suşiden şiddetle hoşlanmaması ve nemin saçını mahvetme korkusuyla birleştiğinde, Cuma günü Apple TV+’ta prömiyeri yapılan ve Levy’yi Finlandiya’dan Maldivler’e kadar takip eden “The Reluctant Traveler”ın bölüm rehberi haline geldi. Bir safari bölümü, bir sıcak bölüm, bir soğuk bölüm, bir orman bölümü ve bir sürü çiğ balık var.

Başlıktan da anlaşılacağı gibi, Levy’nin yolculuk tutkusundan yoksun olması tanımlayıcı hiledir. Ama aynı zamanda gerçek ve ev sahibinin kendisi, neden birinin onu tur rehberi rolü için seçmiş olabileceğine dair hiçbir fikri yok. Levy geçen hafta verdiği bir röportajda “Meraklı biri değilim,” dedi. “Maceracı ruh yok.” Olmadığı şeyler hakkında heyecanlanıyormuş gibi davranamaz ve tarihsel olarak, bir talk-show görünümünden daha fazlası için kamera önünde kalmaya ilgi duymamıştır.

Levy, zengin kaşlarını çatarak, “Bir karakter oyuncusu olarak, karakter benden ne kadar uzaksa, kendimi o kadar rahat hissettim,” dedi. “Bana ne kadar yaklaşırsan, o kadar az ilginç oluyor.”

Manhattan’ın Tribeca semtindeki bir restoranda sohbet ederken tekrar tekrar ifade ettiği bir duygu. “Bu şimdiye kadar yaptığım en uzun görüşme,” dedi daha yan odaya oturmadan önce, zamanı nasıl dolduracağımıza şaşırmış gibi görünüyordu. “Dalga geçiyorum,” dedi daha sonra lafı uzatmadan. Bir korku ifadesi olmaktan çok, bir yazarın bu diyaloğun sıkılaştırılıp sıkılaştırılabileceğine dair tarafsız değerlendirmesi gibi hissettirdi.

Levy’nin kariyeri, bir dizi topluluk ve repertuar girişimi olmuştur. İlk profesyonel rolü, Short ile birlikte Andrea Martin, Gilda Radner ve Victor Garber’ın da dahil olduğu bir oyuncu kadrosuyla Godspell’in 1972’de artık ünlü olan Toronto yapımını bir araya getirmek için çalışmaktı. Birkaç yıl sonra Levy, Short ve Martin, diğerlerinin yanı sıra John Candy, Catherine O’Hara, Rick Moranis ve Harold Ramis’e Toronto şubesi merkezli popüler Kanada eskiz komedi programı SCTV’de (1976-84) katıldı. Şehir Doğaçlama ve Eskiz Şirketi.

1990’larda Levy sinemanın önde gelen sahte belgesel grubunun lideri oldu, (Christopher Guest ile birlikte) Waiting for Guffman (1996), Best in Show (2000), A Mighty Wind (2003) ve For Your Thinkation ( 2006). Dokuz American Pie filminin sekizinde “Jim’in babası” Noah Levenstein’ı canlandırdı. Bu çalışma sayesinde, Levy’ye göre “çekmecedeki en keskin kalemler olmayan”, çoğunlukla iyi niyetli, gözlüklü erkeklerin komik vücut bulmuş hali haline geldi.

Levy’nin oğlu Dan ile birlikte gerçek hayata maruz kalarak duyarlı hale gelen bir grup şımarık insan hakkında yaptığı müthiş durum komedisi “Schitt’s Creek”te kendini ifade etmeye en çok yaklaştı: iyi takım elbise giyen ve kötü otellere tolerans yok. İki çocuğuyla çalışan Sarah, Twyla adında bir lokanta garsonunu canlandırdı ve rolün kendisine yakınlığı, performansında daha önce yaşamadığı bir çifte bilinç yarattı. Levy, Catherine O’Hara ile bir sahnede oynarken, “Çocuklarımın Catherine O’Hara ile kamera önünde olduğuna inanamıyorum,” diye düşündü.

Altıncı sezonun sonunda “Schitt’s Creek”, Levy’nin başrol oyuncusu ödülü de dahil olmak üzere dokuz Emmy kazandı. Bu başarı ve etki onu İsteksiz Gezgin’e götürdü. Hiçbir şeyin “Schitt’s” kadar iyi olmayacağına inandığı için başka bir komedi dizisi yapmayı reddetmişti. Dramı düşünürdü ama sonra Brindley ve Kirkham, daha önce yaptığı her şeyden farklı olan, senaryosuz dizi için fikirlerini sordular. Levy, konseptin kendisine başlangıçta dünyanın dört bir yanındaki lüks otelleri öne çıkaran bir dizi olan “Manzaralı Oda” olarak tanıtıldığını söyledi.

Levy ona işi alacağını söylediğinde Divine şaşırmıştı. “Rahatlık bölgesinin çok dışında” dedi. Ona, “Eugene, dürüst olmak gerekirse; Bunu yapacak mısın?” Kısmen, Kirkham ve Brindley, Levy’nin sıcak kinlerine odaklanmak için brifingi değiştirerek yaratıcı esnekliklerini göstermiş olduklarındandı. Levy bana “Birlikte çalıştığım insanları seviyorum” dedi.

Levy’nin işbirlikçileri, onun tatlılığı ve gösterişten yoksun olmasının yanı sıra metodik parlaklığına da ilgi duyuyor. Short, “Schitt’s Creek bunun mükemmel bir örneği,” dedi. “Her şey mantıklı ve bazıları abartılı ama yine de olacaklar ve olabilecekler üzerine kurulu. Eugene çok spesifik.”

Divine, “Hayatımda tanıdığım hiç kimseye benzemiyor” dedi.

“Hasarı yok,” diye açıkladı. “O küçük bir Buda gibi: sadece anı yaşıyor. Dedikodu yapmaz, gösteri dünyasıyla pek ilgilenmez. İşini yapar, girer, eğlenir ve çıkar. Ama hayır, zararı yok.”

“İnan bana, baktım” diye ekledi.

Divine ve Short, Levy’nin kırılgan olmamasının ve tatillerden hoşlanmamasının temelinde ebeveynlerinin yattığını söyledi. Divine, “Korunaklı ama sevgi dolu, sevgi dolu bir ailede büyüdü” dedi. Annesi “12 yaşındayken İskoçya’dan bir tekneyle Kanada’ya geldi” diye ekledi, “bu yüzden onun seyahat fikri dümencilik.”

Short, “Eugene dünyanın en tatlı insanı. Daha dost canlısı kimse yok. Artık sevgili yok. Sen Aziz Eugene ile uğraşıyorsun.”

Levy’nin karakterlerinin ayırt edici özelliği, oynandıklarında en komik olmalarıdır – Best in Show’un karısı Cookie (O’Hara) ile takılan insanlara sürekli çarpan çift sol ayaklı Gerry Fleck’i düşünün. . En azından bir açıdan Levy’nin ekrandaki kişiliği, aile rolüyle yakından eşleşiyor. Sarah, babasının yanlış durumu hakkında “Şakaların en ağırı o,” dedi. “Hepsi aşk için – onu bir araya getirmek çok kolay çünkü bunu çok iyi karşılıyor ve o çok özel bir insan. Ve o hepimizin en duyarsızı, bu yüzden bunu yapıyoruz.”

Bunu geçiştirdiğimde Levy gülümsedi, kızının komik bir şekilde vermeye çalıştığı şeyi doğru bir şekilde analiz etmesinden memnundu. İlk etkisi Jack Benny idi. Levy, “Gösterinin yıldızı olarak komik insanlarla birlikte olmaktan korkmuyordu çünkü gücü onlara yanıt veriyordu,” dedi. “Komiktiler ve gülüyorlardı ve sonra onlara verdiği tepkilerden daha büyük bir kahkaha alabiliyordu.”

“Gönülsüz Gezgin” bunu yapar Çalış, ancak Levy’nin kariyeri boyunca başrol oynamaktan veya kendi başına oynamaktan kaçınması kırılmıştı. “Kendime odaklanmak benim için biraz rahatsız ediciydi” dedi.

Brindley, Levy’yi “bir tür liderlik karşıtı” olarak tanımlıyor. Venedik’in açık pazarlarını keşfetmek veya Hint Okyanusu’nun masmavi sularında yürümek gibi tipik bir tur operatörünün coşkuyla karşılayacağı deneyimleri pasif bir şekilde özümseyen veya Levy’nin çoğu zaman yaptığı gibi aktif olarak direnen birini izlemek tuhaf.

Levy’ye ren geyiği filetosu teklif edildiğinde, “Dürüst olmak gerekirse, ren geyiği yemek istemiyorum” diyor. bir brokoli çiçeği tatlısına erişin. Aynı bölümde Levy kameraya “Benim” diyerek sorunun kim olduğunu tespit ediyor.

Ancak Levy’nin en iyi anları, her zamanki gibi topluluk temellidir. Dizinin belki de en komik sahnesinde Levy, bir adam ve onun 6 yaşındaki ciddi oğluyla buzda balık tutmaya gider. Oğlan büyük bir levrek yığını yığarken Levy günün büyük bölümünde hiçbir şey yakalayamaz. Levy, çekimlerden 10 ay sonra bana, “Açıkçası, çocuk beni kızdırdı,” dedi ve kaşlarında kar taneleri olan hoşnutsuz, balıksız bir adam rolüne geri döndü. “Benden gerçekten bu kadar hoşlandığını düşünmemiştim.”

Üretim ilerledikçe Levy, etkileşimlere normalde atlayacağı yeni bir tavırla yaklaşmaya başladı. “Biliyor musun, bu fena değil,” diye hatırladı. “Severim.” Yenilenmiş iki kraliyet sarayında kalmak ve Güney Afrika’da dışkı örneğini almak için kolunu bir filin rektumuna sokmak da dahil olmak üzere yaptığı konuşmaların gösterinin en unutulmaz kısmı olduğunu söyledi. (Levy kabul edilebilir bir numune elde edemedi.)

Sarah İsteksiz Gezgin için Birden Çok Yeri Ziyaret Etti ve Levy ile zaman geçirdi, İlahi gibi. Sarah, çocukken babasının çalıştığı yerler dışında nadiren seyahat ettiğini söyledi – genellikle yazın Toronto’daki evinden Los Angeles’a ve bir yılda Roma ve Monte Carlo’ya. (Levy, bir zamanlar “Barbados”a gittiklerini söyleyerek itiraz etti.) Televizyon ve film olmasaydı, Levy, yarattığı gıpta edilecek derecede mutlu varoluş dışında bu kadar çok şeyle karşılaşmazdı. Ve Levy’nin filin içinde dirsek hizasında olması Pasifik Palisades tee’sinden muhtemelen çok uzak olsa da, biraz esneme istekliliği – ve kontrol – onun başarısına yol açtı. Asla ayrılmak istemeyeceği bir ev yaratmasına yardımcı oldu.

Geriye dönüp baktığında Levy, tipik bir çekingenlikle işi aldığı için mutlu olduğunu söyledi: “Aslında biraz eğlenceli bir gösteriydi.”

Levy’nin kariyeri olmasaydı başka hangi deneyimleri yaşayamayacağını sorduğumda, hemen “İş olmasaydı karımla evlenmezdim çünkü işteydim” dedi. [at the Second City theater] bir iş başvurusunda bulunduğunda. Müdüre ‘Onu işe al’ dedim.”

Sonra Levy kaşlarını çattı ve yakasındaki Kanada Nişanı’nın küçük akçaağaç yaprağı iğnesine baktı. “Neyi kaçırmış olabilirim?” diye mırıldandı. “Çalışmasaydım neleri kaçırırdım?” Farkına varmasına yanıt olarak yavaşça başını kaldırdı ve kaşlarını kaldırdı: “Hayatımı kaçırırdım.”