“Genius: MLK/X” ikonların hayat dolu genç adam portrelerini sunuyor

anKeRcKO

Yeni Üye
Rev. Dr. Martin Luther King Jr. ve Malcolm

Malcolm Her iki adam da sayısız tişört, poster ve meme süslüyor. Onlar sadece insan değiller; Bunlar aynı zamanda sivil hakların, toplumsal ilerlemenin ve pek çok kahramanın öldürüldüğü on yılın simgeleridir.

Ancak semboller özellikle ilgi çekici bir drama yaratmaz. Kelvin Harrison Jr. ve Aaron Pierre sırasıyla King ve Malcolm rolleri için kendilerini mümkün olduğunca insan gibi gösterdiler ve geçmişin daha ünlü tasvirlerini bıraktılar.

Harrison, geçen ay bir video röportajında Pierre ile birlikte “Yapmam gereken ilk şey ve çevremdeki herkesin yapması gereken ilk şey, onlardan ikon olarak bahsetmeyi bırakmaktı” dedi. “Onların var olduğu anı yaşamak zorundaydım. Kim olduklarını ve nereye gittiklerini bilmiyorlardı.”

Eşi Reggie Rock Bythewood ile birlikte dizinin baş yapımcılarından biri olan Gina Prince-Bythewood'un ifade ettiği gibi: “Onları tişörtlerden çıkarıp izleyici için gerçek ve somut hale getirmek istedik.” İşte bu da bu. Bunu başarmak için insanlığınızı göstermelisiniz.”

Peniel E. Joseph'in kurgu olmayan kitabı The Sword and the Shield'dan ve Jeff Stetson'un (aynı zamanda baş yapımcı ve senarist olarak da görev yaptı) The Meeting adlı oyunundan esinlenen MLK/X, National Geographic'in Genius serisinin önceki bölümlerinin ardından gelen dördüncü sezonudur. Albert Einstein, Pablo Picasso ve Aretha Franklin hakkında. Sekiz bölümde, kahramanlarının hayatlarını beşikten mezara aktarıyor ve bu adamların nasıl sivil haklar hareketinin en önemli ve tanınmış figürleri haline geldiğini dramatize ediyor – King, Gandhi'nin şiddet karşıtlığına ve yaygın protestolara verdiği destek sayesinde, Malcolm X, daha agresif olanlarla Siyahların gururu ve onurunda ısrar ederek.

Onların hayatlarını spot ışıklarından uzakta öne çıkarmaya ve kadınlarının gücünü ve desteğini vurgulamaya vurgu yapılıyor (Coretta Scott King rolünde Weruche Opia ve Betty Shabazz rolünde Jayme Lawson). Aynı zamanda, 1965'te Malcolm X'in ve 1968'de King'in suikastına kadar geçen yıllarda işaretlenmiş bir adam olarak yaşamanın zihinsel bedeline de odaklanıyor.

Gina Prince-Bythewood, “Çocukken akıl sağlıklarıyla mücadele ediyorlardı ve sorunlar yaşıyorlardı” dedi. “İnanılmaz aşk hikayeleri vardı. Vicdan bunalımları yaşadılar. Ancak vizyonlarına sadık kaldılar ve bu ilham verici. Onları gerçek insanlar olarak gördüğünüzde sadece onlarla değil, mücadeleleriyle de daha fazla bağ kurabilirsiniz. Umarım 'Hey, ben de bunu yapabilirim' diyebilirsiniz.”

Her iki adam da birçok kez canlandırıldı. King'in kadrosunda mini dizi King (1978)'de Paul Winfield ve daha odaklı film Selma'da (2014) David Oyelowo yer alıyor. Ve yalnızca son on yılda “One Night in Miami” (2020) filminde Malcolm X rolünü Kingsley Ben-Adir üstlendi; Nigel Thatch'in yazdığı “Selma” ve televizyon dizisi “Harlem'in Baba”sı; ve Jason Alan Carvell tarafından “Godfather”ın 3. Sezonunda.

Ancak bir Malcolm X diğerlerini geride bırakıyor. Denzel Washington'ın Spike Lee'nin Malcolm filmindeki çeşitli rolü Bu, Washington'u bir kahraman ve ilham kaynağı olarak gören İngiliz aktör Pierre için bir zorluk teşkil ediyordu.

Bu yüzden Pierre duraksadı, Washington'daki Malcolm'a uzun uzun baktı ve sonra onu bıraktı.

Pierre, “Sürecin çok başında, kahramanlarımdan birinin Malcolm'u canlandırdığını kabul etmek ve sonra onu serbest bırakmak zorunda kaldım” dedi. “Sanırım eğer bunu yapmasaydım, ağır bir şekilde yasaklanmış olacaktım ve bunların hepsi içimden gelecekti. Ben de onu kabul ettim, serbest bıraktım ve sonra kendi yolculuğuma çıktım.”

Aslında Malcolm'la “Bir hayalim var” cümlesini atlayan ikonik bir Kral tasviri yok. Ünlü oratoryonun aynı zamanda bir performans olduğunu ve yalnızca özel krala işaret etmediğini fark etti. Bu ona daha yerel ve stratejik anlarında King'e hitap etmesi için bir başlangıç noktası sağladı.

Oradan Harrison, King'in ve King'in hayran olduğu filozofların yazılarını inceledi. “Sonra hepsini bir araya toplarsın” dedi. “Ben New Orleanslıyım, onu bir tencereye koy. Biraz sosis alırsın, biraz karides alırsın, içine biraz yengeç koyarsın. Bu bamya, bebeğim.

Dizide yer alanlar tek bir konuda hemfikirdir: Malcolm'un dünyası.

Dizi, Capitol Hill'de 1964 Sivil Haklar Yasası ile ilgili Senato'nun sahtekarlığını yakından izledikleri meşhur buluşmalarıyla başlıyor. “MLK/X” iki adamın Malcolm'dan ayrılmak yerine yakınlaştığını öne sürüyor

Austin'de öğle yemeğinde Kara Güç hareketi (“Gece Yarısına Kadar Beklemek”) ve çağdaş ırk ilişkileri (“Üçüncü Yeniden Yapılanma”) üzerine de kitapları bulunan Joseph, “Bu, onların oraya nasıl vardıkları konusunda bir evrim” dedi. Teksas Üniversitesi'nde ders veriyor. “DR. King'in bütün meselesi, tek kelimeyle vatandaşlıktır ve Malcolm'un bütün kavramı haysiyettir. Ancak zamanla sizin haysiyete ihtiyacınız olduğunu fark ederler. Ve Vatandaşlık.”

Reggie Rock Bythewood, National Geographic'in kendisinden ve Gina Prince-Bythewood'dan “Genius” için King'in hikayesini anlatmalarını istediğini hatırladı. Cevabı kendi ifadesiyle: “Malcolm X olmadan Dr. Kral.”

Malcolm bugün geniş kitleler için kendi zamanına göre çok daha çekici görünüyor. “MLK/X”, İslam Milleti'ni ve Malcolm'u nefret dolu bir demagog olarak kamuoyuna ifşa eden 1959 tarihli “Nefretin Ürettiği Nefret” adlı televizyon belgeselinin yapımını ayrıntılarıyla anlatıyor. Ancak son yıllarında artan radikalizme rağmen King, farklı siyasi görüşlere sahip insanlar tarafından geniş çapta benimsenen veya en azından alıntılanan daha güvenli bir seçenek olmaya devam ediyor.

“Bu sezon 'Genius'un formatı güncelleniyor ve Martin Luther King Jr. ile Malcolm'dan iki hikaye ekleniyor) bir e-postada yazdı. “Amacımız, onların karmaşıklıklarını derinlemesine araştırmak, mücadelelerini insanileştirmek ve kalıcı miraslarına bir saygı duruşu ve birlik ve toplumsal değişimin gücünün bir hatırlatıcısı olarak toplumumuz üzerindeki etkilerine ışık tutmaktı.”

Washington'daki bu toplantı onların tek buluşmasıydı; Her iki adam da 39 yaşında öldürüldü. Artık kendileri için bir isim yapmaya istekli genç erkekler olarak bir ekranı paylaşıyorlar. Joseph için, her ikisi de 29 yaşında olan Pierre ve Harrison'ın performansları özellikle dokunaklı çünkü izleyicilerin bu tarihi figürleri, işleri ilerledikçe çözen hayati, genç adamlar olarak görmelerine olanak tanıyor.

Joseph, “20'li yaşlarında onu canlandıran hiçbir aktör olmuyor” dedi. “Son derece genç insanlardı. Evlendiklerinde gençtiler, öldürüldüklerinde gençtiler, genç babalardı, genç kocalardı. Dolayısıyla bunun her iki karaktere de daha eksiksiz bir temsil sağladığını düşünüyorum.