Hasis insan ne demek ?

Maglup

Global Mod
Global Mod
Hasis insan (zihinsel ozurlu) ne demek?

Konu, zihinsel ozurlulerin tanm ve bu kisilerin yasam hakkndaki onemli ozellikleri dikkate almaktadr. Zihinsel ozurluluk, herhangi bir bireyin ogrenme, iletisim, aritmetik becerileri, bellek, dikkat ve konsantrasyon, uyum yetenegi, cevresel kullanm ve duygusal ve psikolojik dengesizlik gibi temel yeteneklerinin gercek potansiyeline gore eksikligi anlamna gelir. Zihinsel ozurluluk, herhangi bir bireyin yasamnn herhangi bir doneminde ortaya ckabilir ve kisiye ozel olabilir.

Tanm

Hasis insan, diger insanlarla karslastrldgnda daha az zihinsel yetenekleri olan veya olmayan kisileri tanmlamak icin kullanlan bir terimdir. ABD'de, bu tanm, Ulusal Zihinsel Yetersizlik, Zihinsel Yetersizlik veya Zihinsel Engellilik olarak da bilinir. Zihinsel ozurluluk, kisinin gelisimsel, biyolojik ve ogrenme bozukluklarnn bir kombinasyonu nedeniyle ortaya ckan bir durumdur. Zihinsel ozurluluk, psikomotor becerilerde, dusunme yeteneginde, iletisimde ve yasam yeteneginde esitsizliklerin oldugu dusunulen bir etiket olarak kabul edilir.

Fiziksel ve Sosyal Etkileri

Hasis insanlar, fiziksel ve sosyal etkilerle de karslasabilir. Fiziksel etkiler, zihinsel ozurluluk icin ozel olarak tasarlanms ayakkab ve giysi, ozel yemek takviyesi ve ozel beslenme gereksinimleri gibi ozel urunleri satn almak icin ekstra harcama gereksinimi icerebilir. Ayrca, zihinsel ozurlu bireylerin, yurume, konusma ve isitme gibi temel islevleri icin ozel egitim gerektirebilir. Sosyal etkiler, zihinsel ozurlu bireylerin, sosyal cevrelerinde kabullenilmesini zorlastrabilir. Baz durumlarda, zihinsel ozurlu bireyler egitimlerinde ve is yasamlarnda zorluklarla karslasabilir.

Tedavi ve Egitim

Hasis insanlarn, zihinsel ozurluluklerini gidermek ve yasamlarn iyilestirmek icin, tedavi ve egitim kullanlr.