Hertz, OJ Simpson'ı nasıl bir “araba kiralama süperstarı” yaptı?

anKeRcKO

Yeni Üye
1970'lerde araba kiralama şirketi Hertz'in yöneticileri, potansiyel iş seyahatinde olanlara neyi iletmek istediklerini biliyorlardı: hız, güvenilirlik ve verimlilik.

Bir adamın tüm bu nitelikleri taşıdığını hemen fark ettiler. Böylece çarşamba günü 76 yaşında ölen futbolcu OJ Simpson'ı ulusal bir televizyon reklam kampanyasının ilk siyah yıldızı yaptılar.

Simpson, 1976'da Haberler'a şunları söyledi: “Onların bir sloganı vardı – Rent-a-Car'daki süperstar – ve rekabet açısından şu anda hüküm süren süperstar bendim.”

Kampanya, hem şirket hem de ilk Hertz reklamlarında bir havaalanı terminalinde yarışan ve ip bariyerlerin üzerinden atlayan, futbol topu yerine bir evrak çantası tutan atıcı için meyvesini verecekti. Simpson'ın daha sonraki bazı reklamlarında, ortalama Jane'ler ve Joe'lar, o koşarken ona tezahürat yaparak “Hadi OJ, haydi!” diye bağırdılar.

O zamanlar, Simpson'ın eski karısını ve onun arkadaşını öldürmek suçundan beraat etmesinden onlarca yıl önce, Güney Kaliforniya Üniversitesi ve Buffalo Bills adına sahada parlamasıyla tanınıyordu. Atletizmi ve hızı, Simpson'ı Hertz reklamları için mükemmel bir seçim haline getirdi; bu da onun profilini sahnenin ötesine taşıdı ve onu hem futbol taraftarları hem de iş adamları tarafından tanınan tatlı, güler yüzlü bir organizatör olarak tasvir etti.

Reklamlar aynı zamanda Simpson'a spor malzemeleri, alkolsüz içecekler, jilet gibi diğer reklamları takip etme kapısını da açtı.

Times'a “İnsanlar benimle özdeşleşiyor ve kimseye karşı o kadar saldırgan olduğumu düşünmüyorum” dedi. Şöyle ekledi: “İnsanlar bana renksiz olduğumu söyledi. Herkes beni sever. Siyasetin dışında kalıyorum, insanları Tanrı için kurtarmaya çalışmıyorum ve ayrıca takım elbiseyle karakterime aykırı da görünmüyorum.”

Hertz başlangıçta reklamlarında bir ünlüyü kullanmak niyetinde değildi, bunun yerine havaalanında koşan sinirli bir iş adamını göstermeyi planladı. Şirketin müşteri tabanı ağırlıklı olarak beyaz erkeklerden oluşuyordu ve o zamanlar ana akım izleyicilerin ekranlarında koşan siyah bir sporcuya ne kadar anlayışlı olacağı belli değildi.

Ancak Hertz yöneticileri onun kampanyasını incelediğinde onun bir kişiliğe ihtiyacı olduğu sonucuna vardılar. Ve Simpson vazgeçilemeyecek kadar cazip geldi. USC'de Heisman Trophy kazananı olarak, onun başarı tutkusunu paylaşan müşterilerin ilgisini çekmeyi başardı.

1994 yılında eski karısı Nicole Brown Simpson ve arkadaşı Ronald L. Goldman'ın evlerinin önünde ölü bulunmasının ardından beyaz bir Ford Bronco'yla yetkililerden kaçmasını televizyon kanalları canlı olarak izlediğinde, halkın Simpson'a dair algısı büyük ölçüde değişmişti. Cinayetlerle suçlanan ve ceza davasında beraat eden Simpson, bir hukuk davasında suçlu bulunarak ailelerine 33,5 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

Simpson tutuklandığında hâlâ Hertz'le sözleşmesi vardı ve bu da onu artık reklamlarda yer almıyordu. Şirket, onun ölümünün ardından yorum talebine yanıt vermedi.

Yıllar geçtikçe Hertz, sloganını bir noktada “Kazananların Kiraladığı Yer” olarak değiştirdi ve başarısını Simpson'la tekrarlamayı umarak golfçü Arnold Palmer ile ortaklık kurdu. Bu günlerde emekli oyun kurucu Tom Brady'nin, Hertz'in “Haydi Gidelim!” adlı yeni kampanyasında elektrikli araçları tanıttığı görülüyor.

Ancak sonsuza kadar Hertz'le ilişkilendirilecek olan kişi Simpson'dur. 1994 tarihli bir Washington Post makalesine göre, şirket yöneticileriyle golf oynadı, şirket etkinliklerine katıldı ve hatta en iyi ve en sadık müşteriler için partilere ev sahipliği yaptı.

Ortaklık, Hertz'in satışlarını ve karını artırırken Simpson, birkaç günlük çalışma karşılığında yılda yüzbinlerce dolar alıyordu. Bu aynı zamanda onu yeni bir şöhret seviyesine taşıdı ve kariyerini, o zamandan beri birçok sporcunun taklit etmeye çalıştığı şekilde genişletti. (Simpson sinema ve televizyonda oyuncu olarak bazı başarılar elde etti.)

Simpson, The Times'a şunları söyledi: “Hertz bu kampanyaya ve futbolcu olarak geçirdiğim yıllar boyunca büyük bir güven duydu.” “Bu beni eskisinden on kat daha bağdaşılabilir kıldı.”

Hertz'in Simpson'la ortaklığı o kadar güçlüydü ki CEO'su Frank A. Olson onunla doğrudan görüştük. Post, Simpson'ın 1989'da karısına saldırmakla suçlanmasının ardından Olson'u arayıp suçlamanın abartılı olduğunu söylediğini bildirdi.

Olson Çarşamba günü Simpson'la aynı gün öldü. Eski Hertz yöneticisi 91 yaşındaydı.

Kirsten Noyes araştırmaya katkıda bulunmuştur.