Hiç Rol Yapmamıştı ve Zar zor Okuyabiliyordu. Şimdi, O bir Mısır Film Yıldızı.

dunyadan

Aktif Üye
Hiç Rol Yapmamıştı ve Zar zor Okuyabiliyordu. Şimdi, O bir Mısır Film Yıldızı.
AL BARSHA, Mısır — Geçen yılın en çok konuşulan ve eleştirmenlerce beğenilen Mısır filmi “Feathers”ın yıldızı ilk sahnelerini çekmek için geldiğinde, hiç oyunculuk yapmamıştı. önceki. Satırlarını bile okuyamıyordu.

“Eğitim almak istiyordum ve babam bizi okula göndermeyi çok isterdi, ama bunu karşılayamazdı” dedi, 40 yaşındaki Damiana Nassar, filmde oynamadan önce bir konaklamaydı. -Yukarı Mısır köyü Al Barsha’da evde yaşayan bir anne. “Bütün o çocuklar,” dedi – sekiz tanesi.

Görünüşe göre, Bayan Nassar’ın özgeçmişi rol için mükemmeldi. “Tüyler”de, kocası, bir fabrika işçisi, onunla sadece akşam yemeği için ne yapacağını söylerken konuşuyormuş gibi görünen, oğlunun doğum günü partisinde sihirbaz tarafından tavuğa dönüştürülen, üç çocuklu, acı çeken bir anneyi oynuyor. Sihirbaz yaptığı hileyi geri alamaz. Omuz silkiyor.

Ve borçlar ve tahliye tezgâhı gibi pis, dumanlı dairelerine yapışmış durumdalar: bir beyaz tavuk, üç küçük erkek çocuk ve hayatı daha önce bile alabildiğine kasvetli görünen giderek daha çaresiz görünen bir kadın kocası kümes hayvanına dönüştü.

Film, Cannes’da kazanan ilk Mısır filmi olan Cannes Film Festivali’nde geçen yıl iki büyük ödül kazandı. Ancak geçen sonbaharda “Tüyler” eve muzaffer bir dönüş yaptığında, kısa sürede yeni bir Mısır siyasi tabusuyla karşılaştı. Başkan Abdülfettah el-Sisi’nin inşa ettiğini iddia ettiği modernleşen, müreffeh Mısır’ı değil, Mısır’ın yoksul ve kasvetli bir yanını göstermişti. Devletin ifade özgürlüğü üzerindeki sıkı denetiminin, bir zamanlar gurur duyduğu film endüstrisine giderek daha fazla yayıldığı bir ülkede, bu uçup gitmez.

Şimdilik, en azından film çoğu Mısırlı için ekran dışında kalacak.

“Tüyler” filminden bir kare. Kredi… Tüyler, Heretic aracılığıyla

(mtagxtagx) Mısır’da ilk kez düzenlenen El Gouna Film Festivali’nde birçok tanınmış aktör, “Mısır’ın itibarına hakaret” dediklerini protesto ederek gösterimden çıktı. Hükümete yakın medya kuruluşları ve sunucular filmi ülkeyi karalamakla suçlarken, diğerleri kendi web sitelerinden Cannes ödüllerinden bahsetmeyi sessizce sildi.

Eski Mısır filmleri ve kitapları, seksi sahneler, eşcinsel içerik veya dini muhafazakarların küfür olarak gördüğü şeylerden bahsetmeye gerek yok, yoksulluğu ve işlevsizliği tasvir ettiği için ulusal bir öfke kazandı. Yine de, geçen yüzyılın büyük bir bölümünde sansür, polis vahşeti, yolsuzluk ve diğer hastalıkların tasvirlerinin geçmesine izin verdi.

Ancak Bay el-Sisi 2013’te iktidara geldiğinden beri, hükümet Mısır’ın ince derisini kurumsallaştırdı, muhalifleri tutukladı, eleştirel literatürü boğdu ve film ve televizyon endüstrisine devletin tercih ettiği şeyleri zorlamaları gerektiğini açıkça belirtti. anlatı.

Kötü adamlar: Müslüman Kardeşler, Bay el-Sisi’den önce iktidarı elinde tutan siyasi İslamcı grup. İyi adamlar: ordu, polis ve güvenlik hizmetleri.

“Bu tür bir tepki yeni değil. Kitapları Mısır televizyonuna uyarlanan Mısırlı romancı ve eski diplomat Ezzedine C. Fishere, “Bu eski, yerleşik bir milliyetçilik ve kötü şeyleri örtbas etmeniz gerektiği duygusu” dedi. “Bu sefer farklı olan rejimin bağlantısı. Mısırlı herhangi bir şeye yönelik herhangi bir eleştiri, rejim tarafından bir şekilde kendisine yönelik bir eleştiri olarak hissediliyor.”

“Tüyler”e karşı çıkanlar için rahatsız edici bir şekilde, filmin bazı bölümleri Nassar Hanım’ın köyündeki hayattan doğrudan koparılmış gibi görünüyor. Korsan versiyonunu internetten izlemeyi başaran bazı Mısırlı izleyiciler, filmin Nassar Hanım’ın gerçek evinde çekildiği izlenimine kapıldı.

“Tüyler”de Bayan Nassar, kocası sihirbaz tarafından oğullarının yanında tavuğa dönüştürülen, acı çeken üç çocuk annesini oynuyor doğum günü partisi. Kredi… Tüyler, Heretic aracılığıyla

(mtagxtagx) Öyle değil. Ama çok da abartılacak bir şey değildi. Mısır’ın Kıpti Hristiyan azınlığı için dört kilisesi, birkaç camisi ve çiftçileri Nil Nehri’ne kadar uzanan yeşil alanlara taşıyan anıran eşekleri olan Al Barsha’daki evi tuğladan inşa edilmiş, karakteri ise duvarlarla çevrili. beton ve kirli kiremit ile. Ancak Bayan Nassar da uzun süredir ev işlerinin yükünü taşıyor.

Kıpti bir ailenin altı kız ve iki erkek çocuğunun ikinci en büyüğü, babası başka bir şehirde iş aramaya gittiğinde 12 yaşındaydı. O ve kız kardeşi tarlalarda çalışmaya başladılar, şafakta buğday ve mısır hasat etmek ve hayvanları beslemek için kalktılar, günbatımında annelerine evin etrafında yardım etmek için geri döndüler.

Arap alfabesini öğrendiği bazı dersler dışında, telefondaki kişilerin isimlerini okuyacak kadar eğitim görmedi. Çiçekli battaniye ile kaplı bir yatak, küçük bir buzdolabı ve başka pek bir şey olmayan evinin küçük ön odasında yapılan bir röportajda hayatını kısa ve öz bir şekilde özetledi. “Her şeyi yaptık” dedi, “sonra büyüdük, evlendik ve sonunda çalışmayı bıraktık.”

Bir kuzeniyle evlendiğinde 19 yaşındaydı. (“Sana adamı getirirler ve evlendiğin kişi bu derler” dedi flörtü hakkında.) Birkaç yıl sonra o bir anneydi.

“Tarlada çalışmaktan, yardım etmekten mutluydum ama eğitim almak istiyordum” dedi. “Bütün çocuklarımın okula gitmesini ve anne ve babaları gibi olmamalarını istiyorum.”

Bir gün yerel bir oyunculuk atölyesinden eve gelen ve annesine başrolü oynamak için şehre bir yönetmenin geldiğini söyleyen 19 yaşındaki kızı Heidi’ydi.

Bayan Nassar, Neden olmasın diye düşündü. Seçmelere katılmanın “eib” veya utanç verici olmayacağından emin olmak için önce oğlu Mario ile görüştü – Mısır’da pek çok davranışı yöneten bir kavram. Mario, işi onu sık sık uzun süre evden uzak tutan babasının yokluğunda evin reisi olarak, onu kutsadı. (Daha sonra kocası da öyle yaptı.)

Bayan Nassar, Mısır filmleri ve televizyonuyla büyülenmiş, oyuncu olabilmeyi dileyerek büyümüştü. “Bu insanlarla benim aramda ne fark var?” düşündüğünü hatırladı. “Onlar eğitimli, ben eğitimli olmadığım için mi?”

Bu Kış İzlenecek Beş Film

Kart 1/5

1. “The Power of the Dog”: Benedict Cumberbatch, Jane Campion’un yeni psikodramasındaki performansıyla büyük övgü alıyor. İşte aktörün kaynayan bir alfa erkek kovboy olması için gereken şey.

2. “Don’t Look Up” : Meryl Streep, Adam McKay’in kıyamet hicivinde bencil bir alçak oynuyor. İlham almak için “Gerçek Ev Kadınları” serisine döndü.

3. “Kral Richard”: Biyografik filmde Venus ve Serena Williams’ın annesini oynayan Aunjanue Ellis, yardımcı rolü nasıl bir konuşmacıya dönüştürdüğünü paylaşıyor.

4. “Tick, Tick … Boom!”: Lin-Manuel Miranda’nın ilk yönetmenlik denemesi, “Rent”in yaratıcısı Jonathan Larson’ın bir şovunun uyarlaması. Bu kılavuz, birçok katmanını açmanıza yardımcı olabilir.

5. “Macbeth’in Trajedisi”: Joel Coen’in Shakespeare’in “Macbeth”indeki yeni yorumu da dahil olmak üzere birçok yeni film siyah beyaz olacak.

Yönetmen Omar el-Zohairy, sadece bir konuşmadan sonra onu aradığını söyledi ve aradığını söyledi. taze bir yüz. (Bay el-Zohairy, yapımcıların daha fazla dikkat çekmekten kaçınmayı umduklarını açıklayan basın temsilcileriyle röportaj yapmayı reddetti.)

Belki de Bayan Nassar’ın deneyimi yardımcı oldu. Kocaları diğer Arap ülkelerine veya ülkenin diğer bölgelerine çalışmak ve eve para göndermek için göç eden Mısır’daki fakir ailelerden gelen birçok kadın gibi, Bayan Nassar da haneyi kendisi taşıyor – ekranda ve dışarıda.

Nassar Hanım’ın kocası yıllarca Libya’da göçmen işçi olarak çalıştı. Bir süre Al Barsha’dan arabayla beş saatlik bir Kahire uydusu olan Badr City’deki bir sokak standından kıyafet sattı. Sonra Tanta’da, evinden daha da uzakta bir ayakkabı fabrikasında iş buldu ve birkaç ayda bir birkaç haftalığına ailesini ziyaret etti.

“Örtüşme şu ki, kocam yokken her şeyi yapmak zorunda kaldım,” dedi karakterine olan yakınlığı. “Yani yapar mı.”

Bunun nedeni ister örtüşme – filmde yaptığı işler, ister çocuğu yıkamak, ister tavaları ovmak, isterse patlıcan doğramak olsun, sonuçta onun günlük gerçekliğiydi – ya da yeteneği, kısa süre sonra Bayan Nassar performansıyla hayranlar kazandı. Cannes kazandıktan sonra oğlu onun için resmi bir Facebook sayfası açtı. Birkaç gün içinde 47.000 takipçiye ulaştı. Sosyal medya kullanıcıları onun doğal, ışıltılı sıcaklığını övdü ve kilisesi “yıldızı” onurlandırmak için bir tören düzenledi.

Festivalden sonra bir aktör olan Khaled el-Nabawy, “Minya’lı Damiana Nassar, El Gouna festivalindeki en güzel ve hakiki olandı” dedi. “‘Tüyler’ filmindeki performansı profesyonelleri küçük düşürüyor.”

Ms. Nassar, sağda, hayranları ve soldan ikinci oğlu Mario ile birlikte, köyündeki bir sanat enstitüsünde. Kredi… Ali Zaraay

belki de

Hiç kimse, sonunda başkalarının mücadelelerini tanıyabileceğini hisseden komşularından daha fazla heyecanlanmamıştı.

Bayan Nassar, Bay el-Sisi’yi ve aylık yaklaşık 29 $’lık bir maaş aldığı “İnsana Yakışır Yaşam” sosyal yardım girişimini övmekte gecikmedi. Ancak o ve diğer Al Barsha sakinleri hemen fark ettikleri gibi, hükümet her şeyi tam olarak düzeltmedi.

Filmin eleştirmenlerinden 23 yaşındaki Mariam Sam, “Yaşadığımız hayatları görmüyorlar” dedi. “Hiç böyle bir yere gitmediler.”

Bir sanat evi filmi olan “Tüyler”, kendi ülkesinde hiçbir zaman ticari film ekranlarında gösterilmedi, ancak Aralık ayında vizyona gireceği bildirildi. Ancak Ocak ayında yapımdan bir sözcü, filmin Mısır’da piyasaya sürülmesi için bir plan olmadığını söyledi.

Nada Rashwan raporlamaya katkıda bulundu.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.