Komedi kulübü bir oturma odası kadar samimiydi. Aslında biriydi.

anKeRcKO

Yeni Üye
Yaklaşık 15 yıldır komedi yapan Eitan Levine, Instagram’da yaklaşık 20.000 takipçisine, Harlem’deki iki yatak odalı evinde Apartment Fest adında dört günlük bir stand-up komedi etkinliği düzenleyeceğini duyurduğunda, bunu yapmamıştı. 157 başvuranın giriş kasetlerini sunması şaşırtmadı.

Sınıf arkadaşlarına gıpta ile bakılan 10’ar dakikalık birer süre teklif eden 34 yaşındaki Levine, “İyi bir sahne süresi elde etmek çok zor ve kötü bir sahne süresi elde etmek de çok zor, o yüzden siz de bunu yapın” dedi. “Kısa bir süre için daha kötü şovlara başvurdum.”

Bazı gecelerde bir başrol oyuncusu ve altı komedyenin yer aldığı 90 dakikalık iki gösteriyi içeren etkinlik, dairesini devraldı. Geçtiğimiz perşembe günü Levine büyük bir kanepeyi geriye itip yaklaşık 25 sandalye hazırlayıp kişi başı 25 dolara kadar ödeme yapan müşterilere yetecek kadar bira ve su olduğundan emin olurken, trendeki gecikmeler ve seyircilerin gelip gelmeyeceği konusunda endişeleniyordu. Levine, “Tüm bu stres etkenleri yüzde 5.000 oranında artıyor çünkü gösteri tam anlamıyla benim oturma odamda geçiyor” diye açıkladı. Endişelenmesine gerek yoktu. Gösterilerin tamamı tükendi.

Bu Kendin Yap ruhu, Strokes ve Yes Yeah Yeahs gibi grupların Aşağı Doğu Yakası’ndaki kirli apartmanlarda başladığı 2000’li yılların başlarındaki New York müzik sahnesini anımsatıyor. Tıpkı bu grupların o zamanlar ana akımın solunda yer alması gibi, bugün de erken dönem komedyenlerin çoğu seslerini duyurmak için kendi alanlarını yaratmak zorunda kalıyor. Ve tıpkı o zamanlar olduğu gibi, bir apartman dairesi mükemmel çalışıyor.

Levine’nin açık yaşam alanı yerden tavana kadar turuncudan parlak deniz mavisine kadar uzanan cesur çizgilerle boyanmıştır. Arka duvarın büyük bir kısmını kaplayan bir pencere var ve alan, mikrofon standının önünde duran kalabalığın rahatça sığabileceği kadar açık.

32 yaşındaki Chloe Radcliffe, “Jimmy Fallon Başrollü The Tonight Show”da yazar olarak çalıştı, geliştirme aşamasında olan bir stüdyo komedisi var ve en son Steven Soderbergh’in yönettiği “Command Z” adlı mini dizide rol aldı. Perşembe günü, Apartment Fest’te performans sergilemek için Ridgewood, Queens’ten Harlem’e bisikletle gitti. Levine’in banyosunda makyajını rötuşladı ve makyajını, pizza kutuları ile dolu ve yeşil oda olarak kullanılan yatak odasındaki bankta hazırladı.

Radcliffe yanağındaki benle ilgili bir şeyler söyleyerek başladı: “Kaldırımdaydım ve biri AirPod’unu düşürdü, ben de onu alıp onlara verdim ve ‘İyi günler’ dedim.” Benim doğum lekeme bakarak gülümsedi. ve ‘Geçmiş olsun’ dedi.”

Kalabalık kontrol edilemeyen kıkırdamalarla karşılık verdi. “Birkaç yıl içinde bu adamı bulup ‘Bu bir yere gitmiyor!’ demek isterim. Ondan nasıl kurtulacağımı bilmiyorum!'” diye devam etti.

Levine’in tedirginliğine rağmen bu, evinde komedi programlarına ev sahipliği yaptığı ilk sefer değildi. Fikir ilk olarak 2019’daki reddedildikten sonra aklına geldi.

Levine, “Birçok komedi festivaline başvurdum ve bir gün bir festivalden reddedildiğimi söyleyen bir e-posta aldım ve fark ettim ki, hiç başvuruda bulunmadım” dedi ve şunları ekledi: ” doğaçlama ve eskiz. Kendin Yap işinin çok kolay olduğu topluluklar – her yerde gösteri yapabilirsiniz – bu yüzden bu fikri kaptım.”

Cumartesi gecesi ilk gösterinin sunucusu Brandon Barrera (27), DIY etiketiyle aynı görüşteydi ve etkinliği Levine’nin “temelde onu en çok güldüren insanlarla yaptığı bir ev partisi” olarak tanımladı.

New York’un çok sayıdaki komedi kulübü nedeniyle şehir, ülkede stand-up’çıların bir akşamda birden fazla kez sahne alabileceği az sayıdaki yerden biri. Ancak o zaman bile geceyi toplam 15 dakikalık sahne süresiyle bitirmeyi umabilirler. Örneğin Radcliffe’in Perşembe günü ilerleyen saatlerde iki gösterisi daha planlandı.

Ancak bar ve kulüp sahipleri seçici olabiliyor ve bu da komedyenler üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor. Arkadaşının kendisine golf taşıyıcısı olarak iş ve New Jersey’deki yakındaki Caddyshack’ta kalacak bir yer teklif etmesi üzerine Los Angeles’tan taşınan Barrera, canlı performanslarının yanı sıra birçok podcast kaydediyor. Apartment Fest’teki diğer komedyenler de düzenli olarak podcast’lerde yer alıyor veya podcast üretiyor, aynı zamanda kulüp ve festival rezervasyoncularının çalışmalarını sıklıkla bulduğu sosyal medyada sürekli olarak materyal yayınlıyorlar.

Levine için sosyal medya, Apartment Fest’in faturalarını hazırlarken o kadar büyük bir rol oynamadı. Bunu yapan sanatçıların çoğu onun arkadaşları olmasına ve sosyal medyada binlerce takipçiye sahip olmasına rağmen, çalışmalarını internette paylaşmaya yeni başlayan genç komedyenleri de dahil etti.

Levine, “Diğer bazı festivaller için minimum katılım miktarı 15.000 Instagram takipçisi ve 50.000 TikTok takipçisidir” dedi. “Diğer festivaller bir şeyler satmaya ya da para kazandıran bir festival olmaya çalışıyor. Bu festival tam anlamıyla video gönderen en komik insanlardan oluşuyor.

Radcliffe’in sosyal medyada büyük bir takipçisi var ve bunun komedyenler için sınırlayıcı olabileceğini anlasa da, bu tür platformların “erişimi büyük ölçüde artırdığını” söyledi: yeterince temsil edilmeyen sesler fark ediliyor; daha fazla kişi gözle görülür şekilde katılabiliyor; Komedyenler kendi izleyici kitlesini oluşturabilir ve para alışverişi daha doğrudan olur” dedi Radcliffe.

Festivaller genellikle yalnızca potansiyel varlığın karşılığını verir. Her ne kadar şehrin beklenmedik yerlerinde pop-up gösteriler giderek daha popüler hale gelse de, rezervasyon yapanların paranın çoğunu eve götürmesi ve yetersiz miktarları komedyenler arasında paylaştırması yaygındır.

Levine’nin şovu için sunucu 30 dolar, başroller 20 dolar ve başroller 75 dolar aldı. Bilet gelirlerinden arta kalan 1.500 dolar ise Make-A-Wish Vakfı’na bağışlandı.

Levine, organizasyonu ilk kez 10 yaşındayken kendisine Ewing sarkomu teşhisi konulduğunda dahil olduktan sonra seçti. Bu sayede komediye de giden yolu buldu. BattleBot adlı ilk talebi reddedildikten sonra, Springfield, New Jersey’de büyüyen Levine, “Sonunda onlardan beni New York’ta bir komedi programına çıkarmalarını istedim” dedi. “Böylece beni Caroline’ın Komedi Kulübü’nde bir gösteriye koydular.

Şu anda Amazon’un spor komedi programı “Game Breakers”ta yer alıyor ve Apartment Fest’te çekilen performanslarından bir özel bölümü düzenlemeyi planlıyor.

Diğer komedyenlere gelince, rahat bir apartman dairesinde sahnede vakit geçirmek, seyircilerle rahat bir atmosferde bağlantı kurma fırsatı sağladı.

28 yaşındaki Stef Dag, “yerdeki domino taşlarına ve her yerdeki kıyafetlere bakmasına” rağmen gergin olmadığını hemen belirtti. “Neredeyse yatıya kalmışım gibi geliyor; yatıya kalmalar hayatımın en travmatik geceleri değildi.”

Brooklyn’li 32 yaşındaki komedyen Ryan Thomas, “Festivallerde, özellikle de yeni başladığınızda, belli bir baskı var; biraz büyük ama iyi yapmak istiyorsunuz” diyor. “Burada ölçek çok daha küçük ve çok daha eğlenceli çünkü herkes durumun tuhaflığının farkında ve seyirciyle oynamak çok daha eğlenceli.

“Setimi yapıyordum ve pek hoşlanmadıkları bir şaka vardı ve onlara her şeyi açıklamak zorunda kaldım. Aslında insanların gözlerinin içine bakabiliyorsun.