Komedyen ve “Mary Hartman”ın yıldızı Martin Mull 80 yaşında hayatını kaybetti

anKeRcKO

Yeni Üye
1970'li yıllarda “Mary Hartman, Mary Hartman” ve “Fernwood 2-Night” gibi programlarla büyük ilgi gören ve sonraki yarım yüzyıl boyunca televizyon ve sinemada aktif kalan komedyen, müzisyen ve sanatçı Martin Mull, Perşembe günü hayatını kaybetti. Los Angeles'taki evi. 80 yaşındaydı.

Eşi Wendy Mull da onun öldüğünü doğruladı. Ailesi onun uzun bir hastalıktan sonra öldüğünü söyledi. Ölüm nedeni belirtilmedi.

“Mary Hartman”da Bay Mull, alüminyum bir Noel ağacının tepesindeki yıldıza saplandığında hayatını bulan aile içi tacizci Garth Gimble'ı canlandırdı.

Gösterinin sonraki yan ürünü olan ve 1977'de yayınlanan bir talk show parodisi olan Fernwood 2-Night'ta rol aldı. Garth Gimble'ın ikiz kardeşi talk-show sunucusu Barth Gimble'ı canlandırdı.

Haberler'ın 1977 tarihli bir incelemesinde şöyle yazıyordu: “Şaka olsun ya da olmasın, dikkat çekici olmayan sarı bıyıklarıyla Barth, belirsiz bir iş durumunu ve Florida'da kendisine karşı devam eden suçlamalarla ilgili bazı belirsiz suçlamaları manik-depresif bir şekilde idare ediyor.” gösterinin açılış haftası. “Barth sadece avukatının 'tuzak için çok iyi argümanları' olduğuna inandığını söylüyor.”

Aynı zamanda Clue (1985) ve Roseanne and Arrested Development adlı televizyon dizilerindeki rolleriyle de tanınıyordu. Ayrıca siyasi komedi dizisi “Veep”te ana karakterin asistanı olan Bob Bradley karakterini de canlandırdı.

Bay Mull yakın zamanda Fox televizyon dizisi “The Cool Kids”te, bir emeklilik topluluğunda yaşayan ve kuralları çiğneyen bir grup arkadaşı konu edindi.

Martin E. Mull, 18 Ağustos 1943'te Chicago'da Harold ve Betty Mull'un çocuğu olarak dünyaya geldi. Rhode Island Tasarım Okulu'ndan dereceler aldı. Çalışmaları galeri sergilerinde, Whitney Müzesi'nde ve Metropolitan Müzesi'nde sergilendi.

Karısının yanı sıra Maggie Mull adında bir kızı da bıraktı.

2018'de The Times'a verdiği bir röportajda sanatına olan yaklaşımını şöyle anlattı: “Geriye dönüp eski Life and Look dergilerini, insanların aile fotoğraflarını ve bunun gibi şeyleri seçiyorum. Daha sonra onlardan kolajlar oluşturuyorum, kendi fotoğraflarımı çekiyorum ve sonra onları boyuyorum.”

Tam bir ölüm ilanı aşağıdadır.

Alain Delaquerière Araştırma katkısı yapıldı.