Kraliçe unvanını da taşıyan Jeannette Charles 96 yaşında hayatını kaybetti

anKeRcKO

Yeni Üye
Kraliyet sanat sergisinde reddedilen bir portresini Kraliçe II. Elizabeth'in film ve televizyondaki benzeri olarak kariyere dönüştüren Jeannette Charles, Salı günü İngiltere'nin Great Baddow kentinde hayatını kaybetti. 96 yaşındaydı; iki yıl önce öldüğünde hükümdarla aynı yaştaydı.

Kızı Carol Christophi, Bayan Charles'ın bakımevinde öldüğünü duyururken, “Annem gerçek bir karakter ve doğanın gücüydü” dedi. “İnanılmaz bir hayatı vardı.”

Bayan Charles başlangıçta bölgesel tiyatrolarda küçük repertuar rolleri oynadı. Ancak kraliçeye olan esrarengiz benzerliği, sahneye çıktığında kıkırdayan ve gülen seyircilerin dikkatini dağıttı.

Bu, Elizabeth'inki kadar uzun olmasa da, onlarca yıl süren (2014'te artrit nedeniyle emekli olana kadar) süren bir kariyerin başlangıcını profesyonelce – ve gülmek için – kraliçeyi oynamasına yol açtı.

The Naked Gun, National Lampoon's European Vacation ve Goldmember'daki Austin Powers gibi filmlerde kraliçeyi canlandırdı. “Saturday Night Live”ın bir bölümünden süpermarket açılışlarına kadar her yerde bu rolde yer aldı.

Bayan Charles onun benzerliğinden korkakça yararlanmadı (Kraliçe'den beş santim daha kısaydı), ama diksiyon dersleri aldı ve Kraliçe'nin tavırlarını taklit etmeyi öğrendi.

2017'de Daily Express'e verdiği demeçte, “Şimdiye kadar aldığım en iyi tavsiye, seyircilerin önündeyken onlara bakmak değil, onlara bakmam gerektiğiydi” dedi.

Kızına göre Bayan Charles, “Kraliçe'ye her zaman saygılı davrandı ve kraliyet ailesine hayran kaldı”, bu yüzden cesur olduğunu düşündüğü rolleri geri çevirdi.

Bir keresinde “Bana Sacha Baron Cohen'den bir eskiz teklif edildi” demişti. “Ne olduğunu söylemeyeceğim ama o kadar saldırgan bir şey yapmamı istedi ki geri çevirdim.” (Daha sonra, Baron Cohen'in benden “İç çamaşırımı düşüren Ali G”yi oynamamı “istediğini” açıkladı. limuzine bindiğimde.”)

“Çıplak Silah”ta (1988), beceriksiz dedektif Frank Drebin'i canlandıran Leslie Nielsen'in şüphelendiği bir suikast girişimini engellemek için masanın üzerinden kaymasına izin verdi. George Kennedy'nin canlandırdığı Drebin'in patronu, ortaya çıkan habercilik konusunda onu teselli etti: “Gazetecilik nereye gidiyor? Kraliçenin üstünde bacakları size dolanmış halde yatıyorsunuz ve buna mesajlaşma deniyor.”

Kariyeri boyunca, yabancı protokol yetkilileri tarafından, gerçek Kraliçe'nin resmi ziyaretlerinden önce uygun selamlamanın provasını yapması için davet edildi. Ve bir keresinde, Londra yakınlarındaki bir gölde İngiliz televizyon programı “The Goodies” için bir gece elbisesi ve dalgıç kıyafeti üzerine bir taç giydiği bir skeç yaparken neredeyse boğuluyordu; yönetmenin bunu yapamayacağını söylediğini belirtmeyi unutmuştu. yüzmeyeceğim.

Aksi takdirde hayatı oldukça sıradandı. Belki de havuzunda ölmekte olan ve onları yeniden canlandıran balıklara hayat öpücüğünü verme yeteneğine sahip olması dışında.

Jeannette Dorothea Louise Clark, Prenses Elizabeth'ten 18 ay sonra, 15 Ekim 1927'de Londra'da doğdu. Babası Alfred bir asker ve aşçıydı ve daha sonra restoran sahibi olan Kanada'nın eski Genel Valisi Mareşal Harold Alexander'ın kişisel şefiydi. Annesi Yetta (Wonsoff) Clark, Polonya'dan gelen Hollandalı bir göçmendi.

Jeannette, liseden sonra babasının restoranında daktilo ve garson olarak çalıştı. Ailesi kalan nakliye masraflarını ödemeyi reddettiği için Kraliyet Dramatik Sanat Akademisi bursunu reddetmişti.

Teksas'ta çocuk bakıcısı olarak çalışırken, başka bir İngiliz gurbetçi olan, British Petroleum'da mühendis olan Ken Charles ile tanıştı. 1957'de evlendiler ve Muammer Kaddafi 1969'da darbe yapana kadar bir süre Libya'da yaşadılar. Üç çocukları vardı.

Bay Charles 1997 yılında öldü. Kızının yanı sıra David ve Peter adında iki oğlu ve dört torunu kaldı.

1972'de Bayan Charles, kocasına doğum günü hediyesi olarak kendi portresini yaptırdı. Kraliyet Akademisi'nin yaz sergisinde kısa bir süre gösterildi ve tablodaki kadının Elizabeth olduğunu düşünen ziyaretçileri şaşırttı, ta ki diskalifiye edilip kaldırılana kadar: sergideki resimlerin gerçek konulara dayanması amaçlanmıştı ve Buckingham Sarayı bunu paylaştı. Kraliçe'nin bu resim için poz vermediği serginin organizatörleri.

Ancak bunun sonucunda ortaya çıkan tanıtım Bayan Charles'ın geçimini sağlamasına olanak sağladı.

Kızı, “Portrenin onlara bir kariyer kazandıracağını kesinlikle hayal etmediler” dedi.

Bayan Charles kraliçeyle hiç tanışmadı ama otobiyografisi “Kraliçe ve Ben” (1986)'de bir zamanlar hükümdarın Rolls-Royce'unun penceresinden birbirlerine baktıklarını yazdı.

Bayan Charles, “gözlerimiz birkaç metre uzaktan buluştuğunda kraliçe dondu ve baktı, eli hareketsiz bir şekilde havaya kalktı” diye yazdı. “Doppelganger'ınızı gördüğünüzde, etkisi felaket olur.”

Monarşiye o kadar saygısı vardı ki, bir keresinde Kraliçe Anne'nin patronu olduğu bir hayır kurumu için düzenlenen bir ziyafete davet edildiğinde, etkinliği düzenleyen kişiden kraliyet ailesinden onay istemesini istedi. Bir sözcünün şöyle yanıt verdiğini söyledi: “Bayan. Charles hoş bir hanımefendi ve onun davranışını yargılamak için hiçbir nedenimiz olmadı.”

“Benim için” dedi, “bir kraliyet ödülü gibi hissettim.”