Marc Maron, Roseanne Barr ve Nathan Macintosh’un yeni özel bölümleri var

anKeRcKO

Yeni Üye
We Killed: The Rise of Women in Comedy adlı sözlü tarih kitabında Roseanne Barr, 1980’lerde stand-up şovunu komedi kulüplerine nasıl uyarladığını anlattı. “Bunu daha az politik ve daha ana akım hale getirmem gerekiyordu” dedi. Bu açıkça işe yaradı. Barr, ev hanımı kişiliğini dönemin en iyi sitcomlarından biri haline getirerek tarihin en başarılı çizgi romanlarından biri olmaya devam etti. Ancak şimdi, küfürlü bir tweet’in o dizinin yeniden başlamasından kovulmasına neden olmasından birkaç yıl sonra, Barr daha politik hale gelerek ve kürtaj kültürünün komplo odaklı bir kurbanı olarak sağcı izleyicileri agresif bir şekilde etkileyerek yeniden uyum sağladı.

Yayın hizmeti Fox Nation’a gelen yeni özel programı, üstüne biraz stand-up serpiştirilmiş bir miting ile bir hayran toplantısı arasında bir geçiş gibi geliyor. Uzun duraklamalar ve öfke patlamaları arasında gidip gelen Barr, “Bebek kanı içen Demokrat topluluk” derken bir alkış duraksıyor ve “Hillary bağışçılarıyla konuşmak istemiyorum” dediğinde büyük bir kahkaha alıyor. ani kesintiler ve ara sıra sahneden çok yeşil alana ait imalarla, sitcom’unun tanıtımlarını yapmakla ilgili uzun bir şikayet gibi, gürültülü prodüksiyon.

Ancak, kalabalıklarını ateşe veren şey kültür savaşı malzemesidir. #MeToo kurbanlarını azarlıyor, aşı almanın hamileliği önleyeceğini öne sürüyor ve erkeklerin düşüşüne üzülerek dinleyicilerine karılarına ve kız arkadaşlarına oturmalarını, çenelerini kapatmalarını ve onlara bir sandviç yapmalarını emrediyor. Barr, gücendirmeyi planladığını söylüyor, ancak izleyicileri açıkça şikayetleri ve kızgınlıkları sevdiği için bu başka bir pezevenk oldu. Hatta Fox için tanıtım yapmaktan hoşlandığını açıkça belirtiyor.

Barr’ın ilk setlerine göz atın ve sadece hızlı komik fikirler değil, aynı zamanda kısa ve öz yazılmış şakalar da bulacaksınız. İkisi de burada görünmüyor. Elbette değişen sadece Barr değil. Komedi de var. Sahne daha politik, daha kutuplaşmış, öfke için çaresiz. Jim Jeffries, yeni Netflix özel programında trans şakalarını Dave Chappelle ve Ricky Gervais’in sahip olduğu basını istediği için yaptığını söyleyerek başlatıyor. Eminim şaka olduğunu söylerdi ama ben buna inanıyorum. Barr, cinsiyet hakkında bayat bir şaka çıkardığında ve “Kadın nedir?” Tahmin edilebilir bir kükreme alır. Barr’ın bir zamanlar cumhurbaşkanlığına aday olduğunu ve komedi ile politikanın ne kadar bulanık olduğunu hatırlatıyor. Ucuz nostalji her iki alanda da güçlü olabilir. Bir noktada Barr, “Ben yaşadığımdan beri dünya çok değişti” diye şaka yapıyor.