Matthew Perry’nin Chandler konuşması daha akılda kalıcı olabilir mi?

anKeRcKO

Yeni Üye
Başka bir sitcom pilotu olan LAX 2194’te yer almayı taahhüt ettiği için Perry, başlangıçta diğer aktör arkadaşlarına seçmelerde Chandler’ı nasıl oynayacaklarını öğretmekle yetindi. “Onlar için Chandler’ı canlandırdığım ve onlara benim yaptıklarımı taklit etmelerini söylediğim zamanlar oldu ve bunun onu oynamanın doğru yolu olduğundan o kadar emindim ki” diye yazdı.

Ancak Perry’nin yardımıyla bile Chandler’ın teslimatı aynı sonuçla sonuçlanmadı. Crane, Vanity Fair’e “Bunu kimse yapamaz” dedi. LAX 2194 başarısız olduktan sonra Perry, kendisini ünlü yapacak rolü kazandı.

Chandler Bing’in bazı yönleri dizinin yazarlarından alınan otobiyografik bilgilerdi; Crane’in kişiliğinin bir kısmı ve Jeff Greenstein (bir zamanlar veri işlemede şüpheli bir işi olan) ve Jeff Strauss’un (ebeveynleri Şükran Günü’nde boşandıklarını duyurmuştu) deneyimleri. ). Ancak karakterin kişiliğinin çoğu, örneğin sessizlikten duyduğu rahatsızlık ve bunu şakalarla doldurma ihtiyacı doğrudan Perry’den geliyordu.

Bir hafta süren seçmelere ve geri aramalara katlandıktan sonra, “Chandler doğdu” diye yazdı. İlk başta yazarlar senaryoda Perry’nin vurgulayacağını umdukları kelimelerin altını çizdiler, ancak Perry’nin bunun yerine başka bir kelimeyi vurgulayacağını öğrendiler ve kullandıkları kelimelerin altını çizmeye başladılar. Olumsuz vurgulamasını isterim. Kauffman, Vulture ile yaptığı röportajda “Eğlenceli bir süreçti” dedi. Ayrıca bazen 1999’da Discovery Channel’ın diziyle ilgili belgeselinde görüldüğü gibi Perry’yi can alıcı noktalarını iyileştirmeye ve yenilerini önermeye davet ediyorlardı.

Ancak bir noktada Perry kendine özgü ritmini kullanmaktan yoruldu. “Bu olabilir Olmak daha mı sinir bozucu?” diye sordu anılarında. Oynanmış gibi hissettim. Karakterlerin çoğu bunun için Chandler’la zaten dalga geçmişti. “Ağırlık merkezini tekrar yanlış yere koymak zorunda kalırsam patlayacağımı düşündüm” diye yazdı.

Yapımcılardan erteleme istemeyi düşündü ama sonunda replikleri normal şekilde söylemeye geri döndü. Ama artık çok geçti: Chandler dili Amerika ve ötesindeki kültüre nüfuz etmişti. Dil öğretmenleri, “Friends”in dünyanın dört bir yanındaki insanların İngilizce öğrenmesine yardımcı olduğunu öne sürdü; bu iddia, Koreli pop yıldızı BTS’den RM ve Kübalı ve İspanyol aktris Ana de Armas gibi uluslararası ünlüler tarafından da destekleniyor. (“Yapabilir miyim Olmak İngilizcede daha iyi misin?” de Armas, “Saturday Night Live”daki Nisan monologunda şaka yaptı.)

Friends dizisindeki alameti farikası hakkındaki hisleri ne olursa olsun, Perry son yıllarda bu markayla barışmış gibi görünüyordu. Pandeminin başlangıcında “Yapabilir miyim?” yazan tişörtlerin tanıtımını yaptı. Olmak Artık aşı olan var mı?” Kendisi de anılarında biraz eğlenmiş ve kitabesinin şöyle olduğunu hayal ettiğini yazmıştı: “Burada Matthew Perry yatıyor – Julia Roberts’tan ayrılmıştı, yoksa ben yapabilir miydim.” Olmak Aptal mı yoksa ölü mü?” Komik bir cümle ama bu hafta gülmesi daha zor.