Nida Manzoor “We Are Lady Parts” ile rock yapmaya devam ediyor.

anKeRcKO

Yeni Üye
Yazar-yönetmen Nida Manzoor, tamamı kadınlardan oluşan Müslüman bir punk grubunu konu alan komedi filmi “We Are Lady Parts”ın ikinci sezonunun hayalini kurmaya başladığında, ilk fikirlerinden biri bir şarkıydı: “Malala Made Me Do It”, neo-liberal bir şarkıydı. -Aktivist Malala Yousafzai'yi kutlayan Western One Hype şarkısı. Sonra aklına başka bir fikir geldi: Belki bir sohbet sırasında kısa bir süre tanıştığı Malala'yı videonun başrol oyuncusu yapabilirdi.

Yousafzai'ye bir aşk mektubu yazdı. Komediyi seven Yousafzai'nin bu soruya yanıt vermesi Manzoor'u şaşırttı. İşte bu nedenle, perşembe günü Peacock'ta prömiyeri yapılan “We Are Lady Parts”ın yeni sezonunun ikinci bölümünde Yousafzai, beyaz kovboy şapkasıyla göz kamaştıran bir at üzerinde görünürken grup saygısızca övgüler yağdırıyor: “Nobel Ödülü 17/ şimdiye kadar gördüğün en kötü kaltak.”

İdolünün yönlendirmesi hayranlar arasında paniğe neden oldu. Manzoor, “Tamamen havalı değildim” dedi. “Ama onunla çalışmak eğlenceliydi.”

Joy, kız kardeşinin görücü usulü evliliğine isyan eden genç bir kızı konu alan bir dövüş sanatları filmi olan “We Are Lady Parts” ve “Polite Society” filmlerinin kendinden emin ve son derece orijinal yaratıcısı 34 yaşındaki Manzoor için canlandırıcı bir güçtü. Ekrandaki hemen hemen her şeyin yeniden başlatma, tekrar, yeniden yapım, yan ürün gibi hissettirdiği bir zamanda, Manzoor'un çalışmaları (şehirli bir Müslüman müzikal komedisi, gerçeküstü, öjenik aşılanmış gençlik aksiyon filmi) başka hiçbir şeye benzemeyen bir güven duygusu veriyor. başlı başına bir mikro tür.

Manzoor, Mayıs ayı başlarında bir sabah İngiltere'nin Bristol kentindeki evinden yaptığı video görüşmesinde, “Bu türü gittikçe küçültmek ve bu türdeki tek kişi olmak istiyorum” dedi. Limon yeşili bir gömlek üzerine parlak turuncu bir kazak giyiyordu ve görünüşü bazen coşkulu, düşünceli, güven dolu ve kararlıydı. Çalışmaları genellemeye direniyor; Manzoor da buna direniyor.

Önce Singapur'da, ardından Londra'da Pakistanlı-Müslüman bir evde ortanca çocuk olarak büyüdü. Ailesi kamera karşısında geçirdiği zamanı cömertçe değerlendirdi ve o her şeyden keyif aldı: Singapur komedileri, Bollywood filmleri, Hong Kong aksiyon filmleri, İngiliz ve Amerikan filmleri ve televizyon dizileri. Ekranda kendisine benzeyen pek çok insan gördü ama sevdiği Western dizilerinde hiç görmedi. Hukuk alanında bir kariyer planladı ve University College London'da siyaset okudu, ancak filmin çekiciliği yadsınamazdı. Kariyer değişikliğini ailesine savunduktan sonra, Soho'daki bir post prodüksiyon evinde ayakçı olarak iş buldu.

Kısa süre sonra, ikisi de gençler hakkında aksiyon ve komediyi harmanlayan sürükleyici hikayeler içeren “7.2” ve “Arcade” gibi kısa filmler çekmeye başladı. İngiliz yapım şirketi Big Talk Pictures'ın film şefi Rachael Prior, on yıl önce “7.2”yi (züppe bir lisede geçen “Kill Bill”i düşünün) izlemişti.

Prior, “Sanki bir adrenalin patlaması gibiydi” dedi. Çoğu kısa film potansiyel gösteriyordu ama Prior, burada tam anlamıyla olgun bir sanatçı olduğunu düşünüyordu. Prior, “Kendisini gerçekten tek boynuzlu at gibi hissetti” dedi ve şirketini Manzoor ile çalışmaya itti ve o zamandan beri profesyonel yaşamına devam etti.

Manzoor'un estetiği tamamen gelişmiş olmasına rağmen siyasi görüşleri hâlâ belirsizdi. “7.2” ve “Arcade”in kahramanları genç beyaz kadınlardır. Manzoor, “Yine de beyaz olana odaklanmam gerektiğini düşündüm çünkü onu gördüm” dedi. Ancak ilk karşılaşmalarından ve tekliflerinden bazıları onu radikalleştirdi. Kendisinden ya kimliğini bastırmasının ya da diğer yazarların Müslüman kadınları, tipik olarak travma yaşayan Müslüman kadınları tasvir eden eserlerine damga vurarak bu kimliğin istismar edilmesine izin vermesinin istendiğini hissetti.

“Bu beni heyecanlandırdı ve şöyle düşündüm: Ah hayır, durun – gerçekten siyahi bir kadın olarak kişisel kimliğim hakkında konuşmak istiyorum” dedi. “Sadece travma mağdurlarından hikayeler duymak istemiyorum.”

2018'de, başkalarının programlarını (“Enterprice”, “Doctor Who”) yönettikten ve bazı projelerin gelişiminin durduğunu gördükten sonra, İngiliz yayıncı Channel 4 için bir komedi filmi olan “Blap”ı yönetmesi için davet edildi. Londra sanat ortamında tanıştığı punk müzisyenleriyle birlikte “We Are Lady Parts”ın kısa bir versiyonunu yarattı.

Kendisi de Singapur'da büyüyen oyuncu Anjana Vasan önce kısa filmde, ardından dizide rol aldı. Müslüman bir evde büyümemiş olmasına rağmen Manzoor'un karakterlerinden hemen etkilendi. “Kadınları gerçekten sevdiğini düşünüyorum” dedi. “Ve onları bizim kendimizi gördüğümüz gibi, kırılganlıklarımızla, dağınıklığımızla, huylarımızla ve aptallığımızla yazıyor.”

Patlamanın ardından We Are Lady Parts altı bölüm için görevlendirildi. Manzoor onları yazmaya başladı; bu aynı zamanda kız kardeşi, erkek kardeşi ve eniştesiyle birlikte bestelediği grubun müziğini de yazmak anlamına geliyordu. Bu baş döndürücü, şımarık sayılar arasında “Güzel Sakallı Beşir”, “Başörtümün Altında Voldemort” ve “Kız Kardeşimi Benden Başka Kimse Onurlandıramayacak” yer alıyor.

Punk estetiği, müziğin özellikle karmaşık olmasına gerek olmadığı anlamına geliyordu. Ancak Manzoor onun komik, kızgın ve uzlaşmaz olmasını istiyordu. Punk duygusal bir formdur ve oyuncuların tüm vücutlarını kullanmalarını gerektiren rakamlardan heyecan duyuyordu; başörtüsüyle, hatta peçeyle bile. Müslüman kadınları bir punk grubuna dahil etmek, Müslüman kadınların itaatkar, sessiz ve esprili olmadığı yönündeki stereotipi ortadan kaldıracaktır. Dört kişilik topluluk ve grup yöneticisi Momtaz ile Manzoor, Müslüman kadınların yekpare olmadığını, duyguları, güçleri, kıyafetleri ve arzuları bakımından herkesten farklı olabileceğini göstermeyi başardı.

Bu, Manzoor'un ciddi olmayan bir şekilde vurgulamayı sevdiği ciddi bir siyasi noktadır. “Aptallık benim için son derece önemli” diyor. “Ve bazen en önemli şey bu çünkü Müslüman kadınları komik değilmiş gibi göstermenin gerçekten insanlıktan çıkarıcı bir yanı var.” Ancak ciddiyet ile aptallık arasındaki çekişme onun sıklıkla mücadele ettiği bir şey (“Ben de bir şekilde mücadele ediyorum” diyor). ) ve serinin diğer yazarları. Müslüman kadınların tasvirlerinin çok az olduğunun ve bu tasvirlerin alışılmadık derecede hassas olduğunun farkındalar.

Bu yazarlardan bazıları daha politik olma konusunda baskı hissettiler, bu da hararetli konuşmalara ve 2. Sezonda grubun bir plak anlaşmasının kısıtlamalarına karşı isyan ettiği önemli bir olay örgüsüne yol açtı. Baş şarkıcı Saira (Sarah Kameela Impey) daha açık bir şekilde politik bir ses için baskı yapıyor, ancak basçı Bisma (Faith Omole), “komik, şakacı” tarzının aynı zamanda politik olduğu konusunda ısrar ediyor.

Bisma, “Sadece var olarak, bu alanı işgal ederek politik oluyoruz” diyor. Ve var olarak başkalarına örnek olabilirler.

Grubun davulcusu Ayesha'yı canlandıran Juliette Motamed, çocukluğunda da böyle gösterilerin olmasını diliyor. “Bu gerçekten çocukken kullanabileceğim bir şeydi” diyor ve ekliyor: “ve birçok şeyi çok daha önceden benim için daha net hale getirecek bir şey.”

We Are Lady Parts'ın ilk sezonu Peabody Ödülü ve En İyi Komedi Senaryosu dalında BAFTA kazandı. Manzoor o zamandan beri başka tekliflerin bombardımanına uğradı ama bunların hepsini ilginç bulmadı. “Kulağa son derece utanç verici gelen, beni heyecanlandıran duygularla hareket ediyorum” dedi.

Geliştirme aşamasında olan birkaç projesi var: karanlık bir bilimkurgu TV komedisi, bazı sürprizlerle dolu bir casus aksiyon filmi. Ama belki de işi kolaylaştırabileceğini söyleyerek şaka yaptı. “Belki artık emekli olabilirim” diye şaka yaptı. “Programımda Malala var. Durdurabilirim.”