Norman Lear'ın eseri müzayedede

anKeRcKO

Yeni Üye
Norman Lear en çok televizyondaki çalışmalarıyla tanınıyordu, ancak aynı zamanda duvara asılabilecek sanat türlerini de takdir etti ve yıllar içinde kendi payına düşeni aldı.

Lear Aralık ayında 101 yaşında öldü. 16 Mayıs'ta eşi Lyn, yapımcının en iyi yedi sanat eserini Christie's'de toplam tahmini 50 milyon doların üzerinde bir fiyata satıyor.

Eserler, 20. yüzyıl sanatına yönelik müzayede evinin akşam müzayedesinde gösterilecek. Savaş sonrası ve çağdaş sanata yönelik günlük müzayedelerde ve sonraki müzayedelerde ek eserler satışa sunulacak.

Lyn Davis Lear bir telefon görüşmesinde “Bu, eski dostları bırakıp yeni arkadaşlar aramak gibi olacak” dedi ve şunları ekledi: “Norman'ın felsefesi şuydu: Sevdiğiniz şeyi satın alın ve çok para kazanacağınıza inanarak hiçbir şey satın almayın. “

Popüler serileri arasında “All in the Family”, “The Jeffersons”, “Good Times” ve “Maude” yer alan Norman Lear, öncelikle 1950'lerden 1980'lere kadar olan çalışmaları topladı ve özellikle Kaliforniya'da altın çağını deneyimlemiş sanatçıların ilgisini çekti. o sahip.

Davis Lear, “Burası onun gerçekten geliştiği ve kendini ifade edebildiği yer” dedi. “Los Angeles'ta özgürlük vardı”

Davis Lear, Lear'ların eski Brentwood evlerinde Rauschenberg tablolarını barındırmak için komple bir duvar inşa ettiğini söyledi. Ve Norman, 20 yıl önce doğum günü için ona Mark Rothko'nun bir tablosunu vermişti.

Davis Lear, merhum eşinin hatıra eşyalarını gelecekteki açık artırmalarda satmayı planladığını söyledi.

Christie's'in satışına David Hockney'in “A Lawn Being Sprinkled” adlı eseri de dahil 25 milyon ila 35 milyon dolar arasında olduğu tahmin edilen ve Ed Ruscha's Truth (7 milyon ila 10 milyon dolar arasında olduğu tahmin edilen) ile Ellsworth Kelly ve Joseph Cornell'in çalışmaları.

Christie'nin 20. ve 21. yüzyıl sanatı Amerika'sından sorumlu başkan yardımcısı Max Carter bir röportajda, “Norman ve Lyn'in ilgisini çeken görüntüler ve sanatçılar ile yarattığı sergiler arasında oldukça yakın, büyüleyici bir bağlantı var” dedi. “Gerçek, hafıza ve zaman gibi büyük fikirlerle ilgili.”

Davis Lear, Norman'ın özellikle Ruscha'nın “Gerçek”ini sevdiğini, çünkü bunun kendisi için çok önemli bir konu olduğunu söyledi. “Televizyonda ve siyasette yaptığı her şey neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamlandırmakla ilgiliydi” dedi.

Norman Lear'ın ilk satın alımları büyük ölçüde Davis Lear'ın “sanat danışmanı” olarak tanımladığı yapımcı ve koleksiyoncu Richard Dorso tarafından yönetildi.

“Galerilere gittiler” dedi ve kocasının “sadece sevdiği parçaları seçtiğini” ekledi.

Ayrıca Roy Lichtenstein'ın Norman Lear'ın liberal savunuculuk örgütü People for the American Way'i desteklemek için yaptığı “Özgürlüğü Seviyorum” adlı kolajı da satışta.

Davis Lear, başkalarının da sanat eserlerinden, özellikle de sergileyecek alanı olmayan eserlerinden keyif almasını sabırsızlıkla beklediğini söyledi. “Sanatın depoya konmasına dayanamıyorum” dedi. “Sadece orada olması ve görülmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Davis Lear, satıştan elde edilecek gelirin Lear Trust mülkünün yanı sıra çocuklarına ve gelecekteki sanat satın alımlarına fon sağlayacağını söyledi. “Duvarları dolduracak yeni sanatçılar satın almak istiyorum” dedi, “çünkü bunda çok keyif olduğunu düşünüyorum.”