Oprah Winfrey ve diğer siyahi yıldızların makyaj sanatçısı Reggie Sites, 76 yaşında hayatını kaybetti

anKeRcKO

Yeni Üye
Güzel sanatlardaki geçmişini Oprah Winfrey, Whitney Houston, Beyoncé, Michelle Obama ve diğer siyahi ünlülerin makyaj sanatçısı olarak çığır açan bir kariyere dönüştüren Reggie Sites, Pazartesi günü Baltimore'da hayatını kaybetti. 76 yaşındaydı.

Ölümü, ölümünün nedeni veya yeri hakkında bilgi vermeyen yeğeni Kristina Conner tarafından doğrulandı.

Bay Sites için her yüz keşfedilecek bir tuvaldi. En ünlü müşterilerinden biri, televizyon kariyerinin zirvesindeyken 20 yılı aşkın bir süre kişisel makyaj sanatçısı olarak çalıştığı Bayan Winfrey'di.

Bayan Winfrey yaptığı açıklamada, “Reggie Sites, ekrandan bağımsız olarak yetenek yelpazesini güzellik yaratmak için kullanan bir sanatçıydı” dedi. “Kendimi her zaman güzel hissetmemi sağladı. Aman Tanrım, süreç boyunca nasıl da güldük, güldük. İnsan davranışlarının keskin bir gözlemcisiydi ve en beklenmedik deneyimlerde mizahı görebiliyordu.”

Reginald Sites, 2 Aralık 1947'de Baltimore'da, otobüs şoförü John Henry Sites ve hemşire Ada Sites'in yedi çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Baltimore City College ve Maryland Institute College of Art'tan mezun oldu ve makyaj sanatçısı olmak için New York City'ye taşınmadan önce 1970'lerde Baltimore'da sanat ve dans dersleri verdi.

The Baltimore Sun'ın 2017'de bildirdiğine göre Bay Sites, şehirdeki çeşitli makyaj mağazalarında çalışıyordu. Bir moda editörüyle tesadüfen karşılaşması Glamour, Life ve Harper's Bazaar ile işbirliklerinin yanı sıra Maybelline, Almay ve Moda Fuarı reklamlarının yapılmasına yol açtı.

Kozmetik markalarının siyah kadınları hedeflemediği bir dönemde Bay Sites, siyahi yıldızlarla ve cilt tonlarına uygun makyaj seçenekleri bulmakta zorluk çeken modellerle çalışarak kendine bir yer buldu. Bay Sites, siyah müşterilerinin işine yarayacak şekilde rujları ve göz farlarını beyaz ten tonlarına yönelik paletlerle karıştırarak meseleyi kendi eline aldı.

1998'de The Baltimore Sun'a “Kendi kendimin kimyageri oldum” dedi.

Ayrıca kendisini “makyaj seti olan bir psikiyatrist” olarak tanımladı.

“Onlara o kocayla nasıl başa çıkacaklarını söyleyemem ama onlara o rujla nasıl başa çıkacaklarını anlatabilirim” dedi. “Benlik saygısını geliştiren psikologlarız.”

Bayan Winfrey ile 1986 yılında Essence dergisinin kapağında birlikte çalışırken tanıştı.

2017 röportajında ”'Hiç bu kadar güzel görünmemiştim' dedi. Ona her gün bu kadar güzel görünmesini sağlayabileceğimi söyledim.”

1990 yılında Bay Sites, onların tam zamanlı makyaj sanatçısı olmak için Chicago'ya taşınmıştı ve bu görevi önümüzdeki 30 yıl boyunca sürdürecekti.

“Başlangıçta Oprah makyaj şirketlerine asla kredi vermedi çünkü telafi etmek zorundaydık. Oprah yalanlara inanmazdı” dedi 2017 röportajında. “Tüm makyajı yapmak zorundaydım. Onlar basitçe mevcut değildi.

Ancak çalışmaları sadece makyajla sınırlı değildi.

Bay Sites, stüdyo çekimleri için geleneksel olarak sinemalarda kullanılan bir düzenleme olan altı spot ışığı kullanarak kameradaki siyah cildi aydınlatmanın yeni yollarını bulmak için Bayan Winfrey'in şovunda ışık teknisyenlerine danıştı.

Çalışmaları 1995'te Olağanüstü Makyaj dalında Gündüz Emmy Ödülü'nü kazandı. Toplamda beş kez aday gösterildi. Ayrıca 1998'de siyah kadınların güzellik sırlarını paylaştığı “Reggie'nin Yüz Resmi” adlı bir kitap yazdı.

Bay Sites her ne kadar dokunduğu ünlülerle hatırlansa da, onun en büyük mirası bu yolda yardım ettiği diğer siyahi makyaj sanatçılarının kariyerleri olabilir. Bunların arasında Bay Sites'le 15 yıl önce güzellik sektörünün bir etkinliğinde tanışan 40 yaşındaki Jacen Bowman da vardı.

Bir röportajda Bay Bowman, Bay Sites'i “makyajın babası” ve “güzellik otoritesi” olarak tanımladı.

“Bana her zaman kimseyi takip etmememi, kendi trendimi belirlememi ve Olmak yetkilidir” dedi. “Reggie biz koşabilelim diye koştu. Arkamızdan uçabilsinler diye biz koşuyoruz.”

Bay Bowman, Bay Sites'in kendine özgü bir görünümü olmadığını söyledi. Aksine, her müşterinin yüzünü eşsiz bir sanat eseri olarak gördü ve iç güzelliğini ortaya çıkarmaya çalıştı.

Bay Bowman, “Hiçbir tuval birbirinin aynısı olamaz” dedi. “Oprah her ortaya çıktığında farklı, taze bir şeyle karşılaşıyordu. Çok yenilikçiydi.”

Bay Sites'in hayatta kalan kız kardeşleri Priscilla Sites-Tingle, Orrie Wright ve Patricia Banks'tir.

Bayan Conner, amcasının her zaman karşılığını vermeye çalışan mütevazı bir adam olduğunu söyledi. Bu, özellikle Baltimore'daki bir yardımlı yaşam merkezinde kadınlara makyaj yaptığı hayatının sonuna doğru geçerliydi.

Her ne kadar alamet-i farikası bir görünüme sahip olmasa da, kendine has bir sloganı vardı: Arkadaşı olarak gördüğü veya sevdiği herkese “Mary” diye hitap ederdi. Bayan Winfrey bile.