Perry Mason’dan Chris Chalk derin bir nefes alıyor

anKeRcKO

Yeni Üye
Chris Chalk, HBO’nun karanlık, dinamik “Perry Mason”ına damgasını ilk sezonda karakteri derinden parçalanmış polis Paul Drake’in Perry’nin evini ziyaret ettiği önemli bir sahnede koydu. Paul kendini ve beyaz üstlerini korumak için kürsüde gerçeğin etrafında dans etti ve bu bir anlam ifade etmiyor. İtaati için aldığı nakit ödeme de yapmadı.

Matthew Rhys’in canlandırdığı savunma oyuncusu Perry’ye “Her gün içimde bu korku topuyla uyanıyorum” diyor. “Bu üniformayı giyip dışarı çıkıp aptalı oynamalıyım.” Ya aldığı bir tomar para? “İyi bir çocuk olduğum için bana verdiklerini. Sahiplenilmiş hissetmekten hoşlanmıyorum.”

1930’ların Los Angeles’ında ilkeli ve hırslı bir siyah adam olmanın nasıl bir his olduğunu anlatan Pazartesi günü geri dönen dizide çok önemli bir an. Tebeşir, her nüansı rahat bir yoğunlukla aktarır; bu, izleyiciler tarafından bilinen ve meslektaşları tarafından beğenilen bir kalitedir.

Paul’ün karısı Clara’yı oynayan Diarra Kilpatrick bir video röportajında, “Çok yoğun ve işine odaklanmış olmakla sadece aptal ve komik olmak arasında bir yerde,” dedi. “Bu iki boşluk arasında yaşıyor.”

Chalk için heyecan verici bir zaman. Paul, Perry’nin baş müfettişi olarak çalışmaya başladığından, Perry Mason’ın yeni sezonunda daha büyük bir rolü vardır. Başrolünü üstlendiği yeni filmi All Dirt Roads Taste of Salt’ın son derece olumlu eleştiriler aldığı Sundance Film Festivali’nden yeni döndü. Yakın zamanda, eşi KD Chalk ile birlikte rol aldığı ilk uzun metrajlı filmi Our Deadly Vows’u yönetti.

Ancak Chalk, Paul gibi çok fazla stresle geliyor. Geçen ay Los Angeles’taki evinde yaptığı bir video röportajında, strese bağlı olabileceğini söylediği bazı prostat problemlerini hafifletmek için uzun bir bardak mısır püskülü çayı içti. Aşırı akıllı telefon kullanımının kurbanı olarak bir parmağına ve bir baş parmağına küçük bandajlar takıyor.

“Hayat bu, değil mi?” dedi. “Hepimiz eşyalarımızı aldık ve sadece derin bir nefes alıp şükretmemiz gerekiyor.”

Tüm bu sapanlara ve dartlara rağmen, 45 yaşındaki Chalk, kimsenin hakkında kötü söz söylemediği oyunculardan biri olmaya devam ediyor.

2012-2014 yılları arasında HBO dizisi The Newsroom’da Chalk ile çalışan Alison Pill, “Chris Chalk’ın ne kadar harika olduğu hakkında konuşmayı çok isterim, bu benim en sevdiğim konulardan biri!” diye yazmıştı. Kilpatrick, “Chris Chalk, milyonda bir kişi gibidir,” dedi. Rhys bir video röportajında, “Makyaj karavanına girdiğinde, her zaman biraz kıskanırım, sınırda ve kızgınım çünkü o fiziksel bir örnek.”

Rhys, “Ve her zaman çok şık – her yönden yakışıklı,” diye ekledi. “Ben her zaman şöyleyim, ah, [expletive] sen tebeşir.”

Chalk ve Paul, Perry Mason’ın görevi için çok önemlidir. Kilpatrick, 1957’den 1966’ya kadar CBS’de yayınlanan Raymond Burr’un oynadığı orijinal Perry Mason’ın “dünyadaki her siyah büyükannenin en sevdiği program” olduğu konusunda şaka yaptı. Ama bu büyükannenin şovu değil. Bu “Perry Mason” ırk, cinsiyet ve sınıfta ustadır – ikinci sezon, beyaz bir iş adamını öldürmekle suçlanan iki Meksikalı-Amerikalı gencin etrafında döner – orijinal dizide nadiren öne çıkan unsurlar.

Chalk, “Eski tarz ‘Perry Mason’ güzel, ama kelimenin tam anlamıyla tamamen beyaz ve neredeyse hiç kadın yok,” dedi.

2020’de prömiyeri yapılan yeni versiyon, cesur, kara bir Los Angeles’taki üç uyumsuz gruba odaklanıyor: Perry, darmadağınık, ağır sarhoş, özel dedektiften avukata dönüşmüş, Birinci Dünya Savaşı’ndaki deneyimlerinden hâlâ travma geçirmiş; Perry’nin mahkeme salonunun cinsiyetçiliği ve gizli bir lezbiyen olarak yaşamı arasında gezinen sağ kolu Della Street (Juliet Rylance); ve Paul, ırkçılığın aşikar olduğu bir zamanda ve yerde vicdanı ve halkı için doğru olanı yapmaya çalışıyor.

Yeni sezonda Jack Amiel ile Ron Fitzgerald ve Rolin Jones’tan showrunner görevlerini devralan Michael Begler, Chalk olmadan hiçbirinin yürümediğini söyledi. (Bir HBO sözcüsü, Fitzgerald ve Jones’un diğer projelere odaklanmak için istifa ettiğini söyledi; devralmak için ağ, bir HBO üyesi olan Cinemax için “The Knick”i yaratan Begler ve Amiel’e başvurdu.)

Begler bir video röportajında, “Onunla çalışmanın harika yanı, bir yazar olarak sürekli olarak doğruyu yapmam için bana meydan okumasıydı,” dedi. “Onunla anlattığımız hikaye bizi tipik ‘ah evet, çok fazla ırkçılık var’ fikrine götürmüyor. Duygularını ve ahlakını daha derinlemesine araştırıyoruz.

“Daha derine iniyor ve bence bu Chris’e ve bir insan olarak kim olduğuna hitap ediyor.”

Erken öğrendi. Chalk, Asheville, NC’de fakir bir şekilde büyüdü. “Asheville turistler için çok güzel ama oldukça ırkçı bir yer” dedi. “Kesinlikle kafamın arkasında av tüfeği vardı. Benimle çocukluklarını değiş tokuş etmek isteyecek çok insan olduğunu sanmıyorum.”

Ancak yetiştirilme tarzının da beklenmedik bir çalışma olduğu ortaya çıktı. “O zamanlar hayatta kalmanın tek yolunun, ne kadar tehlikeli bir alanda bulunduğuma bağlı olarak kim olduğumu değiştirmek olduğuna inandım” dedi. “Bunda çok iyiyim.”

Chalk, North Carolina Greensboro Üniversitesi’nde tiyatro okudu ve ardından New York’a taşındı ve burada kendisini drama dünyasına kaptırdı. Labyrinth Theatre Company’de Sanat Yönetmeni Philip Seymour Hoffman’ın editörlüğünü yaptı ve kısa süre sonra kendi rollerini üstlendi ve Denzel Washington ve Viola Davis’in oynadığı 2010 Broadway yapımı Fences ile zirveye ulaştı. Homeland, Gotham, Detroit ve When They See Us’daki roller de dahil olmak üzere TV ve film rolleri izledi.

Çoğu rapora göre, iki Chris Chalk var. Sette şakalaşmayı ve arkadaş edinmeyi severler. Diğeri ise ciddi sohbetler peşinde koşan, senaryolarını kesen ve her sahne hakkında not alabilmek için parçaları her zaman hazır bir deftere koyan yoğun bir profesyonel.

Bazen iki tebeşir birlikte çalışır. Pill, Chalk’in kendisine, Haber Odası setinde mola sırasında Amiri Baraka’nın 1964 tarihli Dutchman oyununu okuması için yardım etmesini sevgiyle hatırladı. Çatışmacı ve alegorik oyun, New York metrosunda siyah bir adam ve beyaz bir kadın hakkındadır.

Pill telefonda “Sohbetlerimizin çoğu ırk, kadın düşmanlığı ve dünya hakkında ve aynı zamanda neden sanat yaptığımıza, pragmatizme ve gerçeğe ve oyunun ne olduğuna geri dönüyorlar” dedi. “Sürekli olarak tüm bu farklı seviyeler üzerinde çalışıyor ve aralarında gidip gelmek bence gerçekten iyi yaptığı bir şey.”

Chalk’ın modları – ve kodları – değiştirme özelliği Paul Drake’e çok benziyor. Özel hayatını ailesiyle birlikte South Central Los Angeles’ın siyahi, işçi sınıfı bölgesinde geçiriyor. Daha sonra Perry için araştırma dünyasına giriyor, bazen onu kendi değerleriyle ve diğer siyahilerin değerleriyle çelişen bir dünya, yeni sezonda doruk noktasına ulaşan bir iç çatışma. Sonunda takipçi polis kimliğine veda etti.

Chalk, “Beyaz, ırkçı bir Amerika’nın yapıları içinde davranırsanız, Paul o ideal adamdı,” dedi. “O senin zencindi; Onun güvende olduğunu biliyordun. Ve şimdi bilmiyorum. Paul acımasız bile olabilir.

Paul biraz gevşemeye dayanabilirdi. Chalk’a göre bu da mümkündü. O prostat numaralarını daha iyi bir yere koymayı çok isterdi. Cep telefonu kullanımını azaltın. Belki daha hafif yanından biraz daha fazla faydalanabilir.

“Çok karanlık ve karmaşık şeyler yapmayı seviyorum” dedi. Ancak, “sistemi biraz rahatlatmak için biraz komedi eklemek” en kötü fikir olmayabilir.

“Yaptığım şeylerin çoğu travmayla ilgiliydi” diye ekledi. “Zevkle yapıyorum. Ama Susam Sokağı yapmanın zamanı gelmiş olabilir.”