“Prima Facie” de Jodie Comer ışığını buluyor

anKeRcKO

Yeni Üye
Geçen yıla kadar aktris Jodie Comer hiç sahneye çıkmamıştı. Kariyerine gençken başlayan İngiltere, Liverpool doğumlu 30 yaşındaki Comer, drama okuluna gitmemişti. Ne sesi ne de hareketi incelememişti. Tesellisi yakın plan, orta boy planda yatıyordu. Yüzünü ve sesini sakin tutmayı biliyordu ve gerisini kameraya bıraktı. Seçmelerine katıldığı tiyatro yönetmenleri, bir sahneyi dolduracağı konusunda ona güvenmediler.

“Erişilemez gibi geldi” dedi.

Ama şimdi birini dolduruyor. Broadway’de, West 45th Street’teki John Golden Theatre’da, yüzü seçim çerçevesinin üzerinde iki kez süslenmiştir. Olivier Ödüllü ‘Prima Facie’ sanatı – cinsel saldırının ardından mücadele eden bir kadın hakkında samimi ve üzücü bir monodrama – pembeye bürünmüş, dingin, bir avukat peruğu ve gözleri kapalı olan Comer’ı; aynı zamanda onun maviye boyanmış ve çığlık attığını gösteriyor. 23 Nisan’da açılışı yapılan ve Comer’in geçen yıl Londra’da prömiyerini yaptığı oyun 100 dakika sürüyor. Sahnede herkes için yalnızdır. Bu, kayaklarınızı ilk kez giydiğinizde bir dağdan aşağı itilmenin veya daha yüzmeyi öğrenmeden burun dalışı yapmanın teatral eşdeğeridir.

Comer biraz farklı bir şekilde ifade etti. “Kendimi zorladım” dedi.

Mart sonlarında bir Pazar sabahı West Village’daki bir kafede tenha bir masadaydı. Comer, Londra’dan New York’a saat değişikliğiyle canlanan, kot pantolon ve bir balıkçı süveteri içinde erken, hareketli ve rahat bir şekilde gelmişti. (Rahat ama tamamen anonim değil: Rezervasyon benim adıma yapılmıştı ama bir garson şimdiden bir tabak ücretsiz hamur işi getirmişti.) Plastik bir toka saçını yüzünden uzak tuttu.

Bu yüz hakkında: Comer’ın geniş gözleri, dolgun dudakları ve imkansız bir süt ve gül teni var. Beyaz perdeden inip sevimli bilekte botlar giyen bir Botticelli tanrıçası gibi görünüyor. Yine de, önceki çalışmalarını – aksiyon-komedi Free Guy, aksiyon-drama The Last Duel, Crusade BBC filmi Help ve en önemlisi, tuhaf suikastçı ateşli rüya Killing Eve – izlediyseniz, onun güzelliğinin genellikle onun hakkında en az ilginç olan şey. Bu güzellik, istediği zaman çıkarabileceği, altındaki daha tuhaf, daha dikenli, daha vahşi bir şeyi ortaya çıkaran bir maskedir.

Free Guy’ın yönetmeni Shawn Levy, “Sanki Jodie onun şaşırtıcı derecede güzel olduğunun farkında değilmiş gibi,” dedi. “Jodie fiziksel görünümüne güvenmekle ilgilenmiyor.”

Pek çok güzel aktrisin aksine, Comer çoğunlukla eş, kız arkadaş ve aşkla ilgili kısımlardan ve bunların doğasında var olan sınırlamalardan kaçındı. “Karakterlerim en başından beri çok incelikli veya çok yönlüydü” dedi. “Muhtemelen orada başladığım için çok şanslıydım. İnsanlar sizi o ışıkta gördüklerinde, buna bağlı kalıyorlar.

Kafede sabah güneşi, işinden bahsetmeye başlayana kadar dostça, neredeyse alçakgönüllüydü. Sonra o koca gözlerin arkasında şimşek gibi bir şey çaktı.

Onunla Killing Eve’de yakın çalışan yönetmen Shannon Murphy, “Jodie olağanüstü derecede güçlü,” dedi. “İnsanlar onu komşu kızı olarak seçmeyecekler. Çünkü bu bir israf.”

Yine de Comer’ın “Prima Facie”de oynadığı rol, gösteriye kalp kırıklığının ve gücünün çoğunu ödünç veren bir komşu kızı rolüdür. Avustralyalı bir avukattan oyun yazarına dönüşen Suzie Miller tarafından yazılan ve yine Avustralyalı olan Justin Martin’in (“The Jungle”) yönettiği “Prima Facie”, kökenlerini ve İşçi sınıfı aksanını araştıran gelecek vaat eden bir avukat olan Tessa Ensler’ı konu alıyor. Sıklıkla savunduğu bir suç olan cinsel saldırının kurbanı olduğunda, Tessa’nın özgüveni çöker. Bu yazıda saldırının gerçekliği ve şiddeti asla sorgulanmıyor. Bunun Comer’s Tessa gibi -çok güzel, çok kendine güvenen, çok zeki- bir kadının başına gelmesi, herkesin başına gelebileceği anlamına gelir.

Bu bahar NYC tiyatrosu, müziği ve dansı hakkında daha fazla bilgi
  • Performatif ilerlemecilikle yüzleşmek: Kızılderili oyun yazarı Larissa FastHorse, Broadway’deki ilk çıkışını “kültürel açıdan hassas” bir şov hakkında bir hiciv olan Şükran Günü Oyunu ile yapıyor.
  • Şehir dışına taşınmak: Lorraine Hansberry, Oscar Isaac ve Rachel Brosnahan’ın uzun süredir gözden kaçan oyunu The Sign in Sidney Breastein’s Window’da Brooklyn Academy of Music prodüksiyonunda oynadıktan sonra sürpriz bir performans için gösteriyi Broadway’e getiriyor.
  • Durdurulamaz: “Chicago” ve “Cabaret”in 96 yaşındaki bestecisi John Kander, 16. Broadway müzikali “New York, New York” ile yepyeni bir başlangıç yapıyor.
  • İlham kaynakları: Michael R. Jackson’ın yeni oyunu “Tehlikedeki Beyaz Kız” pembe dizi temaları ve mecazlarına, aşk romanlarına, Lifetime filmlerine ve siyah kız gruplarına dayanıyor.
Prima Facie, 2019’da Sidney’de prömiyer yaptı ve Avustralyalı aktris Sheridan Harbridge’in rol aldı. Miller ve Martin onu Londra’ya getirmek istediklerini anladıklarında, İngiliz aktrislerin isimlerini etrafa saçmaya başladılar. Martin, Comer’ı önerdi. Miller hayır dedi. Comer’ı Killing Eve’de Rusya’da doğmuş ve Rus aksanı olan alıngan suikastçı Villanelle olarak görmüştü. Comer’ın roldeki Emmy Ödüllü ustalığı o kadar mutlaktı ki Miller, Comer’ın aslında Rus olduğunu varsaydı. Martin bunları nazikçe düzelttikten sonra bir komut dosyası gönderildi.

Comer’a, ailesiyle birlikte yaşadığı Liverpool’da Birleşik Krallık’taki kilitlenmenin başlangıcında ulaştı. Onunla doğrudan ve yüksek sesle konuştu. Tessa’nın yaşadıklarını anlatan birkaç arkadaşı vardı. Ve profesyonel meydan okuma, inkar edilemez olduğu kadar ciddiydi.

“Ondan çok korktum. Hayır dersem bunun sadece bu yüzden olacağını biliyordum,” dedi Comer. “Ama derinlerde bir yerde bunu yapabileceğime inanan ve o noktaya nasıl geleceğimi önemseyen bir parçam vardı.”

Bu korku, role ilk yaklaşımını yönlendirdi. Martin, “Korkmaya başladı,” dedi. “Ama onun bununla başa çıkma şekli kendini içine atmaktır.”

Comer, gençken tiyatroyu keşfetti. “Zevk aldığım için yaptım. Beni mutlu etti. Bunun hiç değiştiğini sanmıyorum” dedi. Bir öğretmen onu bir radyo oyunu için önerdi, bu da bir ajanın ve ara sıra televizyonda görünmesine yol açtı. Mezun olduktan sonra, geçimini sağlamak için bir süpermarket kasasında ve bir barda çalıştı. Onun lüks anlayışı, sadece oyunculuk yaparak geçimini sağlayabilmekti. İlk büyük çıkışını yedi yıl önce, uzun süreli hapisten kaçan bir kadın hakkında bir BBC draması olan Thirteen’de başrolde oynadığı zaman yaptı. O zaman bile, Comer bir sahne rolü üstlenemedi.

Ancak Killing Eve’in getirdiği beğeni her şeyi değiştirdi Prima Facie’nin baş yapımcıları Martin ve James Bierman için tiyatro deneyimlerinin olmaması hiçbir zaman sorun olmadı. Ona ihtiyaç duyacağı kaynakları – şan dersleri, hareket seansları – ve prova zamanı sağladılar.

Comer her zaman sezgisel bir aktör olmuştur. Zor olanın bu sezgiyi alıp dışa doğru genişletmek ve balkonun son sırasına kadar ulaşmak olduğunu anladı. “Mesela, tepeden tırnağa nasıl duygulanırım?” dedi.

2022’nin başlarında başlayan provalar, Comer’in araştırmasında olduğu gibi titizdi. Avukatlarla, polis memurlarıyla, bir Yüksek Mahkeme yargıcıyla konuştu. Bir karakolu ziyaret etti ve bir duruşmaya katıldı. Bir peruk yaptırmıştı. Tessa gibi bir kadın ne giyerdi, bilmek istiyordu. ne yerdi Nasıl oturur, ayakta durur ve konuşurdu? Bazı avukatları çalışırken izleyen Comer, hemen bir bağlantı hissetti.

“Tiyatro gibi hissettiren unsurlar vardı: kostümler, ipuçları, repliklerin provaları” dedi.

Televizyon ve film setleri zengin, gerçekçi ortamlar sunar. Özellikle projeler yerinde çekildiğinde. Tiyatro daha sembolik bir alan, Comer’a bir tür özgürlük sunan ışık ve kontrplak çağrışımı. Bu görünümde deneyler yapabilir, oynayabilirdi. Yeni bir mühtedinin tüm şevkiyle, “Bende tiyatroyu gerçekten ateşleyen şey, bu merak ve hayal gücüydü,” dedi. Sahnede zırh yoktu, güvenlik yoktu, durup tekrar alma yeteneği yoktu, özellikle Comer’ın sahnede tek başına hücumu canlandırdığı sahnede.

Miller, provalar sırasında çoktan ikna olmuştu. “Sahnede harika; O bir tiyatro hayvanı,” dedi Comer ile ilgili yakın tarihli bir video görüşmesinde. “Karakter o. O orada.”

Ancak yıllarca televizyonda ve filmde göründükten sonra Comer, canlı bir izleyicinin nasıl tepki vereceğini bilmiyordu. Korkusu ilk perdeye kadar, hatta belki sonrasına kadar devam etti. “Aslında, korkudan oldukça tüketildim” dedi. “Gerçekten nefesimi tutamadım.”

Londra’daki ilk prömiyerin sonuna doğru orkestrada ağlayan bir kadın duyduğunu hatırladı. Comer, “En gırtlaktan gelen çığlıktı,” dedi. “Tiyatro boyunca yayıldı. İzleyiciler, önlerine ne geliyorsa onu hissetmeleri için birbirlerine sözsüz izin veriyor gibiydi.”

Good Cop’ta ve ardından yine Help’te genç bir oyuncuyla çalışan bir aktör olan Stephen Graham, Prima Facie’yi Londra’da gördü ve “oradaki güzelliğe, inceliğe ve nüansa ve oradaki Zanaatkarlığa” hayran kalarak ağladı. dedi.

Londra’da izlemedim ama birkaç hafta önce Ulusal Tiyatro’dan canlı bir kayıt aracılığıyla videoda gördüm. Ustalığı daha ilk dakikalardan belliydi. Bornozlu Comer’e bak, diye düşündüm kendi kendime. Bak ne kadar iyi. Sonra karakter devralıyor gibiydi. Tarihin içinde kayboldum, Comer’ı unuttum, güzelliğini unuttum ve sadece Tessa’yı düşündüm.

Miller da bunu fark etmişti. “Ona bakıp ‘Ağlayan güzel bir kadın var’ demiyorsun. ‘Mahvolmuş bir kadın ağlıyor’ diyorlar” dedi.

Kahvaltıda Comer, başrol oyuncusuna rağmen kendisini bir karakter oyuncusu olarak gördüğünü, bir köy kahvesine bile girememesine rağmen veya tam olarak bu nedenle bir rolün içinde kaybolmak isteyen biri olarak gördüğünü söylemişti. “Kendimi tanımadığım bir rol oynadığım bir noktaya gelmek istiyorum” dedi.

“Prima Facie” kişisel bir meydan okuma olarak, neredeyse bir kumar olarak başladı. Sahnede tüm zamanı tek başına halledebilir miydi? Sahne değişikliklerini ve radikal duygusal değişimleri atlatabildi mi? Ama daha fazlası oldu.

Kadınlar, Londra’da her gece sahne kapısında onu bekliyor, deneyimlerinin Tessa’nınkine benzediğini ya da onun gibi kadınları desteklemek için hukuk alanında kariyer yapmayı düşündüklerini söylüyorlardı. Tessa’nın içinde kaybolarak bu kadınlara kendilerini tanıma şansı verdi. Perdenin yanındaki resim? Bu onun çift pozlanmış yüzü ama aynı zamanda resimlerini ve hikayelerini gönderen kadınların fotoğraflarından oluşan bir mozaik. Comer’ın istediği de bu: kendisinden daha büyük bir şeyin parçası olduğunu hissetmek, onun aracılığıyla daha büyük bir amacın işlediğini hissetmek.

“Kendinizi en tatmin olmuş hissettiğinizde kendinizden kaçtığınız anlardır” dedi.