“Reacher”: Kadınlar sadece biftek değil, onun sahip olduğu şeyleri istiyor

anKeRcKO

Yeni Üye
Belki sarsıntıları hissetmişsinizdir: Çılgın bir canavar TV dünyasına girdi ve adı Reacher. Kendi adını taşıyan Amazon serisinin 1. Sezonu, 2022'nin başında yayınlandığında büyük bir başarı yakaladı ve 19 Ocak'ta sona erecek olan 2. Sezon, daha da büyük görünüyor ve ilk hafta sonu Prime Video'da dünya çapında 1 numaralı oyun haline geliyor. Ve dizi, Reacher'ın bir kötü adamın kafatasını ezmesi gibi, onu eleştirel bir şekilde eziyor. Ocak ayının başında, yeni sezon Rotten Tomatoes'ta yüzde 100 reytinge sahipti ve izleyici reytingi de yüzde 84'tü. Eleştirmenler ne zaman güçlü bir aksiyon şovunu izleyicilerden daha yüksek derecelendirdi?

Herkes bu “Reacher”ı seviyor.

Ve incelemeler, bunların hepsinden, bunun öncelikle her erkek için geçerli olduğunu gösteriyor.

Paste Magazine'deki bir inceleme şu kısa özeti sunuyordu: “Bunun sadece erkekler için olduğunu söylemiyorum, ama öyle olduğunu söylediğimizde güvenli bir zeminde olduğumuzu düşünüyorum.” çoğunlukla erkekler için.” Ve erkeklerin hoşuna giden şey, minimum düzeyde duygu ve maksimum yumruklaşmanın, dağ gibi bir kas tarafından gerçekleştirilen, eski bir ordu müfettişinin, kendi suçlarına şantaj yapmakla vakit kaybetmeyen başıboş bir suç çözücüye dönüşmesidir. kocaman, etli eller daimi ikamet veya hatta kıyafet değişikliği gibi küçük şeyler hakkında.

Ancak “Reacher”ın özelliği filmi kadınların da izlemesi. Nielsen'e göre 1. sezon izleyicilerinin yüzde 58'i erkekti. Yine de bunu yapmayan oldukça fazla sayıda insan var. Konu Jack Reacher'ın popülaritesine gelince, genel kanı erkeklerin onun gibi olmak, kadınların da onunla birlikte olmak istediği yönünde. Ama bazı kadınların da onun gibi olmak istediğini varsayıyorum. Ya da en azından özgürlüğünün bir kısmını istiyorlar.

Jack Reacher, yazar Lee Child tarafından yaratıldı ve 1997'den bu yana uzun süredir güçlü bir kadın okuyucu kitlesine sahip olan bir dizi en çok satan roman yayınladı; yayıncı Penguin Random House, bu oranın 2018'de yüzde 60 civarında olduğunu tahmin etti. En büyük ana akım savunucularından biri bir kadın, Haberler eleştirmeni Janet Maslin. Çoğu doğal ortamlarında (uçuşlar, tatil evleri) olmak üzere bu romanlardan yaklaşık 20'sini okudum ve 2022'de The Guardian'a yazdığı bir mektupta yazan İngiliz yazar Antonia Fraser ile aşağıdakileri paylaşmaktan gurur duyuyorum: Akşamları okuyacak yeni bir Jack Reacher'ın olması düşüncesi tüm günün uçup gitmesine neden oluyor.”

Şimdi Alan Ritchson'ın başrol oynadığı Amazon dizisi sonunda değerli bir film uyarlaması sunuyor. Bu, 2010'larda Tom Cruise'u bir kitapta “Arnavut kaldırımlı bir şehir caddesi gibi altılı pakete ve NFL zırhı gibi bir göğse” sahip olarak tanımlanan bir adam olarak rol aldığı için alay konusu olan iki filmden sonra hoş bir haber. Biceps'i basketbol topu gibi ve deri altı yağı da kağıt mendil gibi. Ritchson yalnızca karakterin özü için çok önemli olan ve tartışılamaz olan fiziksel gereksinimleri karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda kuru bir mizah anlayışına da sahip ve endüstriyel büyüklükte bir insan olarak ayakları üzerinde çok hafif. buzdolabı olabilir.

Reacher genel olarak erkeklere, özel olarak da babalara hitap ediyor çünkü NPR televizyon eleştirmeni Eric Deggans'ın yazdığı gibi o “birçok babanın her gün karşılaştığı tüm kısıtlamalardan ve sorumluluklardan kurtulmuş bir karakter” – oldukça temsili bir eleştirel karakter. Okudum. Deggans şöyle devam ediyor: “Eşi yok, düzenli partneri yok, çocuğu ya da ailesi yok, hatta ipoteği yok, kira ödemesi yok ya da tam zamanlı bir işi bile yok.”

Ancak birçok annenin de bu gerekliliklerden muaf olma fırsatını memnuniyetle karşılayacağını düşünüyorum. (Ve bu fanteziyi besledikleri için bile kendilerini suçlu hissetme olasılıkları babalara göre daha fazladır.) Ülkeyi sadece bir diş fırçası, bir ATM kartı ve sırtındaki kıyafetlerle dolaşan Reacher'ın, kendisi için belirlediği şeyler. Anne değilim ama bir eşim, masa başı bir işim ve ödemem gereken faturalarım var ve sık sık “Onun elindekileri alacağım” diye düşünürüm.

Artılarını düşünün: Reacher kıyafet değiştirmeye ihtiyaç duyduğunda, nerede olursa olsun ucuz bir şeyler satın alıyor. (Mucizevi bir şekilde, InfinityXL gibi görünen bedenini her zaman ikinci el mağazalarında veya ikinci el mağazalarında buluyor.) Bu sezonun ilk bölümünde yeni bir kıyafete 22 dolar harcıyor. Çift haneli bir bütçeyle zahmetsizce eksiksiz bir kıyafet elde etmek rüyayı yaşamaktır.

Diyeti de karmaşık değil. Kahvaltıda her zaman pastırma ve yumurta bulunur. Aksi halde çizburger ve patates kızartması olur ve o bunu her zaman büyük bir zevkle yer. Bunun, bir günlüğüne de olsa “kız yemeği” yemekten daha tatmin edici göründüğünü düşündüğüm için beni bağışlayın; özellikle de yeme alışkanlıkları mucizevi bir şekilde yağ yerine kaslara dönüştüğü için.

Ancak bir kadın açısından Reacher'ın belki de en imrenilecek yanı hiç korkmamasıdır. Karanlık sokaklar ve tehditkar yabancılar onu rahatsız etmiyor ve hangi kadın onun özgüvenini kıskanmaz ki? Aptalın biri bir kadını toplum içinde taciz ederken ben sessizce ve güçsüzce kavrulurken, sık sık ona doğru yürümeyi ve tek bir soldurucu bakışla onu titreyen bir korku birikintisine dönüştürmeyi hayal ettim.

Reacher bunu yapabilir. Ve eğer bu yeterli değilse, onu da karanlığa sürükleyebilir. Bazılarımız için aktarım gerçektir.

Reacher'ın yalnız bir sosyopat olmaya yaklaşabileceği inkar edilemez (her ne kadar şiddeti kışkırtmak ya da en azından önleyici saldırıda bulunmak yerine geri dönme eğiliminde olsa da). Ancak Child, Reacher'ın tek başına dolaşmasına rağmen nadiren tek başına hareket etmesini akıllıca sağladı, kahramanını bir insan gibi davranmaya zorladı ve kadınlara onunla bağlantı kurmaları için başka dolaylı fırsatlar verdi. 2. Sezon, Reacher'ın Frances Neagley (Maria Sten) de dahil olmak üzere Ordu soruşturma biriminin üyeleriyle yeniden bir araya geldiği bir ekip hikayesidir. Reacher'la ilişkisinin başarılı bir şekilde platonik olmasının bir nedeni dokunulma korkusu olabilir; Kadınların kitaplarda veya ekranda heteroseksüel erkeklerle nadiren gördüğü, inanılmaz derecede canlandırıcı bulduğum türden kararlı bir dostlukları var.

Reacher aynı zamanda düşünceli ve özenli bir aşık olma yeteneğine de sahiptir. 1. Sezonda, Willa Fitzgerald ve Malcolm Goodwin'in canlandırdığı iki yerel polis memuruyla birlikte çalışıyor; hangisiyle yattığını ancak tahmin edebilirsiniz. 2. sezonda, o ve eski ordu meslektaşı Karla Dixon (Serinda Swan), patronu olduğu dönemde yasak olan bir çekiciliği tamamlıyor. Her iki durumda da, her zaman olduğu gibi, bir yandan dağınık, romantik bir karmaşadan saygıyla kaçınıyor, bir yandan da çarşafların arasında çok aranan aksiyonu sağlıyor.

Sığır etinin bu tarafı kısa ama anlamlı atışlar için yumuşatıldı. İster inanın ister inanmayın, birçok kadın da bunu istiyor.

Çünkü elbette hayranlar var Yapmak, Aslında Reacher'la birlikte olmak istiyorum. Haklısın. Onlara göre, bir romanda onun çuvalın içinde o kadar iyi hareket ettiğinin anlatıldığını belirtmekte yarar var ki “yer sarsıldı.” Salonun kapısı gıcırdayıp kapandı. “Tahmin etmeye cüret ederim ki, eğer bir şey varsa, o da sadece bir şeydi.” Bu sahneye yakın herhangi bir şeyin, erkekleri ve kadınları, babaları ve anneleri, heteroseksüelleri ve eşcinselleri büyük bir neşeli kahkaha patlamasıyla birleştiren nadir şey olabileceğini “Reacher”ın gelecek sezonuna dönüştürebileceğini düşünüyoruz.