Richard Lewis ve “Cehennemden Gelen (Boş)”

anKeRcKO

Yeni Üye
Cehennemden gelen komedyen Richard Lewis'i arayın. Ona iltifat edersin.

Salı günü hayatını kaybeden stand-up komedyeni, koyu renk kıyafetleriyle, kara mizah anlayışıyla ve HBO dizisi “Curb Your Enthusiasm”da kendisinin daha da karanlık bir versiyonunu tekrar tekrar oynamasıyla tanınıyordu. Yarım asırdan fazla bir süredir komedi dünyasının demirbaşıydı. Ancak onun en silinmez mirası, kökeni asla sorgulanamayacak kadar sık söylenen basit bir cümle olabilir.

“Cehennemden (nefret edilen şeyi buraya ekleyin).”

Görünüşe göre çok eski zamanlardan beri var olan bir ifade. Cehennemden kaçış, cehennemden bir gün, cehennemden öğle yemeği. Hepimiz oradaydık ve hepimiz bunun ne anlama geldiğini biliyoruz, ama nereden geliyor?

Richard Lewis ve Yale Alıntılar Kitabı'na göre bu söz ondan geldi.

Daha sonra Twitter olarak bilinen X'te paylaşım yapan Bay Lewis diye sordu“Nobel Barış Ödülüm Neredeydi?” ve Yale Alıntılar Kitabı'nda yer almasıyla ilgili 2006 UPI makalesine bağlantı veriyor.

2008 yılında Interview Magazine'e verdiği bir röportajda Bay Lewis şunları söyledi: “Gerçek şu ki, bir komedyen olarak sahip olduğum şeylerin çoğu 'cehennemden' ifadesiydi.

“Bu ifadeyi popüler hale getirme konusunda itibarlıyım çünkü her şeyin kurbanı olduğumu hissettim” dedi.

Bay Lewis bunu 2014 yılında Nashville Scene ile yaptığı röportajda açıkladı.

“Bu terimi 70'lerin sonunda gerçekten popüler hale getirdim” dedi. “YouTube'a giderseniz, Letterman'da David'in sözümü kestiğini ve 'Bunun cehennemden gelen bar mitzvah olduğunu mu söylüyorsunuz?' dediğini görebilirsiniz. 'Bu doğru!' Ve bunu söylemeyi bıraktım. Kendimi güvensiz hissettim. Bunun için alkış aldım. Sanırım bilinçaltımda her şeyin kurbanı olduğumu düşündüm.”

Bartlett'in “Tanıdık Alıntılar”ı, Curb Your Enthusiasm'ın üçüncü sezon bölümü “The Nanny”de hikaye haline gelen bu ifadeye ona hiç itibar etmedi.

2002 yılında yayınlanan bölüm, Lewis'in Bartlett'in hayatına sızma girişimlerini konu alıyor.

“Larry'nin bunu benim için yapması gerçekten büyük bir nimetti” dedi. “Bu gerçekten onu bazı açılardan ölümsüz kıldı.”