“Röportaj”: Ted Sarandos'un sizi daha fazla Netflix eğlencesine çekme planı

anKeRcKO

Yeni Üye
Başta reklamverenlerin ortadan kaldırılması olmak üzere şirketin uzun süredir devam eden temel ilkelerinden bazılarını bir kenara attılar. Reklam destekli bir abonelik katmanı sundular. Bu gerçek bir geri dönüş, şirketin kimliğine ihanet gibi mi göründü? Aslında biz “ilk ilkelere” dayalı olarak reklamlara karşı değildik; sadece hiçbir reklam televizyona karşı panzehirimiz değildi, tıpkı DVD günlerimizde geç ücretlerin video mağazalarına karşı panzehirimiz olmadığı gibi. İnsanlar televizyonun nesini sevmiyor? Reklamları izleyin ve bir sonraki bölüm için bir hafta bekleyin. Ancak şunu fark ettik ki, sınırsız seçeneğin olduğu bu dünyada, reklam vermekten çekinmeyen ve daha düşük fiyat isteyen insanlara başka seçenek bırakmıyorduk. Bu nedenle, daha düşük bir fiyat istiyorlarsa ve reklam vermekten çekinmiyorlarsa insanlara daha fazla seçenek sunmanın aslında pazarı genişletmek olacağını düşündük.

Size bir lider olarak kendiniz hakkında biraz daha soru sormak istiyorum. 2020'de Black Lives Matter'ı desteklediniz. Ukrayna'nın işgali sırasında Netflix'i Rusya'dan çıkardınız. Ancak kurumsal aktivizmin düşüşte olduğu görülüyor. Bu konuda ne düşündüğünüzü merak ediyorum? Çeşitlilik hakkında düşünürken çeşitlilik, düşünce çeşitliliği de dahil olmak üzere her şeyi kapsamalıdır; bu da kurumsal siyasi katılımı çok zorlaştırır çünkü insanlar farklı görüşlere, fikirlere ve düşüncelere sahiptir ve siz de birçok farklı seçmen grubunu temsil edersiniz. Bu yüzden şirketlerin bu tartışmalara nasıl girişecekleri konusunda çok ama çok dikkatli olmaları gerektiğini düşünüyorum. Bazen konu siyah-beyaz, doğru-yanlış gibi oldukça basit bir soru olduğunda, bence Rusya'dan çekilmek şu ana kadar yaptığımız her şeyden çok daha net bir karardı. Bu hükümetle iş yapmadan Rusya'da iş yapmak mümkün değil. Yani benim için bu hiç akıllıca değildi. Ben bunu siyasi olarak görmedim. Başka bir şey yapmanın oldukça pratik olmadığını düşündüm.

Hollywood'da Disney dahil başka şirketleri de gördünüz ve şimdi de Google'ın şirket içindeki aktivizmi sıkı bir şekilde bastırdığını görüyoruz. Bunun zor bir dengeleme işi olduğunu söylüyorlar. Herkesin her şeyi olmaya çalışan bir şirket olarak bununla nasıl başa çıkıyorsunuz? İnsanların dünya hakkında çok farklı duyguları var. Bence bu, görüşümüzün tüm üyelerimizin ve tüm personelimizin görüşlerini temsil ettiğini söylemenin çok zor olduğu şeylerden biri. Bunun çok yüksek bir engel olacağını düşünüyorum, ancak bu, üstesinden gelmek istediğim engel. Bu arada, neden son birkaç yılda insanların iş dünyasının liderlerinden bu tür şeyler yapmalarını beklediğini bilmiyorum. Daha önce durum böyle değildi.

Netflix'in artık orta yaşlı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Orta yaş çok yaşlı olabilir.

Bunun için üzgünüm. Burada sadece kendi adıma konuşuyorum. 120 yaşına kadar yaşadığımda orta yaşlı olacağım. Ama tabii ki işin olgunlaştığını düşünüyorum. Ve bence farklı özellikler kazanıyor.

Peki şimdi rakibiniz kim? Ekran süresi için yarışıyoruz. YouTube, diğer akış uygulamaları ve oyunlar da dahil olmak üzere sosyal medya.