Scott Pilgrim anime formunda geri döndü

anKeRcKO

Yeni Üye
Tekrar gürlemeye hazırlanalım! Cuma günü, yeni aşkının yedi eski kız arkadaşına karşı savaşan genç, şehvet düşkünü amatör bir basçıyı konu alan çizgi romana dayanan bir anime dizisi olan “Scott Pilgrim Takes Off”un galası kutlanıyor.

Bryan Lee O’Malley’nin altı ciltlik çizgi roman serisi Scott Pilgrim’in 2004’ten 2010’a kadar yayınlanan ikinci büyük film uyarlamasıdır. Scott Pilgrim vs. the World (2010) adlı canlı aksiyon Edgar Wright filmi eleştirmenlerin favorisiydi ve sekiz bölümlük anime, Scott rolündeki Michael Cera da dahil olmak üzere filmin oyuncu kadrosunun çoğunu yeniden bir araya getiriyor; kız arkadaşı Ramona Flowers rolünde Mary Elizabeth Winstead; Scott’ın arkadaşı Wallace Sites rolünde Kieran Culkin; ve eski alevlerden ikisi olarak Chris Evans ve Brandon Routh.

“Scott Pilgrim Takes Off”, O’Malley ve uzun süredir arkadaşı olan yazar-yönetmen BenDavid Grabinski (“Happily”) tarafından yazılıp geliştirildi. Yapımcılığını Netflix, Universal Content Productions ve Japon animasyon stüdyosu Science Saru üstleniyor. Geçtiğimiz ay New York Comic Con’da diziyle ilgili bir panel tartışmasında yaratıcılar, filmden bu yana çok daha ünlü hale gelen oyunculardan oluşan bir kadro planlamanın diziyi yapmanın en zor yönlerinden biri olduğunu söyledi.

Grabinski izleyicilere, “Sonunda herkesi yakalamaya çalışan tuhaf bir Tetris oyunu haline geliyor” dedi.

Çizgi romanı okumuş, filmi izlemiş veya video oyunu versiyonunu oynamış olanlar için bile animenin sürprizleri olacak. (Muhabirlere açıklamamaları söylenen konuların ve konuk konuşmacıların kapsamlı bir listesi vardı.) O’Malley ve Grabinski, yeni diziyi tartışmak, filmin oyuncu kadrosunu bir araya getirmek ve bundan sonra ne olacağını öğrenmek için geçen ay Haberler ofisine uğradılar. İskoç Hacıdır. Bunlar konuşmadan düzenlenmiş alıntılardır.

Anime nasıl ortaya çıktı?

BENDAVID GRABİNSKİ
Bryan, Netflix ve Science Saru’nun ilgilendiğini öğrendi. Saf adaptasyonun artıları ve eksileri hakkında konuşmak için yemeğe gittik.

BRYAN LEE O’MALLEY Bu sorduklarından yaklaşık bir yıl sonraydı. Bu yüzden biraz tereddüt ettim çünkü harika bir fikrim yoktu. Ama o akşam yemeğinde BenDavid’in aklına bir sürü harika fikir geldi. O, bir odaya girip bir sürü şey düşünen geleneksel bir Hollywood senaristi.

Bu versiyonda odaklanmak istediğiniz belirli karakterler var mıydı?

GRABİNSKİ
Toplulukla mümkün olduğunca fazla zaman geçirmek istedim. Dizinin benim için en büyük çekiciliği eski sevgililerle, Scott’ın arkadaşlarıyla ve Ramona’yla daha derin temas kurmaktı.

O’MALLEY İnsanlar her zaman şunu sorar: “Neden pişman oluyorsun?” Keşke kötü eski sevgililerle daha fazlasını yapabilseydim, kısmen de onları tam olarak anlayamadığım için. Anime deyince aklıma ilk gelen kötü adam sahneleridir. Bu benim ilk girişimdi ve ardından BenDavid kapıları havaya uçurdu.

Dizideki yenilikler neler?

GRABİNSKİ
Bu hikayenin başka hiçbir uyarlamasının başaramadığı bazı büyük değişimlerin olduğunu söyleyeceğiz. Bu şovu yapmanın ve Bryan’ı bir metre ötede tutmanın en güzel yanı, bunu veto edebilecek ve “Bu şakayı asla yazmazdım” veya “Bu adamın bunu yazacağını sanmıyorum” diyebilecek bir adamımın olması. ” Her ne kadar bundaki her şeyin benim fikrim olduğunu hissetmek istesem de Bryan’ın bana kibarca mesaj atıp “Bu ‘Scott Pilgrim’ değil” dediği birçok fikir öne sürdüm.

O’MALLEY Ve bazen daha az kibar.

GRABİNSKİ Evet, sadece nazik olmaya çalışıyorum. Birbirinizi bu kadar uzun süredir tanımanın avantajı budur: biraz daha doğrudan olabilirsiniz. Birbirimizi çok iyi tanımasaydık bu işe yaramazdı çünkü ikimiz de inanılmaz derecede inatçı insanlarız. En başından beri ikimizin de nefret ettiği hiçbir şeyin programda olamayacağına dair bir kuralımız vardı.

O’MALLEY Tahmin edilemez olmasını istiyorsunuz ama sürprizlerin tatmin edici olması gerekiyor. Her seferinde amaç bu.

Herhangi bir çatışma var mıydı?

GRABİNSKİ
İzleyicilerin izlediğinde göreceği gibi bölümlerimiz çok farklı. Asla sıkıcı hissetmesini istemeyiz, ancak tutarlı hissetmesi gerekiyor.

O’MALLEY İkimiz de bölümlü televizyonu seviyoruz, bu yüzden bu işe girmek istedik.

GRABİNSKİ “Ah, dört saatlik, parçalara ayrılmış bir film” gibi olmasını istemedim. Bölümlerin bölümler gibi hissetmesini istedik ama sezon başı, ortası ve sonu olan bir hikaye.

Filmin oyuncu kadrosunu yeniden bir araya getirmek nasıldı?

O’MALLEY
Hepsi patladı.

GRABİNSKİ Edgar Wright’a teşekkür etmeliyim. Öncelikle tüm zamanların en iyi kadrolarından birini oluşturdu. İkincisi, hepsi bu deneyimden o kadar keyif aldılar ki biz de bundan faydalandık. Biz dizinin yapımcılığına başladıktan sonra oyuncu kadrosuna ulaştı. Onlara senaryoları gönderdi ve herkes hemen evet dedi. Oyuncu kadrosunun geri dönüşünü takdir edemeyiz. Konuk yıldızlar, evet.

O’MALLEY O dönemde cast’ta ben de yer aldım. Bana her döküm bandını gösterdi. Bu yüzden tüm bu insanların bu şekilde çiçek açtığını görmek ve onların geri dönüp işlerini yeni keşfettikleri olgunlukla yeniden gözden geçirme şansına sahip olduklarını görmek gerçekten harika. Geriye dönüp tekrar düşündüğümde ve yeni tonlar bulduğumda hissettiğim şeyin aynısını, bizim yazarken bulduğumuz gibi, onlar da oyunculukta buldular. Derin bir hissi var ve bunu seviyorum.

Onu anime yapan sanat mıdır? Yoksa daha çok hassasiyetle mi alakalı?

O’MALLEY
Bana göre bunun nedeni Science Saru ile çalışmamız: Onlar bir anime stüdyosu. Belli bir üretim yöntemi var ve ona uyum sağlamamız gerekiyordu. Onlara senaryo vermek dışında ne yapacaklarını söylemiyoruz. Çok özerksin.

GRABİNSKİ Geri bildirimimiz duygular veya eylem noktalarıyla ilgilidir. Onların hassasiyetlerine göre özel olarak tasarlanmasını istedik. Çoğu zaman, senaryolarımızı onların yaptıkları şeylere uyacak şekilde yeniden yazacağımız bir tür geri bildirim döngüsü olurdu.

O’MALLEY Abel Góngora yönetmen olduğundan ona tam özerklik vermek istedik. Her bölümün storyboard’u farklı sanatçılar tarafından hazırlanmıştır. Onun dışında hepsi Japon sanatçılar.

GRABİNSKİ Müzik ve oyuncu kadrosuyla çok ilgiliyiz.

O’MALLEY Kontrol etmek istediğimiz tek yön buydu çünkü müziği doğru yapmak Scott Pilgrim’in tonu açısından çok önemli.

Bazı karakterleri yazmak diğerlerinden daha mı eğlenceli?

GRABİNSKİ
Lucas Lee’yi seviyorum [played by Chris Evans] çünkü aksiyon filmlerine oldukça takıntılıyım. Bu karakterin çok hoşuma giden bir tonu var. Ama dürüst olmak gerekirse, en güzel şey hepsinin çok farklı olmasıdır. Brandon Routh’la çok çalıştım ve onun gerçekten komik olabileceğini biliyordum ve ona beklenmedik ve çok aptalca olduğunu düşündüğüm birçok şey yaptırdık ve o da bunu kabul etti.

O’MALLEY Sanki eski sevgililerin her birinin kendi türü var ve sen de onu karıştırabilirsin.

GRABİNSKİ Benim için en heyecan verici şey buydu: Daha önce bir arada görülmemiş karakterleri bir araya getirmek. Ya kavga ederlerse ya da en iyi arkadaş olurlarsa?

O’MALLEY Ancak hayran kurgu gibi görünmemeli. Gerçekten oyuna ağırlık katıyor.

GRABİNSKİ İşin zor kısmı, her şeyin hikayenin organik bir parçası gibi hissettirmesi. Her ne kadar “Ah, bu iki karakterin kavga etmesi gerçekten eğlenceli olurdu” diye düşünsek de, hikayeden gelen, kavga etmek istemelerinin gerçek bir nedeni olmadığı sürece bunu yapamayız.

Sıradaki ne? 2. sezon olacak mı?

GRABİNSKİ
Bunun ötesinde bir şey düşünemiyorum. Keşfettiğimiz tüm tematik şeylerin sonu olan bir hikaye anlattığımıza sevindim. Yani 18 Kasım’da televizyon artık olmasaydı, yaptıklarımızdan gerçekten gurur duyardım.

O’MALLEY Daha fazla bir şeye sahip olamasaydık, sahip olduklarımızla mutlu olmak istedik. Bir dizinin ikinci sezona hazırlıkmış gibi hissettirmesinden hoşlanmıyorum. Biz sadece her şeyin tamamen dramatik ve komik bir şekilde olmasını istedik.

Tüm üretim süreci ne kadar sürdü?

GRABİNSKİ
Eskizlerin başlangıcından tamamlanmasına kadar birkaç yıl geçti.

O’MALLEY Ama aynı zamanda hızlı bir şekilde oldu. Ocak 2022’de yazmaya başladık. Science Saru ile Haziran 2022’de tanıştık. Bu yılın bahar aylarında bölümlerini izlemiştik. Grev başlamadan önce sesleri kaydetmeyi neredeyse bitirmiştik. Yani yaklaşık 18 ay oldu. Saru çok hızlı, bu da tüm bu sürecin cazibesi. Bana şunu söylediler: “Yılda bir sezon yapıyoruz!” Biraz daha uzun sürdü ama bu kadar güzel bir şeyi bu kadar çabuk elde etmek oldukça büyülü.

“Scott Pilgrim”i çizgi roman formunda tekrar ziyaret edecek misiniz?

O’MALLEY
Süper ilham alsaydım bile şu anda buna zamanım olmazdı. Ama bunun tamamen mümkün olduğunu düşünüyorum. Ve diğer bölümlerden bahsettik. Bunlar televizyona hiç çıkmasaydı kesinlikle bir çizgi roman yapmayı ve onu BenDavid’le birlikte yazmayı düşünürdüm.

GRABİNSKİ Umarım bir gün birileri bu serinin manga uyarlamasını yapar.

O’MALLEY Japonya’da biri bizim katkımız olmadan kendi uyarlamasını yapmak isterse bu gerçekten harika olur.