Second City New York'a doğru genişliyor

anKeRcKO

Yeni Üye
Doğaçlama tiyatrosu Second City'nin adı, onun bir New York kurumu olmadığını ve öyle olmak istemediğini açıkça ortaya koyuyordu.

Ancak 65 yıl sonra, modern komediyi büyük ölçüde etkileyen Chicago merkezli kurum, Pazartesi günü First City'de bir Brooklyn karakolu açıyor. Görünüşe göre genişlemek için mantık dışı bir zaman. Bir zamanlar New York'un komedi sahnesinin gelişen bir parçası olan Improv düşüşte ve şirketin kendisi de zor günler geçirdi.

Işıkların resmen devreye girmesinden iki hafta önce, Second City CEO'su Ed Sites, Williamsburg'daki North Ninth Street'teki 12.000 metrekarelik yeni evini sergiledi, ancak genişlemenin karşı karşıya olduğu ters rüzgarları da kabul etti.

Öğrenci performansları için etrafı saran asma katlı 190 kişilik bir ana sahne tiyatrosu ve 50 kişilik bir kara kutu tiyatrosu bulunmaktadır. Amatörlere yönelik kursların yanı sıra yarı zamanlı konservatuvar programının da yer aldığı bir eğitim merkezi. Bentwood Restaurant, adını Second City oyuncularının bazen sahnede destek olarak kullandığı sandalyeden alıyor.

Sites, şirketin kısmen demografik karışımı nedeniyle Williamsburg'a taşındığını söyledi. “Eğlence, gece hayatı ve yemek deneyimleri arayan büyük bir yerel nüfus var” diyen buranın turistler arasında da popüler olduğunu belirtti. “New Yorklulara hitap eden yerel New York hikayeleri anlatıyorlar, ama aynı zamanda New York hikayelerini dinlemeye gelen insanlara da hitap ediyorlar.”

Dik Vatandaşlar Tugayı'nın 2020'de New York tiyatrosunu ve eğitim merkezini kapatmasıyla şehrin doğaçlama sahnesi salgın sırasında küçüldü; Mıknatıs ve çukurun boyutu da küçültüldü. Bunun bir nedeni karantinaydı ancak finansal model de sorgulandı. 2020'de Second City, ekonomik sıkıntıların yanı sıra şirketin çeşitlilik ve katılım eksikliği nedeniyle yeni eleştirilerle de karşı karşıya kaldı. Şirket liderleri açık bir mektupta şunları yazdı: “Her şeyi yıkıp yeniden başlamaya hazırız.”

Second City'nin satılacağı netleştiğinde, gecenin geç saatteki sunucusu ve CBS mezunu Stephen Colbert, yardım edebilmeyi dilediğini hatırladı. Bir video röportajında ”O kadar çok kurumsal geçmişi var ki, hiçbir zaman yazıya geçirilmedi” dedi.

Colbert'i CBS aracılığıyla tanıyan özel sermaye grubu ZMC'nin başkanı Strauss Zelnick onu aradı ve “Second City'i satın almam hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye sordu.

Colbert ona “'Harika, bunun bir tiyatro olduğunu anladığınız sürece, fikri mülkiyet değildir'' dediğini hatırladı. “'Sahnedeki bu insanlar sanatçı ve onları desteklemek için elinizden geleni yapmalısınız.'”

Şubat 2021'de ZMC, yine Toronto'da bir lokasyonu bulunan Second City'yi satın aldı.

Zelnick'in önerisi üzerine Colbert, aralarında Steve Carell, Tina Fey, Keegan-Michael Key, Julia Louis-Dreyfus ve Robin Thede'nin de bulunduğu, katil olarak tanımladığı Second City mezunlarından oluşan bir grupla sanatsal bir danışma kurulu oluşturdu. Colbert ayrıca şirketin yönetim kuruluna da katıldı.

Yeni bir New York ileri karakolunun karşı karşıya olduğu engellerin farkında olduğunu belirterek, “Neyin peşinde olduğunuzu bilmek istiyorum” dedi: “Belki para kazanırlar, belki de kazanmazlar.” Yapmıyorum bakım. “

Sites, Zelnick'in danışma kurulunda yer almasının “bilmeniz gerekenler hakkında size çok şey anlattığını” söyledi. “ZMC'nin bize kaynak sağlamak için burada olduğu ve böylece istediğimiz ve yapmamız gereken şeyleri yolumuza çıkmadan veya dikkatimizi dağıtmadan yapabilmemiz için kesinlikle benim deneyimim oldu.”

Second City'nin sanat yönetmeni Jen Ellison, şirketin Williamsburg'a genişleyeceğini öğrendiğinde çok heyecanlandı. Bir süre şunu düşündü: “New York'tan ders almalıyız ve New York'un masaya getirebileceklerimizden öğrenmesine izin vermeliyiz.”

Bu aynı zamanda Second City'nin yeni işler geliştirdiği neredeyse saygılı bir girişim olan süreci de içeriyor. Sanatçılar revülere girip çıkıyor ve ana sahne performanslarının ardından doğaçlama malzeme, kalmak isteyen izleyicilerin önünde test ediliyor. Malzeme daha sonra izleyicinin tepkisine göre geliştirilir. Bir sahne yeterince cilalandıktan sonra revüdeki başka bir sahnenin yerini alır.

Brooklyn'deki açılışı yöneten Ellison, “Ve tıpkı Ship of Theseus gibi, aslında tamamen farklı bir revüyle sonuçlanıyorlar” dedi. “Chicago'dan aldığımız bazı araç ve becerilerden kesinlikle yararlanıyoruz. Ancak materyalimizi New York'a getirecek olan şey New York seyircisi ve onların materyalimizi şekillendirmemize yardımcı olma şeklidir.”

New York'un sanat yönetmeni Alan Kliffer, Ellison'ın işbirlikçisi olarak çalışıyor ve Second City'nin geniş miktardaki arşiv malzemesinden eskizler gerçekleştiren bir topluluk olan NYCO'yu yönetiyor. Mezunlarımızı da buraya nasıl dahil edebiliriz diye düşünüyoruz” dedi.

Oyuncular, Actors' Equity'nin bir parçasıdır ve üzerinde anlaşılan bir sözleşmeye göre ödeme alırlar; bu, komedi dünyasında nadir görülen bir durumdur. Ana sahne performanslarının biletleri mevcut 39 ile 79 dolar arası. Tiyatroda yiyecek ve içecek servisi yapılsa da birçok komedi kulübünde olduğu gibi minimum içecek zorunluluğu yoktur.

Genel seçmeler her üç lokasyonda da yılda bir kez yapılır. Oyuncuların dikkate alınabilmesi için Second City Conservatory veya Upright Citizens Brigade gibi doğaçlama ve skeç komedi kurumlarından mezun olmaları gerekir.

Mayıs 2023'te New York'ta yapılan ilk seçmeler o kadar heyecan yarattı ki, üç günde biriken 800'e yakın başvurunun ardından iptal edilmek zorunda kaldı.

Sites, “Kültürel, profesyonel veya sosyoekonomik açıdan çok farklı geçmişlere sahip pek çok farklı insan vardı” dedi. “Kesinlikle sahnede şimdiye kadar sahip olduğumuz en çeşitli oyuncu kadrosuna sahibiz, ancak aynı zamanda şimdiye kadar sahip olduğumuz en çeşitli yönetmenlik ve yapım yeteneklerine de sahibiz.”

Ana sahne ekibinin bir parçası olan Yazmin Ramos, Fey'in oraya gittiğini öğrenene kadar sadece oyunculuk dersi için Second City Chicago'ya gitti. Bu onu oyunculuk konservatuarına, yazarlık programına, bazı derslere ve birçok seçmeye yönlendirdi.

Yedek oyuncu olarak iş bulmak için beş denemesi gerekti.

Tur sırasında Ramos'a New York'ta ana sahne yeri teklif edildi, “bu da bir bakıma nihai hedefti” dedi. “Görünüşe göre bir gidişat var ama bu gerçekten herkesin başına gelebilir. Ne rüya. 13 yaşındaki halim buna bayılırdı.”

Ramos ve meslektaşı Jordan Savusa, Victor Wong Bursu ile birlikte farklı geçmişlere sahip insanlara ücretsiz programlar ve mentorluk sağlayan Bob Curry Bursu'nun alıcılarıydı.

Savusa Chicago'ya şirketin bakım departmanında çalışarak adım attı. İyi bir arkadaşlığı var: Colbert gişede açıldı.

Savusa'nın en güzel anılarından biri John Candy'nin yazdığı bir taslağı yeniden oluşturmaktı. “Senaryoya sadık kaldık ama bunu kendi yöntemimizle yaptık” dedi. “Bunu yeni nesile aktardım ve hâlâ popüler.”

Kabul etseler de etmeseler de, Saturday Night Live'da Lorne Michaels tarafından keşfedilmeyi hayal etmeyen bir oyuncu var mı?

Sites, “Burada yaptığımız şeyle ilgili her zaman anlamanız gereken şeylerden biri, gelecek nesli Stephen Colbert ve Tina Fey olmadan önce görebilmenizdir” dedi. “Dişlerini gıcırdattıklarını görüyorsunuz. Her gece seyircilerin önünde canlı performans sergilediklerini görüyorsunuz.”

Ve sonra seçiliyorlar.

Belki Colbert tarafından? Colbert, “Komedi yapmak isteyen gençler için daha fazla fırsat, yüksek düzeyde doğaçlama yapma ve bu doğaçlamayı senaryoya dönüştürme fırsatına sahip olmak – bu benim için sadece iyi” dedi.

Ve her türden sanatçıya ev sahipliği yapan Brooklyn'in kendisine Second City'nin emekleme dönemindeki Chicago'yu hatırlattığını söyledi. “Komedi yapan insanlardan daha fazlasının ilgisini çekti” dedi. “Devrimcileri cezbetti. Ben de bunu umuyorum. Burası sadece bir kulüp değil, bir merkez olacak” dedi.