Star Trek: Picard, Yeni Nesil grubu yeniden bir araya getiriyor

anKeRcKO

Yeni Üye
LOS ANGELES — Bir Haberler televizyon eleştirmeni, “Uzay Yolu: Yeni Nesil”in 1987 tarihli bir incelemesinde, gala hakkında şöyle yazmıştı: “O ilk yolculukta, Atılgan ve yeni ekibi havalanmayı başaramadı.”

Bu, dizinin ilk günlerinde birçok hayran, eleştirmen ve hatta diziye dahil olanların bazıları tarafından paylaşılan ortak bir duyguydu. Orijinal diziden ve birkaç filmden sevilen Kirk, Spock ve McCoy’un yer almadığı Star Trek’in ilk versiyonu olan Yeni Nesil, yakalanmadan önce birçok şüphe ve kızgınlığın üstesinden gelmek zorunda kaldı.

Onlarca yıl sonra, yedi sezona ve birçok filme yayılan popüler bir serinin ardından, kimsenin The Next Generation’dan şüphe duymasına inanmak zor. Oyuncu kadrosunun yer aldığı bir kongre paneline gidin ve hayranlar, Deanna Troi’nin (Marina Sirtis) ona psikolog olması için ilham verdiğini veya Beverly Crusher’ın (Gates McFadden) doktorlar için aynısını yaptığını söylemek için sıraya girecek. Ya da Geordi La Forge’un (LeVar Burton) bir nesil mühendisi etkilediğini.

Yıllarca, bu gibi olaylar, metanetli ve düşünceli Jean-Luc Picard (Patrick Stewart) ve ekibi bir arada görmenin tek yoluydu. Ancak şimdi orijinal Yeni Nesil oyuncu kadrosunun çoğu, Perşembe günü Paramount+’ta prömiyeri yapılacak olan Star Trek: Picard’ın yeni sezonunda yeniden bir araya geldi. Pek çok hayran hizmeti olsa da hikâyeler, büyük ölçüde farklı yollar seçmiş tanıdık yüzlere yeni bir bakış sunuyor.

Tam olarak bir Yeni Nesil canlandırması olmasa da, hikaye, en son yirmi yıl önce ekranda hep birlikte filmde yer alan Star Trek evrenindeki en sevilen karakterlerden bazılarına bir başka, belki de daha iyi bir veda görevi görebilir. ve hatta bazı oyuncular, film, oyuncu kadrosu için yolun sonu gibi görünüyordu.

Ancak gemilerinin bir zamanlar cesurca girmeyi göze aldıkları evrende daha fazlası vardı.

Geçen hafta başrol oyuncuları bir röportaj için bir araya geldiklerinde, toplantı bir aile birleşimi havasındaydı. Stewart, Picard’ın uzun süredir 1 numarası olan William Riker’ı oynayan Jonathan Frakes ile birlikte şarkı söylerken, Michael Dorn (onurlu Klingon Worf’u oynayan) yakınlarda kıkırdadı. Ardından gelen sohbette, en ünlü karakterlerini yeniden ziyaret etmenin ve yeniden birlikte çalışmanın nasıl bir şey olduğu hakkında konuşmak için Burton, McFadden ve Brent Spiner’a (Android Verileri) katıldılar. (Sirtis müsait değildi; Spiner video aracılığıyla katıldı.)

Bunlar röportajdan düzenlenmiş alıntılardır.

Jean-Luc Picard’ın başlangıçta gevşek bir şekilde Kraliyet Donanması subayının kurgusal kahramanı Horatio Hornblower’a dayandığını öğrenmek ilgimi çekti. Ormancı romanlar. Patrick, o zamandan beri belli ki karakteri kendin yapmışsın. Şu anki dizide gördüğümüz Amiral Picard için ne çizdiniz?

PATRİK STEWART
Pekala, bunun çoğu hayal kırıklığına, hüsrana dayanıyor. Küçük bir veda anlamına gelen bir terfi aldım. Güle güle. Ancak amirallik işi aslında bir iş gezisine dönüştü. Bir gemide olmak, hayatı boyunca bildiği şey değildi. Donanma çalışanlarından aynı şeye sahip olduklarını duydum.

Böylece Fransa’ya dönmüş ve bağında çalışıyordu ve sonra bu son derece endişeli genç kadınla tanışıyor ve bir şeyler yapması gerektiğini hissediyor. Nişanın başladığı yer burası ve aynı zamanda bir oyuncu olarak merdivenlerden yukarı koşacağım son sefer. Bir daha bunu yaptığımı görmeyeceksin.

gördüm görüşme Bazen Picard’ın nerede bitip Patrick Stewart’ın nerede başladığını bilmediğini söylediğin yer. Geri kalanınız karakterleriniz hakkında böyle mi hissediyor?

michael dorn
Ben değilim.

jonathan frakes Peki ya yeni Worf’un?

mandrel Ondan ne haber?

FRENLER O biraz daha Michael’a benziyor.

mandrel hayır dedim mi evet demek istedim

[Laughter.]

LEVAR BURTON Mantıklı olduğu kadar LeVar’ı Geordi’ye getirmeye çalıştım. İkisinin mutlak bir karışımı olduğunu söylemeyeceğim ama artık içimde kesinlikle biraz Geordi var.

BRENT çatlakkafa Bunu daha önce söyledim ve gereksiz olabilir ama bence herkesin içinde biraz veri var. Ama benden beri ben Data, bende ondan fazlası var.

Burada, karakterini yinelemek için en ikna edici olana kim ihtiyaç duydu?

çatlakkafa
Bence diken. Sağa?

mandrel Makyaj dışında herşey güzeldi. Karşılaştığım sorun buydu: makyajın üç saat boyunca aynı olmadığından emin olmak.

daha iyi miydi

mandrel
Çok daha iyi. Aslında makyaj bir saatten az sürdü.

FRENLER Hiç bu kadar iyi görünmemiştim söylemeliyim. Sakal güzeldi.

Karakterlerinizin gelişmiş versiyonlarını oynamak ne kadar zorlayıcıydı?

FRENLER
Terry’i düşündüm. [the showrunner, Terry Matalas] Riker şimdiye kadar yazılmış olduğundan daha iyi yazdı.

Nasıl olur?

FRENLER
Patrick’le beni öğle yemeğine çıkardı ve “Aslında hiç çatışma yaşamamış olan siz ikiniz için çatışmalar yazmayı çok isterim.” dedi ve ikimiz de “Bu harika.” dedik. [Gene Roddenberry, the “Star Trek” creator] gemimizin, ailenin birçok yönden gerçekçi olmayan, ilginç olmayan ve dramatik olmayan çatışmasız yaşadığı bir balonun içinde var olmasını istedi. Bu yüzden Picard ve Riker’ın anlaşmazlığa düşmesi bizim için harikaydı. Patrick’in gözlerine ve onunla çelişen karakterlere bakmak, ona raporlar getirmekten çok farklıydı. İlişkimiz çok yumuşaktı ve burada gerçekten büyük sorunlarımız vardı ve bu da diziyi daha iyi hale getirdi. Bu hikayeyi daha iyi yaptı.

Brent, hayranlar arasında ne zaman yeni bir Star Trek hikayesi olsa, senin de oynaman için yeni bir karakter olduğuna dair bir şaka var. [Data has multiple clones and human quasi-ancestors.] Nemesis’te ölen Data’nın orijinal versiyonunun bu yorumlamanın bir parçası olmasını dileyen bir yanınız var mı?

çatlakkafa
Sanmıyorum, çünkü o zaman diğer şeyleri çalamazdım. Pek çok hayranın mutlu olmadığını bilmeme rağmen “Nemesis”in sonundan son derece mutluydum. Ve sonra, bir şekilde, Picard’ın ilk sezonunda hayranlar için kullanılmış gibi hissediyorum. O iki anı kaçırmış olmaktan nefret ederdim.

Yani hayır, nasıl gittiğinden tamamen memnunum. Daha fazlasını söyleyemem. Şovun çoğunu izlemedim – benden sakladılar çünkü batıracağımı biliyorlar.

Geri kalanınız Nemesis’in ardından Yeni Nesil serisinin nereye gittiği hakkında ne düşündünüz?

BURTON
Her zaman bir hikaye yaratmanın ve uygun ve uygun bir sonu olan bir olay örgüsünü canlandırmanın kaçırılmış bir fırsat olduğunu düşünmüşümdür. Bunun son gidişimiz olacağını ikimiz de bilmiyorduk. Yani, en azından benim için, her zaman kaçırılmış bir fırsat, yerine getirilmemiş bir şey hissi vardı.

FRENLER Bu, umut etmeye cesaret edemediğimiz “Picard”ın üçüncü sezonu.

BURTON Bu gemi yola çıktı. İki yıl geçti. Bu kadar tatmin edici bir sonla ilgili umudumu çoktan yitirmiştim.

GATES McFADDEN umudumu kesmiştim. Filmlerde karakterimin neredeyse yok olduğunu hissettim; sadece tuhaftı. Bu bana daha çok “All Good Things” gibi hissettirdi [the series finale]. “All Good Things” harika bir sonuçtu. Hepimizin harika hikayeleri vardı ve bence bu konuda da aynı şey geçerli. Geçmişi hissediyorsunuz – Bu karakterlerin her biriyle geçmişteki bağımı hissettim ve bu, filmlerde hissetmediğim bir şeydi. Sonra bir rolü dolduruyormuşum gibi hissettim, “Eh, Crusher’ı burada tutmalıyız çünkü o oyuncu kadrosunun bir parçası.” Gerçekten tutarlı veya gerçek bir karakter amacım varmış gibi hissetmedim. Yani bu beklenmedik bir şeydi ve bundan çok mutluyum. Bence inanılmaz bir sezon.

mandrel Hiç bir fikrim yoktu [“Nemesis”] son olurdu. Bir noktada başka bir atış olacağını düşündüm. 10 yıl sonra “Geri gelir mi bilmiyorum” dersiniz.

Patrick, Nemesis’ten sonra Jean-Luc’a veda edeceğini düşündün mü?

STEWART
Ah evet, ama hayal kırıklığıyla.

[To Spiner:] Brent, sen ve John Logan hakkında çok konuşuldu. [who co-wrote “Nemesis”] yeni bir senaryo yazmak ve bu beni gerçekten heyecanlandırdı. Ama elbette diğer her şeyle birlikte bu da çöpe atıldı. Ve bu konuda hayal kırıklığı ve hayal kırıklığı hissettim çünkü çıktığımız şey iyi değildi, sanmıyorum.

çatlakkafa Nemesis hakkında işe yaramayan şeyler var. Sanırım bunun muhtemelen son filmimiz olacağı hissine kapıldık, bu yüzden Data’nın ölümüne izin verdik. Karakterlerden biri için harika bir dramatik sonun diziye uygun bir son olacağını düşündük.

Nemesis’in neden işe yaramadığı konusunda kimseyi suçlamak istemiyorum ama bence geri dönüp başka bir film yapabilirdik. Gördüğümüz gibi Data, Picard’ın birinci sezonunda geri döndü, yani bunu yapmanın yolları vardı.

McFADDEN Ancak, franchise şimdi çok farklı. Bence yeni şovlarda pek çok harika kaptanımız oldu ve Alt Güvertelerde kendimizle dalga geçecek kadar çok şey yaşadık. Özellikle serideki kadınların rolü için konuşacak olursam, Marina ve ben başlayalı gece gündüz oldu. Benim için bu çok büyük bir fark ve bu görüş bu sezon kendini gösteriyor.

Hepsi geçmişte Yeni Nesil setinin ne kadar eğlenceli olduğundan bahsetti. Yeniden birlikte çalıştığınızda dinamik nasıldı?

mandrel
O farklıydı.

Hangi yolla?

mandrel
Demek istediğim, benim için her zaman birlikte değildik.

FRENLER O garip ritme geri dönme şansımız yoktu. [With the original series,] Yılda 26 bölüm yaptık ama günlerce briçte birlikte oynadık. İşte o zaman o kadar şamatacı ve kontrol edilemez olmakla ün kazandık ki, yönetmen bizi susturmak için bağırmak zorunda kaldı.

McFADDEN Hepimizin bir arada olduğu zamanlar da oldu.

çatlakkafa Benim için eskisine çok benziyordu, sadece çok daha yavaştı.

[Laughter.]

Bununla ne demek istiyorsun?

çatlakkafa
İhtiyarız.

Onlarca yıl sonra bu karakterlerde yankı uyandıran şey nedir?

McFADDEN
İnsanların rol modellerine ihtiyacı vardır; Gösteriyi yapmaya başladığımda bunu anladığımı sanmıyorum. Kongreler sayesinde hepimiz gibi ben de programı izleyerek hayatları değişen insanlarla tanıştım ya da belki de hastane odasında olan tek şey buydu. Zeki ve bilime dayalı ama aynı zamanda büyük insancıllığa sahip bir gösteri.

Bence Picard’ın bu sezonunda, karakterlerimiz aslında şimdiye kadarki en insansı karakterler. Olayları başka hiçbir dizide ifade etmediğimiz şekilde ifade ediyoruz. Hayranlar bana çok şey öğretti ve olumlu bir gelecekten, insanların birlikte çalışabileceği, kapsayıcı bir gelecekten bahseden bir şov yapmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

çatlakkafa Bir aile olarak birbirimize olan sevgimizle de ilgili olduğunu düşünüyorum. Değer verdikleri şey, birbirimizle kurduğumuz bağdır. Daha sonra ekranda ve açıkçası ekran dışında sahip olduğumuz aile durumunun simbiyotik bir parçası olabilirler.