Stefan Kuntz: “Burak Yılmaz’a gurur duymalısın” dedim

BOTR

Aktif Üye
2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off yarı finalinde Türkiye, Portekiz’e 3-1 kaybederek Dünya Kupası umutlarını kaybetti. Maçın akabinde teknik yönetici Stefan Kuntz açıklamalarda bulundu.

İkinci golü dikkatsizlikten yedik

Stefan Kuntz: “İlk 20 dakika oyuncularımızın galibiyete inanmadıklarını gördük. Birinci golden daha sonra oyuncularımızın hisleri geri döndü. İkinci golde bir ihmalimiz oldu. Adlında epey çalışmıştık. Rakibe yakın oynamalıydık o durumda. Ve devre ortası yaptığımız konuşmada oyuncular Letonya ve Karadağ maçlarını hatırlattım.

2. yarı Portekiz’e top oynatmadık

Bunu yeniden yapabileceğimizi söylemiş oldum. Ve onlara dedim ki Portekiz karşısında durumlar buluyorsunuz ve hakikaten yenebileceğinize inanıyor musunuz dedim. Onlar da evet hocam dediler. Ben de bu biçimde çıkın gösterin dedim. 2. yarı ekibimle gurur duyuyorum. 2. yarı Portekiz’e top oynatmadık. Sıkı çalıştık ve birlikteliği yakalama talihimiz vardı fakat kimi vakit de biraz baht lazım.

“Burak Yılmaz’a gurur duymalısın” dedim

Maçta penaltı kaçıran Burak Yılmaz için Kuntz “Evet, dikkat ettiyseniz bir dair oluşturduk, bir ortaya geldik. Burak Yılmaz’a dedim ki, gurur duymalısın. Bu kadro kaptanısın. Şayet Letonya karşısında bu penaltın olmasaydı bu grup burada olmazdı.” kimi vakit de bahta gereksiniminiz olması gerekir. ” dedi.

Siz Türk Ulusal Kadrosu ile gurur duyuyor musunuz?

Kuntz “bu biçimde ben de bir soru sorabilir miyim? Siz Türk Ulusal Ekibi ile gurur duyuyor musunuz? Bizim genç bir grubumuz var ve büyüyoruz, gelişiyoruz. Bu yenilgi üzerinden dersler çıkartırsak daha da gelişeceğiz.

2. golü de biraz aptalca yedik

bu biçimde ben de size sorarım maçı izlediniz mi. Ben önemsemiyorum. Bizim Portekiz’den daha fazla talihimiz oldu. Ben istatistiklerle hayli ilgilenmiyorum. Ekip 2. yarı kusursuz bir oyun oynadı. Birinci 20 dakikayı büsbütün harcadık. Alanda cüretimiz yoktu. Yediğimiz golden daha sonra ataklarımız, konumlarımız oldu. 2. golü de biraz aptalca yedik diye düşünüyorum. niye üçlü oynadık? Portekiz’in fazlaca orta yaparak oynayacağını biliyorduk. Birebir oyuna epeyce fazla odaklanmadık. Bu da bizim taktiğimizdi. Portekiz’de deplasmanda oynarken bütün maçı değiştirmek üzereydik

Şu an yolun başındayız

Bu grupla gurur duymamız gerekiyor zira birlikteliği yakalama fırsatımız da oldu ve daha sonrasında herbiçimde biroldukça insan varsayım ediyordur maçın nerelere gidebileceğini. Letonya’da maç bahtımız vardı ve bugün yoktu. Bu maçı ele alırsak, üzerine koyarak öğrenecek şeyler var diye düşünüyorum. Hiç kimse bugünkü performansımızdan dolayı Türkiye’deki hiç kimse utanmamalı. Lakin katiyen öğreneceğimiz şeyler var. Şu an yolun başındayız.

Berkan’ın performansından tatmin oldum

Berkan’ın sol kanatta oynaması hakkında Kuntz: Birinci kere o mevkide oynadı ve ben Berkan’ın performansından tatmin oldum. Maçı yalnızca Ronaldo’ya karşı oynamıyorduk natürel. Biroldukca alanda âlâ şeyler yaptık. Ben her oyuncuyu ve grubu geliştirmeye çalışıyorum. Genel manada uygun bir başlangıçtı.”

Oyuncular bu sistemden mutluyuz dedi

Maç planına sadık kalmayı öğrenmemiz gerekiyor. Taktiksel manada da her mevkiden şad olduğumu söyleyemeyeceğim. 2. yarı bu konularda düzgüne gidiş vardı. Eski sisteme dönmek istiyor musunuz diye sordum oyunculara. Oyuncular da bu sistemden mutlu olduklarını söylemiş oldu. Planladığımız doğrultuda gelişmeye devam etmek istiyoruz. Başta söylemeyi unuttum. Portekiz’i de tebrik ediyorum.” tabirlerini kullandı.