“Ted Lasso”da Toheeb Jimoh ve güzel yılları

anKeRcKO

Yeni Üye
Ted Lasso’nun 2. sezon finalinde Toheeb Jimoh’un karakteri Sam Obisanya, yeni satın aldığı boş vitrinin önünde duruyor. “O ne olacak?” futbolcuya anahtarlarını veren kadın sorar. Yüzünde kocaman bir gülümsemeyle “Bir Nijerya restoranı” diyor. Bu an, Sam için bir tür dönüm noktası, izleyicilerin yakın zamanda İngiltere’ye gelen Ted Lasso’nun pilot bölümünde tanıştığı genç adamdan hırsının ve büyümesinin bir işareti.

Bu nedenle, 25 yaşındaki Jimoh’un bir röportaj için güney Londra’daki Brixton’da, oyuncunun çocukluk evinden bir taş atımlık mesafedeki bir Batı Afrika restoranı olan Enish’i seçmesi uygun. Siyah bir süveter ve ona uygun bir kargo pantolon giymiş, pirinç ve baharatlı bir et yahnisi olan ayamase ile servis edilen Jimoh, Sam’in son iki sezonda “hoş bir hakaret” yediğini söyledi.

“Bana ilk sezonun başında Sam’in bir iş sahibi, takımın yıldızlarından biri olacağını ve patronla çıkacağını söyleseydin, sana inanmazdım” dedi. Sam ayrıca, olumlu tavrı ve güçlü iş ahlakı onu hayranların favorisi yapan bir yardımcı karakterden dizinin ana kahramanlarından biri haline geldi.

2018’de drama okulundan mezun olan Jimoh için de geçtiğimiz birkaç yıl oldukça iyi geçti. Geçen yıl Sam’i canlandırmasıyla Emmy’ye aday gösterildi ve bu ay iki büyük TV programında ekrana çıkıyor: 15 Mart’ta Apple TV+’ta yayınlanan “Ted Lasso”nun üçüncü sezonu ve bir uyarlama olan The Power İngiliz yazar Naomi Alderman’ın aynı adlı distopik romanı 31 Mart’ta Amazon Prime Video’da.

The Power, kadınlar fiziksel olarak erkeklerden daha baskın hale gelirse ne olacağını düşünen bir bilimkurgu dramasıdır. Jimoh, kadınların yeniden güç kazanmasıyla gerçekleşecek devrimleri belgeleyen genç bir gazeteci olan Tunde’yi canlandırıyor ve karakteri, bu kadın gücü karşısında erkeklerin savunmasızlığını temsil ediyor.

The Power’ın sorumlu yapımcılarından Tim Bricknell yakın tarihli bir röportajda Jimoh’un “onu bu özel rol için mükemmel yapan” iki yönü olduğunu söyledi. Birincisi, oyuncunun Tunde karakterinin ayrılmaz bir parçası olan “doğal çekiciliği” olduğunu söyledi. Ama ikincisi Jimoh’un merakı. Bricknell, “Ekipteki herkesin ne yaptığını bilmek istiyor ve sürekli sorular soruyor” dedi. “Başarılı genç oyuncular için oldukça nadir bir durum, bu da onu bir gazeteci rolü için mükemmel kılıyor.”

Ted Lasso geri döndü

Jason Sudeikis’in oynadığı Apple TV+ futbol komedisi üçüncü sezonuna 15 Mart’ta başladı.

Jimoh, role hazırlanırken kız arkadaşlarıyla “dışarı çıktıklarında güvende olduklarından emin olmak için yaptıkları rutin şeyler hakkında” konuştu. “Biraz utandım çünkü bunun farkına varmadım.” Kitapta ve televizyon uyarlamasında “kadın ve erkek arasındaki ilişkiler, toplumun iktidarla ilişkisi ve gücün insanları nasıl yozlaştırdığı hakkında gerçekten çok ilginç sorular” görüyor.

Hem The Power hem de Ted Lasso’da Jimoh bir Nijeryalıyı oynuyor. Ebeveynleri Nijeryalı olan ve büyürken biraz zamanını ülkede geçiren aktör, “ailem ve kültürüm hakkında konuşmasına” olanak tanıyan bu tür rollere ilgi duyuyor. Ama aynı zamanda daha geniş toplumsal sorunlarla ilgilenen roller seçmeyi de seviyor. İlk büyük oyunculuk rolünü 2020’de 90 dakikalık bir BBC draması olan ‘Anthony’de oynayarak aldı. Anthony Walker, 2005 yılında İngiltere’de ırkçı bir saldırıda hayatını kaybeden bir genç.

Jimoh, “Kariyerimde oynadığım rollerden, oyuncu olmasaydım siyasette yer alacak bir çocuk olduğumu da anlayabilirsiniz” dedi.

Lisenin son yıllarında hukuk ve tarihin yanı sıra siyaset eğitimi aldı ve bir yandan “hafif konusu” olarak hareket etti. Bir öğretmen onu oyuncu olabileceğini önermek için kenara çekene kadar bunu bir kariyer seçeneği olarak görmedi.

Jimoh, “LA’da yaşamanız gerektiğini ve bunu 4 yaşınızdan beri yaptığınızı veya bunu yapan ebeveynleriniz olduğunu düşündüm” dedi. Oyunculuk dünyasında kimseyi tanımıyordu ve her iki ebeveyni de hastanelerde çalışıyordu – babası bir yemek şirketi ve annesi bir sağlık görevlisi. “Tanıdığım tüm yetişkinlerin çok, çok normal işleri vardı ve plan buydu” dedi.

Kısa süre sonra gençlik yapımlarında yer almaya başladı ve Young Vic Theatre’da yer gösterici olarak bir konser verdi. Bir gün, öğle vakti, Jimoh okuldaki arkadaşının karşısına oturdu, tarih ödevini çöpe attı ve oyunculuk konusunda ciddileşmeye karar verdi. “Bir B planım olmasını reddettim” dedi ve “öğretmenlerimi seçmelerimi izlemeye zorladığını” ekledi.

O zamanlar bir okul gazetesinde, Jimoh’un öğretmenlerinden biri, “Öğretmenlik yaptığım tüm yıllar boyunca, Jimoh kadar genç yaşta bu kadar saf yeteneğe sahip biriyle hiç tanışmadım” diye yazmıştı.

Daha sonra Orlando Bloom ve Michaela Coel gibi seçkin mezunların bulunduğu Guildhall Müzik ve Drama Okulu’ndan oyunculuk alanında lisans derecesi aldı.

“Ted Lasso”da eski futbolcu Roy Kent’i canlandıran ve artık Jimoh’un yakın arkadaşı olan aktör ve komedyen Brett Goldstein, genç oyuncunun başarısının kısmen seçici çalışma yaklaşımından kaynaklandığına inandığını söyledi. 42 yaşındaki Goldstein yakın tarihli bir röportajda “Aldığı kadarını reddediyor” dedi. “Dürüstlüğü var ve iyi şeyler yapmak istiyor.”

Ayamase’nin ısırıkları arasında Jimoh, gelecekteki fırsatların kendisinin farklı taraflarını göstermesine izin vermesini umduğunu söyledi. Performanslarını seçerken “Ben sadece bu genç adam için hikayenin ne olduğu ve anlatmanın neden ilginç olduğu ile ilgileniyorum” dedi. “Dışarıda çok fazla iş var ve ben her şeye ayak parmağımı sokmak istiyorum.”

Haziran ayından itibaren Londra’daki Almeida Theatre’da bir Romeo ve Juliet yapımında rol alacak. Oyunun anlamını “gençlere ve onların duygularına inanmak” olarak görüyor ve 15 yaşında intihar eden bir arkadaşı olduğunu belirtiyor.

“Gençken her şeyi çok derinden hissediyorsun” dedi ve “yaşlılar biraz saf olabilir ama bu, buna benzer şeylere yol açar.”

Şimdilik Jimoh, kendisini diziden tanıyan insanlarla tanıştığında sık sık Sam gibi davranması gerektiğini söyledi.

“Ama benim için gıcırtılı ‘Ted Lasso’dan daha fazlası var,” dedi, “ve o parçamı da göstermeyi dört gözle bekliyorum.”