Teknoloji üzerine “Cautionary Tale” dizisi hakkında “Silo” yaratıcıları

anKeRcKO

Yeni Üye
Bu röportaj “Silo”nun ilk sezonu hakkında spoiler içermektedir.

Distopik destan Silo’nun Apple TV+’ta yayınlanan heyecanlı sezon finalinde, kapalı Silo topluluğunun gerçek gücü Bernard (Tim Robbins), hüküm giymiş başkahraman Juliette’e (Rebecca Ferguson) bazı gizli gerçeklere gizli bir bakış sağlar.

İlk olarak, mütevazı bir nüfusa göz kulak olmak için kullanılan gözetleme makinelerini ortaya koyuyor. Sonra Bernard, Juliette’i (ve kendisini) otoriter eylemlerinin herkesin iyiliği için olduğuna ikna etmeye çalışırken – sözde bir ölüm cezası olan – gizemli dış dünyaya sürgün edilmeden önce hücresinde oturuyor.

Dizinin yaratıcısı ve dizi sorumlusu Graham Yost (Justified), “Benim için bu gerçekten önemli bir sahneydi” dedi. “Bernard olmak kolay değil. Çok sert olduğunu düşündüğümüz bu adamın kendi yükünü taşıyan biri olduğu hissine kapılıyorsunuz. Silodaki en kötü işe sahip olduğunu söyleyebilirsin.

“Silo” kelimesi, hem 10.000 kişiyi barındıran devasa yeraltı şehrini hem de bilgi ambarı oluşturma uygulamasını, yani sıkı, manipülatif ağlar aracılığıyla verileri filtrelemeyi ifade eder. Siloda yaşayanlar -en azından bunda- dışarıdaki çorak arazide yaşamın imkansız olduğuna ikna oldukları için dünyadaki son insanlar olduklarına inanıyorlar.

Yankı odası, silonun içindeki ekranlara yayılan yalanların boyutundan habersiz, Bernard’ın BT ekibi tarafından dikkatle izleniyor. Herkesin gördüğü görüntü, içinde yaşamın olmadığı gri ve zehirli bir dünyaya ait olsa da, kaçak mal versiyonu mavi gökyüzü ve yeşil ağaçları gösteriyor – sözde silo yönetimi manipülasyonunun kanıtı. Dünyanın gerçek resmi nedir?

Juliette finalde Bernard tarafından dışlandığında, çirkin gerçeği fark eder: dışarısı gerçekten ıssız ve zehirlidir. Ayrıca kendisininkinden başka birçok silo olduğunu da keşfeder. Ancak selefleri olan Şerif Holston Becker (David Oyelowo) ve eşi Allison’ın (Rashida Jones) aksine, Juliette silonun alt kısımlarında arkadaşları tarafından sağlanan üstün termal bandın uzay giysisini kapatma gücü sayesinde hayatta kalır. devam eden bir alt planın.

Yost, “Özünde, bu bir gizem gösterisi,” dedi. “İnsanların ne haltlar altında yeraltında yaşamaya zorlandıklarını, ne zaman dışarı çıkmanın güvenli olacağını, neler olup bittiğini ve neden olduğunu anlamaya çalışıyorlar.”

Geçen ay verdiği bir röportajda Yost, pek çok gizemi açığa çıkarmamaya özen gösterse de meraklı izleyiciler serinin temelini oluşturan Hugh Howey romanlarında cevaplar bulabilir. (Howey’in kendisi kısa bir kalabalık sahnesi yapar. minyatür içinde son.)

Silo’nun geleceğine gelince, Yost şovun şu ana kadarki üç kitabını kapsayacak dört sezonluk bir planı olduğunu söyledi: Yün, Üst Karakter ve Toz. (Howey dedi (Daha fazla “Silo” romanı yazıyor.) İkinci sezon şu anda İngiltere’de yapılıyor, ancak Apple TV+ henüz başka sezon açıklamadı.

Yost, Newfoundland’da tatildeyken telefonda “silo” oyun planı, Apple’dan faydalı bir not ve devam eden Amerika Yazarlar Birliği grevi hakkında konuştu. Bunlar röportajdan düzenlenmiş alıntılardır.

Pek çok TV yazarı şu anda programları hakkında konuşmuyor, neden konuşuyorlar? Grev, 2. Sezon planlarınızı nasıl etkiliyor?

vururum Ama bu röportajı WGA’dan yaptım ve bence sorun yok. Bakalım bana bağırılacak mı? Bu garip bir zaman. Loncanın isteği üzerine, gösteri başlamadan önce tüm prodüksiyon faaliyetlerini durdurdum ve promosyon malzemelerini reddettim. Bir buçuk ay oldu ve grev hakkında konuşma fırsatım olursa bunu yapmaktan mutluluk duyarım.

Gerçek şu ki, Sezon 2’yi duyurmadan çok önce başlamamız gerekti. Şov çok kötü gitmiş olsaydı, fişi çekmiş olabileceklerini hayal ediyorum. Ancak sahneler şu anda İngiltere’de çekiliyor çünkü ikinci sezonun tüm senaryoları uzun zaman önce yazılmıştı ve grevden önce oyuncuların ve yönetmenlerin yorumlarını elimizden geldiğince yanıtladığımızdan emin olmak için elimizden gelen her şeyi yaptık.

Howey’nin ilk kitabında Greenery Screen’in bir sanal gerçeklik simülasyonu olduğunu erken öğreniyoruz, ancak dizi finaline kadar öğrenmiyoruz.

Holston, yazılan hikayenin sonunda miğferini çıkardığında dünyanın öldüğünü ve miğferdeki göstergenin yalan olduğunu, silodaki ekrandaki göstergenin ise aslında doğruyu söylediğini görür. Bu gerçekten güzel bir numara; Beni içine çeken şeylerden biri de buydu. Ama geri çekilmemiz gerektiğine karar verdik.

Neden?

Dürüst olmak gerekirse, bu Apple’dan bir nottu. Dediler ki, “Ya sezon sonuna kadar öğrenmezsek?” Bakalım nasıl bir hismiş.” Harika olan şey, senaryoları yazarken hepsini okuyabiliyor ve “Evet” diyebiliyorsunuz. . Onu tutalım.” Finale gelip, “Hayır, bu sezonu bozmayalım” diyebilirdik ama istedik.

Yazarın odasını toplamadan önce bile dışarı çıkmanın Juliette için sezonu bitirmek için harika bir yol olacağını biliyorduk. Sonra ne kadar ifşa etmemiz gerektiğini ileri geri tartıştık. Diğer silo banketlerini açığa mı çıkaracağız yoksa geri mi çekeceğiz? Bu durumda, dışarıdaki dünyanın gerçekten ölü olduğunu göstermek istedik. Holston’ın gördüğü şeyler, Juliette’in gördüğü şeyler – bunlar doğru değil. Artırılmış bir gerçekliktir.

Ayrıca, ekstra siloların Lost’taki kapak gibi bir şey olduğu başka bir büyük soru daha eklemek istedik: Tüm bunlar ne anlama geliyor? Bu, başka bir sezonu açmak için harika bir şey gibi geliyor.

Artık dizi dünyasını kurduğunuza göre, ikinci sezonda hikayeye daha fazla yer olacak mı? Belki ikinci kitaptaki gibi daha çok geri dönüşler?

2. sezonu sunduğumda, gerçekte yaptığımızdan daha fazla derin arka plan paylaşacağımızı düşündük. Görünüyor, ama bunun hakkında daha fazla şey söylemek istemiyorum. Frene basıp şunu söylemelisiniz: Hayır, seyirci bundan hoşlanmayacak. Bir seferde bulmacanın yalnızca büyük bir bölümünü çözmeye odaklanabilmek istiyorsunuz.

Dizi, dört sezon boyunca gevşek bir şekilde askıya alındı. Sanırım dördüncü sezona girdiğimiz bir dünya var ve “Dostum, iki sezona daha ihtiyacımız var” diyoruz ama dürüst olmak gerekirse bunun şimdi olacağını hayal edemiyorum. Şimdiye kadar geldik. Kitaplarda “Vay canına, bu ikinci sezon için harika bir son olurdu” gibi şeyler aradık; “Bu, üçüncü sezon için harika bir son olur”; “Dizi böyle bitmeli”; ve sonra ondan geriye doğru çalıştı.

Hikaye genel olarak teknoloji hakkında keskin görünüyor: BT, gözetleme ve manipülasyon için kullanılıyor ve hatta ilk başta önemli ipuçları gibi görünen bazı “kalıntılar” bile sonunda yanıltıcı çıkıyor.

Sonuçta, teknolojiden çok korkuyorsunuz. Bu uyarıcı bir hikaye: dünyaya ne oldu? Nükleer miydi? Bir hastalık mıydı? AI mıydı?

Bu da bizi yazarların grevine geri getiriyor. Yapay zeka geçen yıl gündemimizde yüksek bir önceliğe sahip değildi, ancak sonra ChatGPT çıktı ve “Aman Tanrım, harika değil ama öğrenebilir” dedik. Bulmalıyız çünkü AI iblis değil. Nasıl kullandığınıza bağlı.

Bir stüdyo veya ağ, AI’nın senaryolar yazmasını ve ardından bunları yalnızca bir yazara temizlemesini istiyorsa, bunun iyi olacağını düşünmüyorum. Ve bu sadece işsizlikten korktuğumuz için değil: çalıştığımız ortamı da seviyoruz. Canlı, insan, insan, akıllı ve çığır açıcı kalmasını istiyoruz. Yapay zeka bunu yapmanın daha ucuz bir yolu olduğu için işler öylece çalkalanırsa çok yazık olur: “Yazarlara ihtiyacımız yok. Yönetmenlere ihtiyacımız yok. Ayrıca oyuncuların dijital modellerini de kullanabiliriz.” Bu 1,98 dolara mal olabilir ama insan zihnine ne yapar?