The Bear'da çalışan Eleven Madison Park'ın yemek gurusu olanları anlatıyor

anKeRcKO

Yeni Üye
The Bear'ın üçüncü sezonuna kadar yalnızca üst düzey restoran misafirperverliğine aşina olan izleyiciler Will Guidara etkisini fark edebiliyordu.

Bay Guidara, bir zamanlar birlikte sahip oldukları ünlü New York restoranı Eleven Madison Park'ta şef Daniel Humm'un John Lennon'unun Paul McCartney'siydi. Birlikte geçirdikleri 13 yıl boyunca personelin ayırt edici özelliği, konuk araştırmalarına ve kulak misafiri oldukları konuşma parçalarına dayanarak konuklara küçük ikramlar ve inanılmaz sürprizler sunmaktı. Bir keresinde Bay Humm'un lahana turşusu köfteleri ve lezzetiyle yaptığı bir “Kirli Su Köpeği” satın almak için hemen dışarı çıktı ve onu, kasabayı köpeksiz terk edeceklerini söyleyen yemek sever turistlerin olduğu bir masaya getirdi. New York sosisli sandviçlerini denedikten sonra .

Guidara'nın “Mantıksız Konukseverlik” adlı kitabı dizinin ikinci sezonunda ilk kez konuk oyuncu olarak yer aldı. “Forks” başlıklı bölüm, serinin odak noktası olan Chicago'daki batan sandviç dükkanını işleten nazik ama sorunlu Richie Jerimovich'in (Ebon Moss-Bachrach tarafından canlandırılıyor) evriminin izini sürüyor. Burası The Bear adında gösterişli bir restorana dönüştüğünde, Richie bir takım elbise giyip üç Michelin yıldızlı bir restoranda bir hafta hizmet eğitimi alarak geçirdikten sonra catering profesyoneli olarak aradığı mesleği bulur.

Garson, eğitim sırasında bir ailenin kalın hamurlu pizzayı denemeden Chicago'dan ayrılmak zorunda kaldıkları için hayal kırıklığına uğradıklarını söylediğine kulak misafiri olur. Richie, Pequod's Pizzeria'ya koşuyor, yanında bir pizza getiriyor ve şef, bir kurabiye kalıbı ve biraz mikro fesleğen kullanarak bunu Richie'nin şaşkın misafirlere servis ettiği modern bir yemeğe dönüştürüyor. Bu saf Guidara.

Bu sezon, Bay Guidara ortak yapımcı olarak gösterildi ve “Doors” başlıklı bölüm için hikaye kredisi aldı. Dikkatli izleyiciler, Richie bir restoranın kapanmasıyla ilgili birine mesaj attığında baş harflerinin “WG” olduğunu fark etti ve sezon finalinde konukseverlik hakkında “Bu Soylularda bir şeyler var” diye başlayan ateşli bir konuşma yaptığında önemli bir konuk olarak yer aldı.

Bay Guidara, 26 Haziran'da üçüncü sezonun yayınlanmasından bu yana ilk röportajında şov, hizmet ve şöhret hakkında konuşuyor. (Röportaj kısaltılmış ve düzenlenmiştir.)

Pek çok insan sadece kamera hücrenizi değil aynı zamanda ortak yapımcı olarak adınızı da görünce şaşırdı. Hatta yeni sezondaki “Doors” bölümünün hikaye jeneriği olarak bile anılıyorlar. Aslında nasıl gösterinin hizmet ilham perisi oldunuz?

Chris'le (dizinin yaratıcısı ve yazarı Christopher Storer) yıllar önce, aslında 1. Sezon'dan önce tanıştım. Birisi bizi araştırmasının bir parçası olarak genel olarak restoranlar hakkında sohbet etmek için tanıştırdı. İletişim halinde kaldık ve giderek daha da yakınlaştık. Kitabı 2. Sezonda Forks için kullandılar ve bu, dizi 3. Sezona girerken giderek daha fazla sohbete yol açtı. ve restoran gerçek bir restorana dönüştü. “Hey, bunu hiç düşünür müsün?” Zaten sevdiğim bir şey üzerinde, sevdiğim ve bir şeyler öğrenebileceğim insanlarla çalışmayı düşünüyor musun? Hayır diyemiyorsun değil mi?

İlk olarak bu “Forks” bölümünde ortaya çıkan ve 3. Sezonda daha geniş çapta uygulanan fikirlerinizden biri, Eleven Madison Park'ta oluşturduğunuz ve kitabınızda kapsamlı olarak yazdığınız bir pozisyon olan rüya dokumacı kavramıdır. Onu, uygunsuz konukseverlik felsefesini bünyesinde barındıran bir pozisyon olarak tanımlıyorlar.

Artık hemen hemen her sektördeki insanlardan, şirketlerinde rüya dokuyanların bulunduğunu söyleyen mesajlar alıyorum ki bu çok hoş. Buradaki fikir, seçtiği zanaatta uzaktan da olsa yetenekli olan herhangi bir başarılı kişinin, pazara sundukları ürünü takip etme konusunda oldukça mantıksız, oldukça yaratıcı ve oldukça kararlı olduğudur. Bu neredeyse çılgınca bir odaklanmayı alıp, insanların görüldüklerini hissetmelerini ve onlara bir aidiyet duygusu vermelerini sağlamakla ilgili.

Ayı setinde rüya dokuyanların bile olduğunu duydum.

Evet, özellikle tüm konuk yıldızların yer aldığı “Seven Fishes” bölümü için (2. Sezonda). Tüm konuk yıldızların evlerinde hoş ve misafirperver hissetmelerini sağlamak istediler. Chris şöyle dedi: “Dinleyin, insanlar kendilerini evlerindeymiş gibi rahat hissettiklerinde, içlerindeki en iyiyi ortaya çıkarıyoruz, değil mi?” Sette duyulmamış bir konukseverliğin somut örneğiydiler.

Bana sette rüya dokumanın bir örneğini verebilir misin?

Temizlemek. Herkesin kahve için ne sipariş ettiğini biliyorlardı. Yani Jamie Lee Curtis oraya vardığında şöyle diyebilirler: “Hey, bu sevdiğin kahve. Artık sizin için buradayız.” Elbette deneyimli bir televizyon profesyoneli değilim ama sanırım kantinden gelen filtre kahvenin aslında o kadar da iyi olmadığı gerçeğine alışkınsınız.

Herkesin misafirperver olduğu ve bu misafirperverliği onları ikna etmeniz gerektiği sıklıkla söylenir.

Bazen bunu yapmanın en iyi yolu, başka birine nezaket göstermenin ne kadar iyi hissettirdiğini ve bunun ne kadar anında bulaşıcı ve bağımlılık yapıcı olabileceğini – yalnızca bir kez – hissetmektir. Bunu kitabımda açıklamaya çalışıyorum ama bunun hiçbir zaman derin tabak pizzanın yere düşmesi ve Richie'nin onun tepkisine tanık olması ve sonra eve koşması, Taylor Swift'in yukarı çıkıp yürümesi kadar güzel bir şekilde yazılı kelimelerle ifade edilebileceğini düşünmüyorum. bardan aşağı iner ve kitabı okur. Onun bağımlı olduğunu ve artık amacını bulduğunu söyleyebilirsiniz.

Televizyon programı yapmakla restoranda gece geçirmenin aynı olduğu bir yer var mı?

Arka planda mutfaktayken ve setteyken aynı hissi veriyor. Ve her iki ortamda da herkes birlikte yemek yiyor. Restoranda sommelier'lar, barmenler, garsonlar ve şefler bulunmaktadır. Sette kamera, ekip ve dekorlar, ardından oyuncular, yazarlar ve yapımcılar var. Bir restoranda herkesin yapbozun kendi parçasına o kadar önem vermesini ve kendi parçasının sulandırılmadığından emin olmak için çaba harcamasını istersiniz. Ancak bunu etraflarındaki herkese derin bir saygı duyarak yaparlar. Bu kültür Ayı'ya dahil edildi.

Detaylara çok dikkat ettiğinizi söylemek yetersiz kalabilir. Söyle bana bazı detaylar “The Bear”da her şeyin yolunda gitmesini gerçekten takdir ettiniz.

Sete girdiğimde kendimi sudan çıkmış balık gibi hissettim ve küçük şeyleri fark ettiğim için bir şeyler söylemek istedim. Ve Chris her zaman şöyle bir şey söylerdi: “Dostum, sadece bağır.” Bir şey görürsen, Jeremy'ye “Hey, peçeteleri böyle toplamazdım” demek gibi bir şey olsa da söyle. Zaten elimde bir tepsi varken kalksaydım, yoksa bunu yapmazdık.” Herkes her zaman “Ah dostum, çok teşekkür ederim” diyordu.

Bu bölümde duraklarsanız, Matty Matheson (Neil Fak karakterini canlandıran Kanadalı şef), Jeremy'ye (şef Carmy'yi canlandıran Allen White) eleştirmenlerin yüzleri duvara yapıştırılmış fotoğraflarını ve sadece iPad'inizde gösterdiğinde yakınlaştırın ve bu eleştirmenlerin her biri için yazdıkları her şeyi okuyun. Yaratıcı olma fırsatını değerlendirdiler. Sahne ekibine, bir daha restoran açarsam bana yardım etmeniz gerektiğini, çünkü restoranın açılışını gerçekten eğlenceli hale getirdiklerini söyledim.

Sezon, Eleven Madison Park'ta geçebilecekmiş gibi görünen bir sahneyle açılıyor. Sydney (Ayo Edebiri tarafından canlandırılmıştır) tek başına yemek yiyor ve Carmy'nin hazırladığı kan portakalı hamachi yemeğini deniyor. Daha sonra Bear'da yemek pişirme ortağı oldu. Eski yerel barınızın televizyonda yeniden yaratıldığını görmek garip miydi? Eski Eleven Madison Park'a gerçekten benzemesi konusunda katkıda bulundunuz mu?

Hayır, orada değildim ve bu açıkça Eleven Madison değil. Tuhaf bir şekilde, bu restoranın temsil ettiği şeyin TV'de bir karışımı gibi.

Yani Carmy'nin işkencecisi Joel McHale'in canlandırdığı bir şef. Pilotun bir noktasında Carmy'nin Eleven Madison'da çalıştığını öğreniyoruz. Yani işkenceci değil Daniel Humm örneğine dayanarak?

HAYIR. Şey gibiydi [the restaurant] Daniel, Daniel'dı, değil mi? Noma da Noma'ydı ve Fransız Çamaşırhanesi de Fransız Çamaşırhanesiydi, değil mi? Ve hatta Hiç, Hiç'ti. Bu restoran Eleven Madison olsaydı Eleven Madison olurdu.

Sezon finalinde bazı önemli isimler vardı: Grant Achatz, Wylie Dufresne, Malcolm Livingston II ve eşiniz Christina Tosi. Richie'nin eğitim aldığı üç yıldızlı restoranın rolünü oynayan gerçek bir restoran olan Ever'in anma yemeğinde toplanıyorlar. Final sahnesindeki konuşmalarınızın ve diğer konuşmalarınızın ne kadarı senaryodan, ne kadarı yürekten geldi?

Bu son sahnedeki hiçbir şey senaryoya yazılmamıştı. Söylediğim her şey ilk kezmiş gibi davranmayacağım ama o sahnenin gerçekleşme şekli çılgıncaydı. Hepimiz oturduk ve Chris şöyle dedi: “Hey millet, biraz bunun hakkında konuşun.” Sonra konuştuk ve neredeyse kameraların orada olduğunu unutuyorduk.

Ayı filminde Amerika'da misafirperverliğin durumu ve buna gösterilen tepkiler konusunda önemli bir düşünce var mı?

Sektördeki pek çok arkadaşım, bunun, bu restoranlarda çalışan insanların bakış açısına gerçekten odaklanan ve bunu doğru yapan ilk gösteri olduğunu söylüyor. Misafirperverliğin en sevdiğim tanımlarından biri, insanlara aidiyet duygusu kazandırmaktır. Bu gösteri, bu endüstrinin içinde çalışan pek çok insan için bunu yaptığının ve yönsüz olabilecek insanlara yön ve amaç verdiğinin ve zaten bu yöne sahip olan insanlara bu yönü verdiğinin güzel bir kutlamasıdır. daha tutkulu olabilecekleri bir şey. Sezon 3'ün restoranların olumsuz ve dramatik yönlerine çok fazla odaklandığını düşünen restoran sahiplerinin birkaç gönderisini okudum. Bence diziden anladığınız buysa, onu yeterince yakından takip etmemişsiniz demektir.