The Mandalorian 3. Sezon 4. Bölüm Özeti: Yuvadan çıkın

anKeRcKO

Yeni Üye
3. Sezon 4. Bölüm: “The Foundling”

Bebek Yoda’nın alışması zor özel efektlerinin bir yönü, karakterin genellikle ne kadar ağırlıksız göründüğüdür. Verilmiş, küçük adam… şey, küçük bir adam. Ama ne zaman Grogu zıplasa ya da Din onu kaldırsa, bu biraz, birinin boş bir kahve fincanından içiyormuş gibi yaptığı TV sahnelerinden biri gibi hissettiriyor. Bir an için de olsa, inançsızlığın askıya alınmasını kesintiye uğratır.

Bundan sadece bahsetmemin nedeni, Grogu’nun parmak oyuncağı gibi dönmesi dışında, The Mandalorian’ın bu haftaki bölümü, karakterin genel tasarımının nasıl nadir bir sihir yarattığına iyi bir örnek. Grogu gibi karakterlerde “gerçekçilik” hiçbir zaman amaç olmadı. Bunun yerine, küçük kuklalarla veya büyük, hantal kostümler içindeki aktörlerle şık görünümlü bilim kurgu karakterleriyle etkileşime geçtiğinizde, Susam Sokağı gibi eski çocuk şovlarını veya Sid ve Marty Krofft’un çalışmalarını izlemenin büyülü hissini geri alırsınız.

Bu bölümün ortasındaki büyük set parçası, klasik çocuk televizyonunun teknolojik olarak gelişmiş bir versiyonu gibi oynuyor. Armorer’s Forge’daki metal çarpma sesi, Grogu’ya Jedi Tapınağı’nın şiddetli tasfiyesi sırasında Coruscant’tan kaçmak zorunda kaldığını hatırlatıyor. Usta Kelleran Beq’in (Yıldız Savaşları çevrelerinde en çok Jar Jar Binks rolündeki tartışmalı ses ve hareket yakalama performansıyla tanınan Ahmed Best’in canlandırdığı) eşliğinde Grogu, Coruscant’ın anayollarında ve demiryolu tünellerinde ilerliyor, Monument Plaza kurtarma gemisinin yanından geçiyor ve acımasızca kovalanıyor. fırtına askerleri sürüsü.

Sekans, Anakin Skywalker ve Obi-Wan Kenobi’nin bir suikast girişimini önlediği ve suikastçıyı Coruscant’ın araçlarla dolu hava yollarında birçok uzamsal boyutta takip ettiği Star Wars: Episode II – Attack of the Clones’daki en iyi sahnelerden birini zorlayıcı bir şekilde anımsatıyor. x, y ve z eksenleri aracılığıyla. Aksiyon, Grogu’nun huşu ve korkuyla dolu çarpık, daire gözlü yüzüyle pekiştiriliyor.

Grogu’nun fiziksel varlığı, bölümün başlarında Din’in onu, kurucu Ragnar Vizsla’yı (Wesley Kimmel) bir kavgaya davet ederek Mandalorian eğitim programına atlaması için cesaretlendirdiği bölümün başlarındaki daha küçük, daha komik bir sekansta da harika çalışıyor. Ragnar oklarla dövüşmeyi seçer, bu yüzden Grogu üç mermiyle gülünç derecede sevimli küçük bir kelepçe alır. Daha sonra, görünüşte ağırlıksız sıçramalardan biri sayesinde Ragnar’ı küçük düşürmeye devam ediyor.

Bu sezon şimdiye kadar The Foundling, cesur bir kurtarma görevinin yanında bölümün ortasını yakalayan Coruscant’ın geri dönüşüyle iki hikaye anlatıyor. Grogu, Ragnar’ı yendikten sonra, çocuk, Dünya’nın tarih öncesi pterosaurlarından birine çok benzeyen dev bir uçan yaratık tarafından kaçırılır. Daha sonra üç yavruya beslenmek üzere evine götürülür.

Ragnar’ın koğuşu/babası Paz Vizsla (seslendiren Jon Favreau ve canlandıran Tait Fletcher) umutsuzluk içinde; ancak Bo-Katan, yaratığın yuvasının olduğu zirvelere ulaşabileceklerini garanti eder. Luke Skywalker’ın Ölüm Yıldızı’nı havaya uçurmayı Tatooine’de zehirli farelere ateş etmeye benzettiği zamanki gibi Bo-Katan, “Bunlar Kyrimorut’un zirvelerinden daha yüksek değil. Onlara temel eğitimde tırmanırdım.

Ve böylece ağır zırhlarla tırmanırlar ve tam anne kuş Ragnar’ı kusarken gelirler. Ardından, büyük kuşun bir dinozor kaplumbağası tarafından yenilmesiyle sona eren başka bir heyecan verici hava kovalamacası ve savaşı var – sezon galasında Ragnar’ın inanç törenini kesintiye uğratan aynı canavar.

Bu bölümün yönetmeni Carl Weathers ve Mandalorian tasarımcı ve efekt sanatçıları ekibi, tüm bu hayvanların, uzaylıların ve insanımsıların boyut farklılıklarını etkili bir şekilde vurguluyor. Büyük uçan canavar, daha da büyük bir su canavarı tarafından yere serilir. Yavrular, kendilerini tutsak edenleri gölgede bırakacakları Mandalor sığınağına geri gönderilir. Bölümün başında Grogu, küçük hareket eden kayalar gibi görünen ve sürünen yengeçlere dönüşen şeylerden büyülenir. Kim büyük, kim küçük, kim dost, kim tehdit… Her şey bir bakış açısı meselesi.

Bununla birlikte, Grogu’nun yengeçlerle oynadığı netleşmeden önce, bu nesneleri kumda hareket ettirmek için Kuvvet’i kullandığı kısaca anlaşılır. Bu, Mandalorian’ın yeni çırağının Jedi ile başka bir eğitim programından yeni ayrıldığını hatırlatıyor. Zırh Ustası ona yeni bir göğüs zırhı verdiğinde, “İstasyonuna girerken bu rondel olacaksın” der. Ama merak ediyorum: Çocuk, dindar ruhani/askeri kuruluşların onlara neyin ne olduğunu söylemesinden hiç bıktı mı?

yol bu

• Jar Jar günlerinde Best’in Star Wars hayranlarıyla zor zamanlar geçirdiğini görmek her zaman güzeldir. Ayrıca çocuk yarışma programı Star Wars: Jedi Temple Challenge’da Kelleran Beq’i oynuyor.

• Geçen haftaki bölümün ardından sosyal medyada çok fazla kafa karışıklığı ve hayal kırıklığı yaşandı. Coruscant’ın mevcut siyasi durumundaki uzun dolambaçlı yolun The Mandalorian normundan çok farklı olduğu göz önüne alındığında, bu bir dereceye kadar anlaşılabilir. Yine de, bu kadar çok insanın Dönüştürme’yi anlamsız bularak reddetmesine şaşırdım. Bana öyle geliyor ki, Dr. Pershing ve Elia Kane bu sezon kilit oyuncular olacaklar ve o noktada neler yaşadıklarını anlamak çok önemli olabilir. Göreceğiz.

• Öte yandan, geçtiğimiz haftalarda, Bo-Katan’ın şüpheciliğinden etkilenen Din’in bu sezon büyük bir hikayede Mandalor irfanına ve kodlarına meydan okuyacağından emin oldum. Bunun yerine, bu hafta Bo-Katan, Armorer kırık omuz parçasını değiştirdiğinde Mythosaur’un imgesini alıyor; ve Zırhçı’nın, yalnızca Yaşayan Sularda büyük canavarın bir görüntüsünü gördüğüne dair teorisine açık görünüyor. Belki ben hatalıydım. Belki de Bo-Katan gerçek bir inanan olma yolundadır.

• Mandalorlar miğferlerini çıkarmadan nasıl yemek yerler? Bir cevabımız var: Özellikle yapayalnız kaldıklarında kasklarını çıkarıyorlar. (Cevaplamamız gereken bir sonraki soru: Bir Mandalorian’ın bu dev çaylaklardan birine binmesi ne kadar sürer?)