Tipik bir Noel filmi kostüm tasarımcısı sırlarını paylaşıyor

anKeRcKO

Yeni Üye
Birkaç yıl önce Keith Nielsen, bir arkadaşı ona “Mozart in the Jungle” adlı televizyon dizisinin kostüm bölümünde staj fırsatından bahsettiğinde hiç de mutlu olmamıştı.

Florida Sarasota’daki Ringling Sanat ve Tasarım Okulu’ndan 2015 yılında mezun olduktan sonra moda tasarımı ve eğlenceye olan ilgisini birleştiren bir iş bulmayı umuyordu. Başarılı olamayınca perakendede çalışmaya başladı. Arkadaşı stajdan bahsettiğinde kariyeri konusunda depresyona girdiğini söyledi.

Kostüm tasarımcısı olarak tek deneyimi öğrenci filmleriydi ancak büyükannesinin kendisine dikiş dikmeyi öğrettiğini söyleyen Bay Nielsen stajyerlik yaptı. “’Mozart’ın setinde dinledim ve öğrendim” dedi.

Şu anda 30 yaşında olan Bay Nielsen, dizinin son sezonunda çalıştı ve stajyerlikten kostüm koordinatörlüğüne yükseldi. Daha sonra, artık kapalı olan Westchester Broadway Tiyatrosu’ndaki yapımlar ve 2019’da sinemalarda gösterime giren “My Adventures With Santa” adlı televizyon filmi de dahil olmak üzere kostüm tasarımcısı olarak giderek daha fazla sipariş aldı.

Filmin, Bay Nielsen’in uzun süredir devam eden Noel sevgisine değindiğini ve o zamandan bu yana yaklaşık bir düzine TV Noel filmi için kostüm tasarımcısı olarak işe alındığını söyledi.

Bu yıl dört filmin kostümlerini denetledi: Mystic, Connecticut’ta geçen bir aşk hikayesi olan “Mystic Christmas”; Tatillerin olmadığı bir dünyayı hayal eden çoğunlukla siyah beyaz bir film olan “Noel Neredesin?”; İskoçya’da bir şatoda çekilen “Mutlu İskoç Noelleri”; ve Kuzey Carolina, Asheville’deki Biltmore House’da çekilen “Bir Biltmore Noeli”. Hepsi Hallmark Kanalı içindi.

Tiyatroda çalışmanın ona filmlerde çalışmaya hazırlanmasında yardımcı olduğunu söyledi çünkü setleri ve son teslim tarihlerini nasıl daha iyi yöneteceğini öğrenirken aynı zamanda farklı tarihsel dönemlere ait kıyafetlere daha aşina hale geldi.

“Mutlu Bir İskoç Noeli” filminin yönetmeni Dustin Rikert, “Keith’in moda, kültür ve tarih konusunda derin bir anlayışı ve özellikle dönem parçaları konusunda esrarengiz bir zevk ve stil anlayışı var” dedi. Bay Rikert ayrıca 2021’de yayınlanan “Sonraki Durak, Noel”de Bay Nielsen ile birlikte çalıştı. Bay Nielsen’in bu film için yarattığı kostümler arasında, Christopher Lloyd’un canlandırdığı, zamanda yolculuk yapan bir tren kondüktörünün kıyafetleri de vardı.

Bay Nielsen’la “A Biltmore Christmas” ve Radio City Rockettes’in başrol oynadığı 2022 yapımı “A Holiday Spectacular” filmlerinde çalışan yönetmen John Putch, onun ayrıntılara gösterdiği ilgiyi kaydetti. Bay Putch, “Keith insanların görmediği ayakkabı bağcıkları ve çoraplarla ilgileniyor” dedi.

Manchester, Connecticut’ta yaşayan Bay Nielsen, kostüm fikirlerinin çoğunun şakayla karışık “benim 12 yaşındaki gey oğlan aklım” dediği şeyden geldiğini söyledi. (Kostüm tasarımcısı olarak üzerinde çalıştığı filmler için belirli bir gardırop bütçesi vermeyi reddetti.) Aşağıdaki düzenlenmiş röportajda, çalışmalarına ilham veren estetik etkilerden ve hayalleri canlandıran kıyafetleriyle çalışma şekillerinden bahsetti. Noel ruhu.

Kostümleri nasıl satın alıyorsunuz?

Bir senaryoyu yaklaşık dört kez okudum ve hayal gücümün çılgına dönmesine izin verdim. Çoğu tatil filmi üç hafta veya daha kısa sürede çekiliyor, bu yüzden onları uyarlamak için genellikle yalnızca birkaç günüm oluyor.

Tiyatro için kostüm ararken eski Broadway gösterilerini izlemeye ve halen kullandığım depolara gitmeye başladım. Right to the Moon Alice satıcısından vintage ürünler alıyorum. Bunları ayrıca Pensilvanya’daki deposunda harika parçalar bulunan, Oscar ödüllü kostüm tasarımcısı Ann Roth’tan da alıyorum.

Hallmark rengi ve doygunluğu sever. Kameraya bu tazeliği getirmek için bazen bir giysiyi 70 yıldır dolapta bekliyormuş gibi görünmeyecek şekilde yeniden tasarlarım.

Hiç raflardan kıyafet satın alıyor musun?

Outletlerden ve internetten alışveriş yapıyorum. J. Crew’u, Banana Republic’i ve takım elbise ve paltolar için Brooks Brothers’ı seviyorum. Kate Spade’in parlak kırmızı ve yeşil renkte çantaları var. Çirkin Noel kazaklarını sevmiyorum.

“Bir Biltmore Noeli”ndeki kostüm, RealReal’den satın alınan Carolina Herrera elbisesiyle başladı. Eteği yeniden örtmek, çift kat tül eklemek ve arkaya doğru uzanan dantelli bir göğüs oluşturmak için çeşitli ayarlamalar yaptık. Mevcut bir giysiyi başka bir şeye dönüştürdüğümde buna Frankensteining adını veriyorum.

Kostüm yaklaşımınıza ne ilham verdi?

Ben bir aptalım ve nostaljiyi ve eski Hollywood’u seviyorum. Bill Travilla’nın Marilyn Monroe için hazırladığı kostümler favorilerimden bazıları, özellikle de Bir Milyonerle Nasıl Evlenirsin’deki kostümler. Filmler ve Madonna için kostümler tasarlayan Arianne Phillips’i de beğeniyorum. Onun çalışma yelpazesine hayranım. Asla güvercin yuvasına düşmek istemiyorum.

Biltmore House gibi lokasyonlar sürecinizi nasıl etkiliyor?

Uzaydan fikir toplamak için villanın etrafında dolaştım. Ahşap panellerin ve kireç taşının renklerine baktığımı hatırlıyorum. Pencerelerdeki perdeler belli bir seviyede tutuluyor ve içerideki eşyaların ışıktan korunması için odalar loş bir şekilde aydınlatılıyor. Çok romantik ve rahat, kırmızı ve yeşilin yanı sıra renkleri de kullanarak sıcaklık ve rahatlık yayan gardıroplar istedim.

Mutlu İskoç Noeli’nin yıldızlarının giydiği bir elbise ve etek yaratmak için kaledeki duvar halıları, mumlar ve koyu renkli ahşaplarla uyumlu birkaç ekose hazırladım. Şenlikli mücevher tonlarına sahip ekose bir kumaş olan Glencoe’lu MacDonald’ı seçtik. Desen, elbisenin yapımında kullanılan kumaşın üzerine dijital olarak basıldı ve etek, geleneksel yün ekoseden yapıldı.

Tatil filmlerini kostümlendirmenin zorlukları nelerdir?

Bunlar küçük şeyler. Tüm kıyafet bedenleri değişti: Vintage ayakkabılar günümüzün ayakkabılarından daha dar, ceketler farklı uyuyor ve kemerler artık mevcut değil. Nakış ve boncuk işlerine meraklı insan bulmak zordur.

Ama klasik ve zamansız görünümleri seviyorum çünkü Noel filmleri tekrar tekrar izleniyor.