Ukraynalılar biraz suçluluk duygusuyla Matthew Perry’yi özlüyorlar

anKeRcKO

Yeni Üye
Ukrayna’da gece yarısıydı ve Natalia Sosnytska uyuyamadı. Telefonunun Instagram uygulamasını açtı ve aktör Matthew Perry’nin öldüğünü gördü.

Gözyaşlarına boğulduğunu ve ardından hemen utandığını söyledi.

Karmaşık duygularıyla yüzleşmeye çalışırken, “Burada Ukrayna’da ölenleri ve belki de bize ilham verenleri her gün hatırlamalıyız” dedi.

Neredeyse yalnız değildi. Bay Perry’nin geçen Cumartesi günü ölümü, “Friends”i izleyen birçok Ukraynalının büyük tepkisine yol açtı. Film ulusal televizyonda gösterildi ve özellikle gençler arasında popüler oldu.

Ukrayna’nın ana akım haber kuruluşlarının Bay Perry’nin ölümünü bildirdiği ve bunu sosyal medyada tartıştığı gün, Ukrayna’daki haberler her zamanki gibi zordu: Rusya güneydeki Kherson şehrini bombalamış, aralarında çocukların da bulunduğu dokuz Ukraynalı sivil öldürülmüştü. İşgal altındaki Volnovakha şehrinde vurularak öldürülmüş halde bulundu. Yine de Ukraynalılar, hayatlarına dokunan bir aktörün ölümünün yasını tutmak için kalplerinde yer buldu.

Ukrinform haber ajansının müdür yardımcısı Maryna Synhaivska, Ukrayna’nın Sovyetler Birliği’nden ayrılmasından üç yıl sonra, 1994’te başlayan “Arkadaşlar” için “Neredeyse Ukrayna’nın bağımsızlığı kadar eski” dedi.

Bayan Synhaivska, dizideki karakteri Bay Perry ve Chandler Bing hakkında “Birçok Ukraynalı gibi ben de onunla birlikte büyüdüm” dedi. “Bu haber beni inanılmaz üzdü ve on binlerce kişinin okuduğunu söyleyebilirim.”

Dizinin Ukrayna’daki başarısı kısmen çevirinin yüksek kalitesinden kaynaklanıyordu. Rusça yerine Ukraynaca olarak seslendirilmişti ve dilbilimciler Amerikan argosunun ne kadar iyi aktarıldığının altını çizdiler. Ayrıca Ukraynalı izleyiciler de her yeni bölümü ABD’deki izleyicilerle neredeyse aynı anda izleyebildi.

32 yaşındaki Bayan Sosnytska, doğu Ukrayna’daki memleketi Kostiantynivka’da 2017 yılında gençler için açtığı toplum merkezine gösterinin adını verdi.

Alanın, benzer düşüncelere sahip insanların bir araya gelip eğlenebileceği bir yer olması amaçlanmıştı ancak herkesin beğeneceği bir isim üzerinde anlaşmaya varmak zordu. “Friends”in her sezonunu en az 10 kere izlediğini ve arkadaşlarının da beğendiğini söyledi. Bu yüzden merkeze Ukraynaca “arkadaşlar” anlamına gelen Druzi adını verdiler ve binadaki tabela da gösterinin başlık yazı tipini taklit etti.

Bugün şehir, hayatın son derece tehlikeli olduğu cephe hattına yakın ve toplum merkezi bomba çukurlarıyla çevrili boş duruyor.

Bayan Sosnytska, Bay Perry’nin ölüm haberini duyduğunda “Tekrar izlemem gerektiğini anladım” dedi.

Dizi, aylarca süren savaş sırasında bazı Ukraynalı hayranlar için bir rahatlık kaynağıydı.

Ukrayna’nın orta kesimindeki Vinnytsia şehrinde güzellik uzmanı olan 28 yaşındaki Anastasiya Nigmatulina, gösteriyi savaş başladığından beri defalarca izlediğini söyledi. “Daha iyi hissetmeme yardımcı oluyor” dedi.

Kocası bir asker ve sık sık onun için endişeleniyor. Şu anda kendisi ve beş yaşındaki kızıyla birlikte izinde ama yakında cepheye dönecek. Bayan Nigmatulina’nın “korktuğu ve strese girdiği zamanlar oldu ama bu dizi beni destekledi” dedi.

“Ve özellikle Matthew Perry’nin canlandırdığı Chandler Bing” diye ekledi. “Yakın bir arkadaşımı kaybetmiş gibiyim.”

Friends, dünyanın dört bir yanındaki insanların İngilizce öğrenmesine yardımcı olduğu gibi, ülkedeki bazı kişilerin de Ukraynaca öğrenmesine yardımcı oldu.

Rusça konuşulan bir ortamda büyüyen 38 yaşındaki Kırım yerlisi Yulia Po, “Elimizde bulunan harika Ukraynaca çeviriden belirli bölümlerdeki sözcükleri kullanarak konuşuyor ve kendimi duyuyorum” dedi ve bu harika kitaptan Ukraynaca öğrendiğine teşekkür etti. Ukraynaca çevirisi “Arkadaşlar.”

13 yaşındaki çocuğun okuldan eve geldiğinde patates kızartmak ve program yayınlanmadan önce televizyonun önüne bir tabak alıp yerleşmek için yeterli zamanı olduğunu hatırladı.

Rusya’nın 2014’te işgal etmesinden sonra Kırım’ı terk ettiğini, artık prensip olarak Rusça konuşmayı reddettiğini ve ayrıldığından beri evde bulunmadığını veya ailesini görmediğini söyledi. Bayan Po, “Bu yüzden bu programa karşı pek çok duygum var” dedi ve ekledi: “Kırım’dan kaçtığımda depresyondaydım ve onu tekrar tekrar izledim ve faydası oldu.”

Geçen hafta sonu Bay Perry’nin öldüğünü öğrendiğinde hafif bir üzüntü hissetti.

Bayan Po, “Üzülmek sadece insani bir duygu; buna her zaman yer vardır” dedi. “Uzun süre benimle birlikteydi ve bana gülmem için birçok neden verdi.”