Unapologetically Brash talk şovunun sunucusu Jerry Springer, 79 yaşında öldü.

anKeRcKO

Yeni Üye
1990’ların ortalarında Amerikan televizyonunda bayağılık için yeni bir standart belirleyen ve talk show formatını şok edici bir arenaya dönüştüren The Jerry Springer Show ile biraz sıra dışı bir siyasi kariyerden neredeyse tarif edilemeyecek kadar sıra dışı bir yayıncılık kariyerine geçiş yapan Jerry Springer. itiraflar, zinayla körüklenen bağırışlar ve seyrek olmayan yumruk dövüşleri, Perşembe günü bir Chicago banliyösünde öldü. 79 yaşındaydı.

Bay Springer’in kısa bir hastalıktan sonra ölümü, bir aile dostu ve Bay Springer’in podcast’inin yönetici yapımcısı Jene Galvin’in yaptığı açıklamada doğrulandı.

Bay Springer, 1968’de Northwestern Üniversitesi’nden hukuk diploması aldı ve 1971’de Cincinnati Belediye Meclisi seçimlerini kazandığında siyasi bir kariyere başladı. Ancak kısa süre sonra, daha sonra talk şovunu körükleyecek türden kişisel bir skandala karıştı: 1974’te Kentucky’deki bir masaj salonunda fuhuş hizmetleri için bir çek yazdığı keşfedildikten sonra istifa etti.

Ancak, Bay Springer dirençli olmaktan başka bir şey değildi: 1975’te konseye yeniden seçildi. Geri dönüş konuşmalarından biri fuhuş tartışmasına başını salladı. The Cincinnati Enquirer’a göre “Birçoğunuz benim hakkımda bir şey bilmiyorsunuz,” dedi, “ama size bildiğiniz bir şeyi söyleyeceğim: kredi geçmişim iyidir.”

Bay Springer, 1974’te, siyasetteyken, bir Cincinnati restoran işletmecileri toplantısında.Kredi…Getty aracılığıyla Bettmann Koleksiyonu

1977’de Cincinnati belediye başkanı seçildi. 1982’de Ohio valiliğine aday oldu ve bir kampanya reklamında fuhuş olayını açıkça ele aldı.

“Bir sonraki vali bazı büyük riskler almak ve bazı acı gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalacak” dedi. “Ben buna hazırım. Bu reklam kanıt olmalı. Korkmuyorum, acıtsa bile gerçeklerden bile korkmuyorum.”

Demokratik ön seçimde üçüncü oldu ve bir kariyer geçişi yaptı, WLWT-TV’ye önce bir haber yorumcusu, ardından sunucu ve daha sonra baş editör olarak katıldı ve önümüzdeki on yıl içinde yerel habercilik için birkaç Emmy Ödülü kazandı veya paylaştı.

WLWT’nin sahibi Multimedia Entertainment tarafından yayınlanan bir gündüz sohbet programı olan Jerry Springer Show 1991’de başladı. Başlangıçta temalı bir programdı; Los Angeles Times bunu “bir haber spikeri ve Cincinnati’nin eski belediye başkanıyla ezici derecede kendini beğenmiş bir sohbet” olarak nitelendirdi.

Ancak 1993’e gelindiğinde, “Tanrı’ya Yılanlarla Tapın – Sırada Jerry Springer!” gibi girişler birdenbire ortaya çıktı ve şok değeri artmaya devam etti. 1995 yılındaki bir bölümde Raymond adında genç bir adam yer alıyordu ve Bay Springer ona bir ekran tarafından gizlenmiş beş genç kadın seçeneği sunarak bekaretini kaybetmesine yardım etmişti. Raymond’ın arkadaşı Woody de onunla gitti.

Bir parşömen izleyicilere “Woody bilmiyor – 18 yaşındaki bakire kız kardeşi yarışmacılardan biri!”

Talk-show evreni, Montel Williams ve Sally Jessy Raphael gibi sunucuların da müstehcen içerikler sunmasıyla, o zamana kadar herkes için ücretsiz bir şey haline gelmişti. Ancak, Bay Springer bunu herkesten daha iyi ve daha çirkin bir şekilde yaptı. İzleyici sayısı 1998’de yaklaşık sekiz milyonla zirve yaptı.

Tam bir ölüm ilanı takip edecek.

Remy Tumin habere katkıda bulundu.