Yellowjackets 2. sezon finali özeti: Fade Out

anKeRcKO

Yeni Üye
Lottie’ye göre, vahşi doğa Natalie’yi liderleri olarak seçti. Lottie, “Seni öldürmeye çalıştık ama buna izin vermeyecektik” diyor. Nat’ın elini öper ve diğerleri de aynı şeyi yapar. Natalie bu ödülleri kabul ederken yüzünden neredeyse kutsal bir şey geçiyor. Gözyaşları yanaklarından aşağı süzülüyor ve gülümsüyor. Bir rahatlama hissi var. Kader hakkında bir başlık olan Echo & the Bunnymen’in “The Killing Moon”unun parıldayan bir cover’ını duyuyoruz.

Bu ritüelden uzak duran ilk uçak kazasından kurtulan tek kişi, Natalie’nin Javi’nin saklandığı yerde diğerlerinden kaçmasını söylediği Koç Ben’dir. Ben, malzeme toplamak için gizlice dışarı çıkarken Natalie’nin yükselişini izler. Diğerlerinin bağlılığını memnuniyetle karşıladığı için ihanete uğramış görünüyor. Maniye eğilimli olmadığını düşündü. Bunun yerine, şimdi onun kraliçesi.

Ben’in kabini ateşe vermesinin nedeni bu mu? Suçlu olduğu asla doğrulanmadı, ancak olası tek şüpheli o. Gençler üçüncü sezonda evsiz kalacak ve Javi’nin mağarasını bilen Natalie, kontrolü elinde tutuyor. Ben’in eylemi kendi düşüşüne yol açmış olabilir. Artık güvende olmak yerine sırtında bir hedefi vardır.

Tüm zaman çizelgelerinde, dizi sorumluları Ashley Lyle, Bart Nickerson ve Jonathan Lisco anlatıyı sıfırlıyor. Görünüşe göre, Walter’ın planları sayesinde Shauna’nın artık Adam Martin için endişelenmesine gerek yok. Lottie başka bir akıl hastanesine götürülür. “En iyi arkadaşının” ölümünden sorumlu olan Misty’nin güveni sarsılır. Yeniden birleşen ve ayrılan Tai ve Van’ın ne olacağını kim bilebilir?

Lottie, Natalie’nin aşırı dozda uyuşturucuya atfedilen ölümünün “onun” istediğini elde ettiği anlamına geldiğini düşünüyor gibi görünüyor. “Bizimle mutlu” diyor. “Göreceksin.” Yine de Natalie’yi öldürmenin tüm bu kadınların sorunlarını çözdüğünü hayal edemiyorum. Bu çok kolay ve senaryo çok üzücü.

Yellowjackets’in 2. Sezonu tutarsızdı – sansasyonel bir ilk koşunun ardından tutunacak bir yer bulmaya çalışan bir çıkış yapan seri için alışılmadık bir durum değil. Ama sık sık aşkınlık anları oluyordu. Yetişkin Natalie’ye veda etmek böyle bir örnekti. Trajikti ve biraz yatıştırıcıydı ve gösteri devam ederken sallamak zor olacak.

Çiğnemek için daha fazla

• Yangın patlamadan hemen önce, Shauna’nın günlüğüne kendisinin değil Natalie’nin seçildiğinden şikayet ettiğini görüyoruz. Nat’ten çok, Lottie’nin mistisizmini saldırgan buluyordu. Bunu neden istiyor?

• Cranberries’in “zombi” kelimesini kullanması biraz bariz olsa da, müzikal ipuçlarının geri kalanı yerindeydi. Radiohead ve Echo & the Bunnymen oyunlarından daha önce bahsetmiştim, ancak Buffy Sainte-Marie’nin “God Is Alive Magic Is Afoot” un esrarengiz kullanımına vurgu yapmayacağım.

• 3. Sezon için en büyük umudum, Yetişkin Van’ın daha fazla görüntü alması. Çoğunlukla, onun varlığı, Lauren Ambrose’un inanılmaz yeteneklerinin boşa harcanması gibi geliyordu.

• Suçlu Misty ne olacak çok merak ediyorum. (Deli eğlenceli Walter’ın burada kalmasını istiyorum.)