Yeni bir “Gece Mahkemesinde” John Larroquette savunmayı oynuyor

anKeRcKO

Yeni Üye
1985’te John Larroquette, Night Court’taki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Emmy kazandı. Kontrbas sesi ve 1.80 boyunda bir New Orleans yerlisi olan Larroquette, Manhattan Belediye Mahkemesi’ndeki mezarlık vardiyasına atanan kalitesiz bölge savcısı Dan Fielding’i canlandırdı. (İşte Entertainment Weekly’den kabul: “Azgın kendini beğenmişlik nadiren bu kadar inandırıcı bir şekilde tasvir edilmiştir.”)

Larroquette 1986’da tekrar kazandı. Ve 1987 ve 1988’de. Sonra başka ödüller için değerlendirilmeyi reddetti.

Portland, Oregon’daki evinin çalışma odasından yakın zamanda yaptığı bir video görüşmesinde, arkasında oyun yazarı Samuel Beckett’in siyah beyaz bir diptikiyle “Alım gücümden daha uzun süre dayanmak istemedim” dedi. (Larroquette nadir bulunan kitapları, özellikle de Beckett’in ilk baskılarını toplar.) Karakteri ağın izin verdiği sınırlara kadar zorladığını hissetti. Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi başka birine şans vermeli.

“Bu birinci sınıf bir sorundu, aman Tanrım,” dedi.

Zengin bir saçmalık damarına sahip nazik bir işyeri komedisi olan “Night Court”, NBC’nin övülen Perşembe gecesi bloğunun bir parçası olarak 1984’ten 1992’ye kadar sürdü. Larroquette istikrar ve dostluğun tadını çıkardı ve saatleri sonuna kadar yaptı. Ancak ağ ona bir yan ürün teklif ettiğinde, onu geri çevirdi. Dan olarak geçirdiği dokuz sezon profesyonel hayatını tanımlamıştı; diğer insanları beden için denemek istedi.

“Bunu uzun zamandır yaptığımı sanıyordum” dedi. “Doğal ölümüyle ölmesine izin verirsem, belki başka bir yerde farklı bir rol oynayabilirim.”

Ama Dan Fielding ölmedi. Salı günü NBC’de bir kez daha “Night Court” kürsüsüne yaklaştı. Gösterinin yeniden başlatılmasında, Melissa Rauch (“The Big Bang Theory”) için çok kameralı bir tutku projesi olan Larroquette, rolünü yeniden canlandırıyor – sakallı, daha ağarmış, mahkeme salonu korkuluğunun üzerinden daha az atlayabiliyor.

Larroquette, “Onunla tekrar gerçekten dalga geçip geçemeyeceğimi görmek istedim,” dedi. Ardından, gözlerini yarıklara indirgeyen imza gülümsemesiyle gülümsedi – yarı yüz buruşturma, yarı sarsıntı – ve can alıcı noktayı belirledi. “Ayrıca, dürüst olalım, çok paraydı.”

75 yaşındaki Larroquette, kariyerini Night Court’tan önce veya sonra kasıtlı bir eğri olarak görmüyor. Bunun yerine, sanatsal olarak onu tampon tampona ve bazen de hendeğe gönderen gösterişli bir langırt oyunu olarak görüyor. (Basın, bir Fawlty Towers versiyonundan bahsedecek.)

“Night Court”tan sonra, TV zevkleri için fazla karanlık olan, iyileşmekte olan bir alkoliği konu alan bir komedi olan “The John Larroquette Show”da rol aldı. (Larroquette yaklaşık 40 yıldır ayıktır. Onu gıda zehirlenmesi geçirdiğim ve bir noktada aramayı sonlandırmak zorunda kalabileceğim konusunda uyardığımda, “Hayatımda birkaç sarhoş insana kafayı taktım. Ben ‘ Buna alışkınım.”) Don Reo tarafından yaratılan bu komediler, onun doğuştan gelen melankolisini, biraz da ciddiyetini yakalamış.

Reo, “Samuel Beckett’i onun kadar seven bir aktörle çalışacağımı hiç düşünmemiştim” dedi.

“Uçuruma bakmak ve uçuruma bakmak – bu ikimize de çekici geldi” diye ekledi. “O sadece hayatın laneti ve kutsamasıyla temas halinde.”

David E. Kelley’deki istasyonları “Boston Legal” ve “The Practice” izledi. “Uygulama” ona beşinci Emmy ödülünü kazandırdı. Bir zamanlar avukat, neredeyse her zaman avukat: “Beni motosiklet dükkanı işleten bir adam olarak kabul etmiyorsun,” dedi Larroquette, her zamanki homurdanmasıyla.

Kelley telefonda şunları söyledi: “Bu dramatik çıkarlardan ödün vermeden komik olabilen bir oyuncu arıyorsunuz. John her şeyi gerçek tutuyor.

Larroquette daha sonra ömür boyu sürecek bir hayalin peşinden gitmek için Broadway’e gitti ve 2011’de How to Succeed in Business Without Really Trying’de Başrol Oyuncu dalında Tony kazandı. Bir sanatçı olarak nadiren tamamen tatmin olmuştur; bu yaklaştı.

“Keşke bu cephede daha sağlam olsaydım,” dedi. “Temel olarak, oyunculuğun harika bir sanat olduğunu hiç düşünmedim.”

Larroquette son yıllarda emekliliği düşünmeye başlamıştı. Screen Actors Guild’den emekli maaşı ve biraz birikimi var. Ve SGK. “Çünkü ben yaşlı bir adamım,” dedi. Şaka yaptı, üç çocuğundan hiçbirinin kefaletle serbest bırakılması gerekmiyordu. Eski aktris eşi Elizabeth Larroquette ile konuşmuş ve mali danışmanlara danışmıştı. Çok fazla nadir kitap satın almadığı veya 105’i geçmediği sürece iyi olacağını söylediler.

Sonra Rauch aradı. Çocukken “Night Court”u severdi ve tekrarını izlemeyi umardı. Larroquette’in bunun bir parçası olmasını istedi. Larroquette, aşağı yukarı açıkça reddetti. Eskiden olduğu gibi fiziksel bir komedyen değildi ve Dan’in libidinal yöntemlerinin mevcut duygularla örtüştüğünü düşünmüyordu.

“Hayır dedi,” diye hatırladı Rauch yakın tarihli bir sohbette. “Ama aynı zamanda biraz da açık bir kapı vardı.”

Çünkü Larroquette’in soruları vardı. Orijinal “Gece Mahkemesi”nin itibarının zedelendiğini görmek istemiyordu. Bu yüzden o ve Rauch konuşmaya devam ettiler: bu yeni şovun ne olması gerektiği, neyin değişmesi gerektiği ve neyin aynı kalması gerektiği hakkında. Yavaş yavaş bir dostluk geliştirdiler. Ve Rauch, dizide başrol oynamayı ve Harry Anderson’ın Harry Stone’unun kızı olan bir yargıcı oynamayı planladığını açıkladığında, devam etmeyi kabul etti.

“35 yıl önce oynadığım karakteri yeniden canlandırma fikri ve şimdi onun hakkında bu kadar komik olan şey bir yanımın ilgisini çekti” dedi.

Bu yeniden tasavvurda, Dan hala bir narsist ve bir soytarı. Ama artık cinsel organıyla liderlik etmiyor. Sevdi ve kaybetti ve mahkemeye girip çıkan hanımlar artık aynı itirazda bulunmuyor.

Larroquette, “Aşağılayıcı bakışlar yok,” dedi. “Kimse yaşlı bir adamın bir şey yapmasını istemez. çekici bulmuyorum Bu yüzden mizahın nereden geleceğini bilmiyorum.”

Başka bir değişiklik: Dan artık bir defans oyuncusu ve bu da ara sıra kafa karışıklığına neden oluyor. Dan, ahlaksız davranışlarla suçlanan ilk müşterisi için “Bu adam yozlaşmış bir baş belası ve düzgün toplumda yeri yok” diyor. Sonra, elbette, düzeltir: “Müşterim, cüret edersem, arkadaşım, topluluğunun önemli bir ayağıdır.” Müşteri daha sonra bankayı parlatır.

Orijinal şovda, Larroquette hiç çaba göstermeden onu büyütme becerisine sahipti. Dördüncü sezonda mübaşir Roz olarak Night Court’a katılan Marsha Warfield, şakalar ne kadar saçma olursa olsun rahatını hatırladı. “Kendini tamamen deliliğe ve tüm şakalara ve diğer şeylere adadı,” dedi. “Kolay görünmesini sağladı.” (Orijinali ne kadar saçmaydı? Larroquette, “Bir vantrilok kuklasının intihar ettiği bir bölüm yaşadık,” dedi. “Vantrilok değil, kukla.”)

Rauch, bu yeni sürümü yaparken benzer bir kurulum fark etti. Rauch, Larroquette’in döner bir sandalyede geriye doğru ateş ederken kendi repliklerini okumak zorunda kaldığı bir sahneyi anlatırken, “Neredeyse bir caz müzisyeni riffini izlemek gibi,” dedi. “Asla komik değildir.”

Ancak bu yeniden başlatma, en azından Larroquette için ağırlık taşıyordu. Çekirdek kadronun neredeyse her önemli üyesi öldü – 2018’de Anderson, 2021’de Markie Post ve Charlie Robinson. onlar olmuştu.

Larroquette, “Yani üzücüydü,” dedi. “Öyleydi. Acıttı.”

Larroquette, bu yeni “Night Court”ta dokuz sezon daha oynamayacak. Ancak şovu yeniden ziyaret etmek, kariyerinin ilerleyişini benimsemesine ve orijinali yüksek bir nokta olarak kabul etmesine yardımcı olmuş gibi görünüyor. Ciddi bir adam olmasına rağmen sevildiğini ve en çok sapık, inatçı bir insanı canlandırdığı için hatırlandığını kabul etmiştir. “Entertainment Tonight”ı dört gözle beklediğini ve ölüm ilanını “Night Court” temasının yavaşlatılmış bir versiyonuna ayarladığını söyleyerek şaka yaptı.

Hem hayatın saçmalıklarına tanık olan Beckett anlamında hem de kırmızı burun anlamında bir palyaço olduğunu söyledi. Geldiği yoldan çıkıp ahlaksız davranışlardan tutuklanan erkeklerle ilgili şakalar yapma fikri oldukça iyi hissettirmişti.

“Ben bir palyaço olarak doğdum” dedi. “İnsanları güldürmek daha kolaydı ve genellikle güldüklerinde size vurmazlardı. Ona göre yaşamaya çalıştım, sadece insanları güldürmeye çalıştım. Gülerken sorunlarını düşünemezsin.”