“1984” Apple reklamı Super Bowl'u sonsuza dek değiştirdi

anKeRcKO

Yeni Üye
Kırk yıl önce Super Bowl, Super Bowl oldu.

Bunun nedeni oyunun kendisinde olan herhangi bir şey değildi: 22 Ocak 1984'te Los Angeles Raiders, çoğunlukla devre öncesinde biten Super Bowl XVIII müsabakasında Washington'u 38-9 yendi. Ancak CBS'de yayınlanırken, George Orwell'in ünlü bir romanından esinlenen 60 saniyelik bir reklam, reklamı yapılan ürünü hiç göstermeden reklam ve teknoloji endüstrilerini şok etti. Reklam ajansı Chiat/Day tarafından tasarlanan ve Ridley Scott tarafından yönetilen, yeni Macintosh bilgisayarını tanıtmayı amaçlayan Apple reklamı “1984”, çığır açan kara bilim kurgu filmi “Blade Runner”ın çekimlerinin tam ortasındaydı. tüm zamanların. Aynı zamanda, Fortune 500 şirketlerinin yüksek profilli reklamları için yıllık bir vitrin görevi gören büyük oyunun Super Bowl geleneğinin (kısmen amaçlanan şekilde) başlatılmasına da yardımcı oldu. Her şey Apple'ın kurucu ortağı Steve Jobs'un hakkında hiçbir şey bilmediği sansasyonel bir televizyon programında şirketin rakipleriyle mücadele etme arzusuyla başladı.

Son röportajlarda, “1984” reklamının yaratılmasında yer alan birkaç kişi şu yorumu yaptı: Scott; O zamanlar Apple'ın CEO'su olan John Sculley; Chiat/Day yazarı Steve Hayden; Chiat/Day'in Apple hesap yöneticisi Fred Goldberg; ve balyoz fırlatan oyuncu Anya Rajah, reklamın yapımına, ilham kaynağına ve neredeyse yayınlanmasını engelleyen iç itirazlara baktı. Bunlar konuşmalardan düzenlenmiş alıntılardır.

JOHN SCULLEY 19 Ekim 1983'te hepimiz Steve'in etrafında oturuyorduk. [Jobs’s] Binası, Mac binası ve Businessweek'in kapağında şöyle yazıyor: “Kazanan…IBM.” Bu, IBM PCjr'nin lansmanı olduğu ve henüz Macintosh'u bile tanıtmadığımız için cesaretimiz kırılmıştı.

STEVE HAYDEN Jobs şöyle dedi: “Dünyayı durduracak bir şey istiyorum.” Medya direktörümüz Hank Antosz şöyle dedi: “Bunu yapabilecek tek bir yer var: Super Bowl.” Steve Jobs da şöyle dedi: “Super Bowl nedir?” [Antosz] dedi ki, “Bu, yılın en büyük kalabalığından birinin ilgisini çeken devasa bir futbol maçı.” Ve [Jobs] “Daha önce hiç Super Bowl görmemiştim. Super Bowl'u izleyen kimseyi tanıdığımı sanmıyorum.”

FRED GOLDBERG Orijinal fikir aslında 1982'de ortaya çıktı. [with] Steve Jobs için manşet şuydu: “1984 Neden 1984 Gibi Olmayacak?” ve Apple III'ün bu iddiaya layık olmadığını düşünüyordu.

SCULLEY “Birçok insan George Orwell'in '1984'üyle bir şeyler yapmak isteyebilir” dediler. Ocak ayında Macintosh'u tanıtıyor olmamızın avantajını kullanabilirsek, belki de reklamlarımızda o kadar gösterişli olabiliriz ki, bunu başkasının gözünde görmeyecek hatta bizi kopyalamayı düşünmeyecek.

HAYDEN Orwell'in eserlerinden yola çıkarak 1984'ün nasıl olacağını düşündüğümüzü hayal etmeye başladık. Ve bunun o zamanlar içinde bulunduğumuz dünyadan çok da farklı olmayacağını düşündük. Rusya Afganistan'ı işgal etti. Rus halkının kendi istihbarat servislerinden olup bitenler hakkında doğru bilgi alması imkansızdı.

GOLDBERG Bu baskı konseptinden doğan reklamın yaratımını denetleyen kişi, o zamanlar Chiat/Day'in kreatif direktörü olan Lee Clow'du.

HAYDEN Ortalama bir insanın güneşli iyi doğası göz önüne alındığında, bu, özellikle dünyanın haberlerin bastırıldığı, manipüle edildiği veya insanlara faydası olmayacak kadar sıkı kontrol edildiği bölgelerinde, hükümetin aşırı müdahalesine karşı isyan etmek için harika bir araç olmaz mıydı?

RIDLEY SCOTT Ben de “Ne sebeple bilgisayar? Alışveriş listesini yazar mısınız? Kalem ve kağıdın nesi var?” Güldüler. Ne kadar yanılmışım. O zaman hisse satın almalıydım.

HAYDEN O zamanlar Ridley, Blade Runner üzerinde çalıştığı için geleceğin anlamı ve teknolojilerin iyi ya da kötü yönde nasıl değiştirilebileceğiyle ilgili bu soruların çoğuyla uğraşıyordu.

SCOTT Ajansın, hakkında hiç konuşmadığı, hiçbir zaman bir resim göstermediği ve ne için olduğunu asla söylemediği bir kutuyu satmak için sofistike bir literatürü kullanacak kadar cesur olmasına şaşırdım.

HAYDEN Başlangıçta bunu, drone benzeri insanların hoparlör aracılığıyla taciz edildiği ve nereye gidecekleri, ne yapacakları, toplantının hangi odada olacağı vb. söylenen tuhaf bir durum olarak tasavvur etmiştik. [Scott] “Metropolis” filmi hakkında harika bir kitap yayınladı. Onun ilhamı, insanların anlamadıkları güçler tarafından kontrol edildiğine dair orijinal storyboard'umuzla birleştiğinde, bu fikri bir özgürlük aracı olarak teknolojiye doğru yönlendirmemize gerçekten yardımcı oldu.

SCOTT Aşırı sağcı diktatör bir adama ihtiyacım vardı. Bir retçi iktidar koridorlarında ilerlerken ve polis tarafından takip edilirken onun ekranda tiradını söylemesini istiyorum.

Anya Rajah Tek bildiğimiz disk atmamızı görmek istedikleriydi. Okulda cirit ve disk atıcıydım, ben de katıldım. Oldukça iyiydim ve açıkçası rolüme uygun görünüyordum.

SCOTT Kariyerimde çok güçlü, etkili kadınlara sahip olma eğilimindeyim. Modelden ziyade sporcu arıyordum.

RAJA Ridley bana istediği saç modelinin ve renginin resmini verdi ve kesip boyamam için beni Londra'daki Vidal Sassoon'a gönderdi. Zaten kısa sarı saçlarım olmasına rağmen o daha kısa ve neredeyse beyaz sarı istedi. Haklıydı; rol için mükemmeldi!

SCOTT Bazıları bunun milyon dolarlık bir proje olduğunu düşündü. Bu değildi. Çok tutumluydum. Bütçeye bağlı kalma eğilimindeyim.

HAYDEN Atılmış bir Vulcan bombardıman uçağı buldu ve onun bazı parçalarını duvarlara ve çevresine monte ettirdi.

GOLDBERG [The budget] 650.000 dolarlık dört reklam vardı. Ticari maliyetinin 350.000 dolar, belki 400.000 dolar olduğunu tahmin ediyorum.

SCOTT İstediğim personele gücüm yetmiyordu, bu yüzden bir sürü Ulusal Cephe insanını işe aldım; hepsi de kafalarını kazıtmış ve genellikle işsiz olan aşırı sağcılar. Stüdyomda 200 Ulusal Cephe vardı. Sanırım yaptıkları iş için minnettar oldular ve kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği yediler ve biraz para aldılar.

GOLDBERG Üç gün boyunca orada oturup yüzlerine duman üflemeleri için onlara toplam 10.000 dolar ödedik. Sonunda gerçekten kontrolden çıktılar. Stüdyo ve prodüksiyon evi güvenlik görevlilerinin kontrolündeydi. Birbirlerine taş attıkları için bu adamları kontrol edecek Alman Çoban Köpekleri vardı.

RAJA Bir korumam olması gerekiyordu çünkü hepsi gerçek dazlaklardı.

SCOTT Sıcak [the dictator] Önceki gün 16 milimetrede, gece boyunca gelişmesine izin verdik ve sonra onu ekrana büyük olarak yansıttık, böylece kötü ama iyi fotoğraflandı. Çok yıkık görünmesini istedim.

HAYDEN Diktatörün konuşması reklamın orijinal senaryosunda yoktu. Ridley Scott beni aradı ve şöyle dedi: “30 veya 60 saniyelik bir kopya yazarsanız çok faydalı olur.” Aslında Çin'de hukuk profesörü olarak ders veren erkek kardeşimle çıkıyordum. Birlikte Mussolini'den, Mao'dan, “Volkzeitung”dan, Goebbels'ten ve bizzat Hitler'den alıntılar içeren küçük alıntılar hazırladık.

SCOTT Bu kalabalığa ne yaptığımı açıklamak oldukça zordu, o yüzden dedim ki, 'Sadece sana söyleneni yap.' Bir an gelecek, bu sporcu ekrana çekiç fırlatacak. Ekran patlayacak. Hepinizin 'Ahhhh' demenizi istiyorum.” Ve öyle de yaptılar.

RAJA Gerçek bir çekiç atmak akıllıca değildi, bu yüzden benim de çalışmak zorunda kaldığım kağıttan bir çekiç yaptılar. Kağıt hamuru gibi görünmüyor, bu yüzden iyi sonuç verdi.

GOLDBERG Harika bir filmdi. Ajanstaki herkes heyecanlanmıştı.

HAYDEN Steve Jobs heyecanlıydı ama aynı zamanda bundan korkuyordu. Steve Wozniak reklamı kendisinin yönetmesi için ödeme yapmayı teklif etti.

SCULLEY Reklam yayınlanmadan önce bunu yönetim kuruluna sunmamız gerekiyordu. Yönetim kurulu reklamı görüyor ve ardından toplantı odasında ölüm sessizliği oluşuyor. Dönüp bana bakıyorlar ve [a board member] “Bu işi gerçekten yürütmeyeceksin, değil mi?”

HAYDEN Jenerikler toplandıkça başkan Mike Markkula başını ellerinin arasına aldı ve konferans masasına doğru eğildi, sonra yavaşça ayağa kalktı ve [proposed hiring a different ad agency].

SCOTT Yaptım. Oldukça iyi olduğunu düşündüm. Ama şunu düşündüm: “Gerçekten mi? Bu Super Bowl'da olacak mı? Ve bunun ne için olduğunu bilmiyoruz?”

GOLDBERG Ona drama testi yaptırdım. Sonuçları alıyoruz ve bu, ikna edicilik açısından şimdiye kadar test ettikleri en kötü ticari reklam.

SCULLEY Kurul, “Bunu sizin yürütmeniz gerektiğini düşünmüyoruz. Zamanı satmaya çalışın.”

GOLDBERG Super Bowl'da zaman satmamız istendiğinde bize tereddüt etmemizi söyleyen de Jay Chiat'tı.

HAYDEN Nihayetinde iş bize bir kez “1984” reklamını yayınlamak kaldı.

GOLDBERG Her haber programında bunun klipleri vardı. Reklam günlerce yayınlandı, yayınlandı ve yayınlandı.

SCULLEY Ücretsiz olarak tekrar tekrar koştu.

GOLDBERG Yan reklamcılığın değeri, birçok reklamveren için daha büyük bir avantajdır.

SCOTT Sanırım Super Bowl çılgınlığı da burada başladı. O zamanlar dakikada 1 milyon dolardı. Şu anda dakikada yaklaşık 7 milyon dolar. [The average cost for a Super Bowl ad this year is actually twice that: $7 million for a 30-second spot.]

SCULLEY Daha önce hiç yapılmamış bir şey yaptığınızda ve bu, insanların çalışma, oyun oynama ve iletişim kurma biçimlerinde hayatlarını değiştirme şansına sahip olduğunda, size yabancı görünen bir şey yapmak oldukça iyi bir fikirdir; tabii eğer doğru yaparsanız.

HAYDEN Başlangıçta kendinizi özgür bırakmanıza yardımcı olmak için tasarlanan araçlar, artık sizi komplo teorileri, kanıtlanmamış hikayeler ve gerçek haber olmayan kaynaksız haberlerle köleleştirmek için kullanılıyor. Goebbels'in fikrini uyguluyoruz ve insanların kafasını o kadar karıştırıyoruz ki, bir otorite figüründen başka neye inanacaklarını bilemiyorlar. Bu anlamda başarısız olduk.