Alan Ruck, Roy ailesinden ayrılmaya hazır

anKeRcKO

Yeni Üye
Makale, “Succession” un son bölümü için spoiler içermektedir.

HBO’nun “Succession” dizisinin dört sezon boyunca izleyiciler üzerinde oynadığı en etkileyici oyunlardan biri, kınanması gereken insanlara sempati uyandırmasıdır. Görünüşe göre Roman Roy (Kieran Culkin) çocukken çok fazla tavuk yemek zorunda kaldığı için demokrasinin bir kenara bırakıldığı Pazar günkü bölüm, bu sempatinin çoğunu ortadan kaldırıyor.

Aynı zamanda Roy’un oğullarının en büyüğü ve en beceriksizi olan Connor Roy’un (Alan Ruck) Amerika’nın en büyük sorunu olarak gördüğü “tefecilik ve mastürbasyon” sorunuyla yüzleşme girişimini başlatan gülünç başkanlık kampanyasını da sona erdirdi. Ancak Connor, itiraf ettiği gibi, seçmenlere hakaret ediyor ve küçük davranışlara düşmeyeceğini açıkladıktan sonra, takipçileri olan “kafaları” salıvermek için üstü kapalı bir tehditle tehdit ediyor. Büyük ölçüde uyuşturucu statüsüne düşmüş bir karakter için en karanlık an bu olabilir, ancak Ruck, Connor’ın cehaletini birincil siyasi aracı olarak görüyor.

Canlı anekdotlar ve kahkahalarla dolu yakın tarihli bir video görüşmesinde Ruck, “O gün kendisine iyi gelen her şeye inanacak,” dedi. “Çevrimiçi bir şey okuyacak veya televizyonda bir şey duyacak, o zaman bu, o günkü platformunun merkezi haline geliyor. Ve sonra yarın tamamen farklı bir şey olabilir çünkü o odaklanmış bir insan değil.”

66 yaşındaki Ruck, Connor rolünde dizinin en muhteşem anlarından bazılarına onlarca yıllık karakter oyunculuğu ördü: Vitamix karıştırıcıda bir şişe şarabı “aşırı boşaltmak”; babasının gala törenine nezaret ederken tereyağı dokusuna duyulan öfke; telekız nişanlısı Willa’ya (Justine Lupe), başkanlık kampanyası için hayranlık uyandırmak için düğünlerinde “dikenli teller ve serseri kavgaları” düzenlemelerini teklif ediyor.

“Her hafta gördüğüm en iyi yazı, kesinlikle” dedi. “Ama esasen aileyi oynadıktan sonra başka bir şeye geçmenin eğlenceli olacağını düşünüyorum. [expletive]biliyorsun, yaklaşık altı yıldır.

Ruck, diziyi genellikle festivaller veya kıtlıklarla işaretlenen ve faturaları ödemek için ara sıra işlere sahip olan bir kariyerde “bir hediye” olarak görüyor. 1986’da, mükemmel bir X Kuşağı gençlik komedisinde mükemmel bir X Kuşağı karakteri olan Ferris Bueller’s Day Off’ta Cameron Frye’ı canlandırdı. Ancak rol bir anda yıldız olmadı ve Ruck, Cameron’ın gölgesinin oldukça uzun olduğunu hissetti.

“Temelde hayatta kalmaya yetecek kadar para kazandığım çok zor yıllar oldu” dedi. “O zamanlar insanlar gelip ‘Ferris Bueller’ hakkında bir şeyler söylediğinde, bu beni gerçekten rahatsız ederdi çünkü öyleymiş gibi hissediyordum. Bu benim şansımdı.

“Succession” için “Yıllardır böyle bir şovun hayalini kurdum” dedi.

Ruck, Cleveland banliyösünde büyüdü ve liseye geldiğinde teselliyi oyunculukta buldu. Illinois Üniversitesi’nde bir öğrenci olarak zamanının çoğunu sahnede geçirdiğini söyledi. Ruck, kolejin gösteri sanatları kompleksinin David Geffen Hall’un mimarı Max Abramovitz tarafından tasarlandığını, ancak “cephanelikteki küçük bir tiyatro alanı olan başka bir öğrenci tiyatrosu türü daha olduğunu” söyledi. “Sana 25 dolarlık bir bütçe verdiler ve istediğin oyunu yapabilirdin. Bu yüzden kısa bir süre içinde çok fazla deneyim var.”

1979’da, Steppenwolf ve Wisdom Bridge gibi şirketlerin hakim olduğu tiyatro sahnesinin patlamaya başladığı bir dönemde Chicago’ya taşındı. The Blues Brothers’ın (1980) gişe başarısından sonra, Hollywood’un şehre daha fazla ilgi duymaya başladığını ve bunun da burayı gelecek vadeden aktörler için ideal bir yer haline getirdiğini söyledi.

“Çarşamba günü herhangi bir yetenek ajansına girip ‘Merhaba, ben yeniyim’ dersiniz, onlar da oturup sizinle konuşur” dedi. “Bu konuda New York veya Los Angeles’ta başlayan insanlarla konuşun ve ‘Ne hakkında konuşuyorsunuz?’ “Birini öylece ziyaret edemezsin.” Yani küçüklerin zirvesi gibiydi.”

Broadway kast yönetmenleri, Neil Simon’ın “Biloxi Blues”u için oyuncu seçmelerine katılmak üzere Chicago’ya geldiğinde, sonunda Ruck bir rol aldı. New York’a taşındı ve sahneyi, Ruck’ın “Chicago iyi oyuncusu” havasına sahip olduğunu hatırlayan, gelecekteki Ferris Bueller rol arkadaşı Matthew Broderick ile paylaştı.

Broderick gülerek, “James Dean gibi birine benziyordu,” dedi. “Bu parçadaki herkesin çok farklı bir kişiliği vardı. Ama gerçekten hepimiz bir şekilde bir birim olduk ve Alan bunun çok önemli bir parçasıydı.

“Biloxi Blues”un bu bölümünde, “Ferris Bueller’s Day Off” için seçmeler başladı. Ruck, Chicago’da The Breakfast Club’ın erken bir versiyonu için seçmelere katılırken yönetmen John Hughes ile tanıştı ve menajeri Cameron’ı oynamak için imza attı. Ancak oyuncu yönetmenleri, o zamanlar 28 yaşında olan Ruck’ın çok yaşlı olduğunu düşündüler.

Broderick, “Ama sonra geldi ve okudu ve John Hughes’u uçurdu,” dedi. “Herkes onun mükemmel olduğunu düşündü.”

Ferris Bueller bir hit oldu ve neredeyse kırk yıl sonra hala oldukça popüler. Ancak Ruck, oynadığı rolden üç yıl sonra, Doğu Los Angeles’ta bir Sears posta siparişi deposunun tasnif odasında çalışıyordu. NBC için Nell Carter’a bir pilot indirdikten sonra şehre taşınmıştı, ancak bu başarısız oldu ve ona bakması gereken bir karısı ve küçük kızı kaldı.

Meslektaşlarının oyunculuk kariyerinden haberi olmadığını söyledi. Bir gün, Ruck dinlenme odasında sigara içerken, bir iş arkadaşı onu bir başkasına gösterdi. Ruck gülerek “Ferret Buford’s Day Off filmini hiç izlediniz mi?” dedi. “Buna benziyor [expletive] baba arabasında!’”

Ruck sonunda sitcom’larda ve drama televizyon dizilerinde, özellikle de ABC’nin “Spin City” dizisinde çok sayıda rol buldu ve “Young Guns II”, “Speed” ve “Twister” gibi filmlerde yardımcı roller aldı. Bu, bir oyuncunun egosunu ve maaş çekini tüketebilecek, ancak onlara keskinleşmeleri için alan bırakabilecek türden bir kariyer. Ruck için tam olarak ne aradığını gösterdi.

“18 bölüm boyunca bir sitcom üzerinde çalıştım ve ardından bir yıl boyunca hiçbir şey yoktu” dedi. “Oldukça cesaret kırıcı çünkü yapman gerekeni yapmıyorsun.”

2016’da “Succession” için oyuncu kadrosu başladığında, şu anda aktris Mireille Enos ile evli olan Ruck daha geniş bir ritim bulmuş ve önüne çıkan her rolü üstleniyordu. Fox dizisi The Exorcist’i Chicago’da çekiyor ve hafta sonları Los Angeles’a uçarken, Enos iki küçük çocuğuyla ilgilenerek günde 16 saat The Catch’i çekiyordu. Bir hafta sonu, Chicago’ya dönmeden önce kendisini ve iki yaşındaki oğlunu bir müzik sınıfına götürmesini istedi. Sonra temsilcisinden bir telefon aldı: Bir HBO şovu için seçmeler vardı ama dersi kaçırmak zorunda kaldı.

“Mireille’e döndüm ve ‘Tatlım, bir HBO şovu için seçmelerim var’ dedim ve o gözyaşlarına boğuldu” dedi. Bu yüzden sözünü tuttu: “Müzik dersine gittik ve yaklaşık bir saat tef çaldık.” Ardından havaalanına giderken “Succession” baş yapımcısı Adam McKay’in evine uğradı ve oturma odasına uğradı.

Senaryoyu önceden okumaya vakti olmadığı için doğaçlama yapması söylendi, bu işi aldığında ve çekimler başladığında işe yaradı. Ardıl yönetmen ve baş yapımcı Mark Mylod, Ruck’ın Connor’ın hayali dünya görüşüne ilişkin anlayışının “o güzel ruhu karaktere getirdiğini” söyledi. Bu, özellikle Mylod’un “bedavalar” dediği, oyuncuların alternatif replikleri denediği veya kendi repliklerini doğaçlama yaptığı yerlerde belirgindi.

Mylod, “Alan bu işte harika,” dedi. “Ona bedava bir hediye veriyorsunuz ve temelde 10 dakikalık bir film çekebiliyor ve karakterini asla bozmuyor.”

Ruck’ın sahnelerinin çoğu büyüteçle oynuyor ve bunların çoğu son derece garip. Ancak Lupe’ye göre, karakterleri arasındaki ilişki sadece bir alışverişten daha fazlasına dönüştükçe, ekran dışındaki ivmesi sağlamlaştı. Bu gelişmeyi sahnelerinde nasıl gösterebilecekleri konusunda düzenli olarak birbirlerine mesaj attılar.

“Bu gerçekten yardımcı oldu” dedi. “Bütün bir anlatıyı kendi başıma oluşturmak zorunda kalmaktan ya da onun bütün bir anlatıyı kendisinin oluşturmak zorunda kalmasındansa, bunu birlikte yapabileceğimizi hissettik.”

Lupe, bu sezonun başlarındaki düğün sahnelerine dikkat çekti. İzleyicilerin aile babası Logan Roy’un (Brian Cox) ölümüyle hatırlayacakları bir bölümde ekranda kalma süresi sadece birkaç saniyeydi. Ancak Lupe’nin hatırladığı şey, Willa ve Connor’ın düğününü çekmenin duygusal yoğunluğudur.

“Birbirimizle değiş tokuş ettiğimiz yeminlerimiz vardı ve bu, özgün bir sunum gibi hissettirdiği noktaya gelmemize yardımcı oldu” dedi. Çekimler arasında Alan, birlikte çalışmanın ne kadar harika olduğu ve koşunun birlikte nasıl gittiği gibi şeyler söylerdi. Ben de ‘Hayır, yapma! Ağlayacağım!’ dedim.”

Sırada iki filmde Ruck var: Jamie Foxx’un oynadığı bir hukuk draması olan The Burial ve Wind River’ın devamı niteliğindeki The Burial. Ve “Arkadaşlık” oyuncularının ve ekibinin arkadaşlığını özleyecek olsa da, Connor Roy’dan alabildiği her şeyi aldığını ve onsuz yapabileceği bazı şeyleri de aldığını düşünüyor.

Gülerek, “Atlaması bu kadar kolay olan bir karakteri oynamak tuhaf,” dedi. “İnsanlar sana her zaman ‘aptal’ diyor.” Biliyorsun, biraz derinin altına giriyor – bunu bırakmaktan mutluluk duyuyorum.”