Angelina Jolie, BM Mülteci Ajansı’ndaki Rolünü Bitiriyor

dunyadan

Aktif Üye
Angelina Jolie, BM Mülteci Ajansı’ndaki Rolünü Bitiriyor
Birleşmiş Milletler ve Angelina Jolie, Cuma sabahı yaptıkları ortak açıklamada, Bayan Jolie’nin, örgütü temsil eden en ünlü halk yüzlerinden biri olarak 21 yıllık insani yardım çalışmasının ardından BM mülteci ajansı özel elçisi görevine son vereceğini duyurdu.

Açıklamada, Bayan Jolie’nin insani yardım çalışmalarını genişletmek ve “daha geniş bir insani meseleler kümesinde daha geniş bir aktörler yelpazesinin yanı sıra yerel kuruluşlarla daha doğrudan çalışmak” için Birleşmiş Milletler’den “hareket ettiğini” söyledi.

47 yaşındaki Bayan Jolie, Suriye, Yemen, Afganistan ve Myanmar da dahil olmak üzere dünyanın çatışma bölgelerini gezdi ve 2001’den bu yana önce iyi niyet elçisi olarak, ardından 2011’den başlayarak Birleşmiş Milletler özel elçisi olarak 60 saha ziyareti yaptı. Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği.

Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi yaptığı açıklamada, “Angelina Jolie, UNHCR’nin çok uzun süredir önemli bir insani yardım ortağı olmuştur” dedi. “UNHCR ile uzun ve başarılı bir sürenin ardından, nişanını değiştirme ve kararını destekleme arzusunu takdir ediyorum.”

Döneminin en ünlü Hollywood aktrislerinden biri olarak Bayan Jolie’nin yıldız gücü, ziyaret ettiği herhangi bir çatışmaya kameralar ve daha geniş ilgi getirdi.

2014 yılında savaştan zarar görmüş kasabalardan Lübnan’daki Bekaa Vadisi’ne gelen Suriyeli ailelerle yapılan bir ziyaretten bir görüntüde Bayan Jolie, annelerini bir hava saldırısında ve babalarını savaşta kaybetmiş çocuklarla yerde oturuyor. Küçük bir kız, Bayan Jolie’ye annesi hakkında rüya görmek için uyumak istediğini çünkü geceleri anıların ona geri geldiğini söyler.

Bayan Jolie, çadırın zemininde yanlarında oturan iki küçük çocuğa, “Annenle tanışamadım, bu yüzden onun nasıl biri olduğunu bilmek istiyorum,” diyor. Ona çocuklarını ve kiminle olduklarını soruyorlar.

Ertesi yıl Jolie Hanım onları tekrar ziyaret etti ve ailedeki kızlardan biri onun çadıra yaklaştığını görünce koşarak Bayan Jolie’nin kollarına atladı. Çocuklar onun saçlarıyla oynadılar ve ona hayatları hakkında bilgi verirken kollarında yere oturdular.

Bayan Jolie, 2014’te Lübnan’da genç Suriyeli mültecilerle buluşuyor. Kredi… Andrew McConnell/BMMYK, Getty Images aracılığıyla

Mayıs ayında, Bayan Jolie Ukrayna’yı ziyaret etti ve batıdaki Lviv kentindeki yerel sivil toplum kuruluşlarında kişisel kapasitesiyle ve Birleşmiş Milletler’deki resmi görevinin dışında gönüllü olarak çalıştı. Gezi, küresel örgütle yollarını ayırmaya hazırlandığının ilk işareti gibi görünüyordu.

Bayan Jolie yaptığı açıklamada, “BM sistemi içinde 20 yıl çalıştıktan sonra, farklı şekilde çalışma, mülteciler ve yerel kuruluşlarla doğrudan ilişki kurma ve çözüm savunuculuklarını destekleme zamanının geldiğini hissediyorum” dedi.

En ünlü kamu kişiliğini kaybetmek, Birleşmiş Milletler için zor bir zamanda geliyor. Örgüt, kriz üstüne kriz kaynaklarını tükettiği için mücadele ediyor. İnsani yardım kuruluşu Ağustos ayında, Ukrayna’daki aşırı ilgi nedeniyle, Orta Doğu, Afrika ve Asya’da devam eden çatışmalar için dikkati seferber etme ve fon sağlama konusunda sorun yaşadığını söyledi.

Birleşmiş Milletler, savaş, iklim değişikliği ve doğal afetler nedeniyle dünya çapında yaklaşık yarısı çocuk olmak üzere 100 milyon rekor sayıda insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını tahmin ediyor. Her altı çocuktan biri örgütte çatışma bölgesinde yaşıyor. bu yıl bildirildi.

Eleştirmenler, Birleşmiş Milletler’in çatışmaları önleme ve çözme konusundaki temel misyonundan saptığını ve bunun yerine bir “insani yardım kuruluşu” rolünü üstlendiğini söylüyor. Destekçileri, Birleşmiş Milletler’in gıda, barınak ve sağlık devası sağlayarak ve kalkınma ve iklimle ilgili programları denetleyerek günümüzün birçok sorununun hafifletilmesine yardımcı olmada çok önemli bir rol oynadığını savunuyorlar.

Bayan Jolie, geçtiğimiz yıl boyunca haber medyasına yaptığı yorumlarda, Birleşmiş Milletler ile ilgili hayal kırıklıklarına ve dünya güçleri ile “yardım kuruluşlarının anlamlı bir eylemde bulunmamasına” değindi.

Bayan Jolie, “BM’nin kurulma şekli nedeniyle, hakları ve yaşamları eşit muamele görmeyen çatışma ve zulümden en çok acı çeken insanlar pahasına, güçlü ulusların çıkarlarına ve sesine yöneliyor” diye yazdı. Haziran ayında Dünya Mülteciler Günü’nde Time dergisi için bir makale. “On yıllardır, ana odak noktası uluslararası kuruluşların çalışmaları olmuştur. Yerel grupları ve gönüllüleri dinlemeye ve çabalarını güçlendirmeye yeterince ilgi gösterilmedi.”

Cevapları olmadığı sonucuna vardı, ancak yeni bir yol aradığını söyledi. Jolie Hanım’a yakın bir kişiye göre Birleşmiş Milletler’den ayrılması, dışarıdan biri olarak daha etkili olmasına ve sistemden çok insanlarla vakit geçirmesine olanak sağlayacak.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.