Atatürk Sıhhat Hizmetleri MYO’dan sıhhat çalışanlarına yönelik üç kıymetli aktiflik daha

PekYakinda

Yeni Üye
EÜ bilimsel gücünü farklı kurum ve kuruluşlarla paylaşmaya devam ediyor

Ege Üniversitesi (EÜ) Atatürk Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (MYO) bilimsel gücünü farklı kurum ve kuruluşlarla paylaşmaya devam ediyor. Ege Üniversitesinin milletlerarasılaşma maksatları doğrultusunda bir epeyce bilimsel aktiflik düzenleyen Atatürk Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Anestezi Programı ulusal ve memleketler arası iştirakli üç yeni programa daha konut sahipliği yaptı. EÜ Atatürk Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu konut sahipliğinde EÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Kısmı ve Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Derneği iş birliği ile gerçekleştirilen sempozyum ve çalıştaylar ile iştirakçiler bilimsel gelişmelerde meydana gelen en son yeniliklerden haberdar oldular.

Ege Üniversitesi (EÜ) Atatürk Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim nazaranvlisi Dr. Erkan Kahraman, “Anestezi teknikerliği mesleği öteki tüm sıhhat meslek kümelerinde olduğu üzere gelişen teknolojiyle birlikte biroldukça gelişmeye sahne olmuştur. Bilhassa kullanmış olduğumuz anestezi aygıtlarında ve ekipmalarında meydana gelen gelişmeler artmakta ve bizlerin her geçen yıl eğitim müfredatımızı gözden geçirmemizi ve aktüel ayrıntıları öğrencilerimize aktarmamızı sağlamaktadır. Fakat mezuniyet daha sonrası anestezi alanda meslektaşlarımızın ayrıntılarını tazelemeleri için bilhassa anestezi teknikerlerine yönelik bu üslup aktiflik sayıları maalesef sonludur. Bu bağlamda gerçekleştirilen Anestezide Kriz İdaresi Sempozyumu, Güç Hava Yolu İdaresi Kursu ve Anestezi Makinası Anatomisi çalıştayı ile kıymetli meslektaşlarımız ayrıntılarını güncelleme fırsatı yakalamışlardır” dedi.

Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Derneği Lideri Samime Durmaz ise “Ülkemizde kurumsal tam akreditasyon almaya hak kazanan birinci yükseköğretim kurumu Ege Üniversitesinin konut sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz bu toplantıya 30 farklı kentten kayıt aldık. Kurulduğumuz 2011 yılından bu yana Anestezi Teknikerliği mesleğinin eğitim standardını artırmak maksadıyla bilimsel toplantılar düzenliyoruz. Krizler temasına yer vermemizin niçini hem yakın vakitte tüm sıhhat topluluğuna tecrübe olan pandemi krizi birebir vakitte Kasım 2021 de Resmi Gazete’de yayınlanan entübasyon yetkisi ile mavi kod gruplarında yer almamız kararı meslektaşlarımızdan bilhassa sıkıntı havayolu idaresi konusunda eğitim taleplerine yanıt vermekti” dedi.

“II. Memleketler arası Anestezi Teknikerleri Sempozyumu”

EÜ Atatürk Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu mesken sahipliğinde EÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Kısmı ve Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Derneği iş birliği ile “II. Memleketler arası Anestezi Teknikerleri Sempozyumu” düzenlendi. Sempozyuma yurt içi ve yurt haricinden alanında ehil isimler katılarak sunum yaptı. Atatürk Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ali Ekşi, “Sempozyumumuzu milletlerarası bilim insanlarının, alanında uzman isimlerin iştiraki ile gerçekleştirdik. Ülkemizin çeşitli hastanelerinden katılan yaklaşık 150 anestezi teknikeri meslektaşımız ayrıntılarını güncelleme ve tazeleme fırsatı buldular. Emeği geçenleri teşekkür ediyorum” dedi.

“Zor Hava Yolu İdaresi Kursu”

Atatürk Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Anestezi Programı konut sahipliğinde, Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Derneği işbirliği ile “Zor Hava Yolu İdaresi Kursu” düzenlendi. Şişli Kolan Hastanesinden Prof. Dr. Kamil Toker, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Kısmından Prof. Dr. Tülay Çardaközü ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Kısmından Doç. Dr. Z. Serpil Ustalar Özgen’in eğitmenliğinde yapılan kursa, Türkiye’nin çeşitli hastanelerinde bakılırsav yapan anestezi teknikeri katıldı. Kursiyerlere program kapsamında “Zor Hava Yolu İdaresi, Temel ve Sıkıntı Entübasyon Teknikleri, Güç Maske Ventilasyonu, Supraglottik Hava Yolu Gereçleri, Fiberoptik Bronkoskopi/Entübasyon, Görüntü Laringoskopi/Entübasyon, Nazal Entübasyon, Krikotirotomi” başlıklarında eğitim verildi.

“Anestezi Makinası Çalıştayı”

Atatürk Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Anestezi Programı mesken sahipliğinde, Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Derneği işbirliği ile “Anestezi Makinası Çalıştayı” düzenlendi. Acıbadem Üniversitesinden Vedat Bulcak, İlhan Seyyah, Drager’den Zahit Kaplan, Volkan Yama, Abdullah Atar, Meditera’dan Sencer Kan’ın eğitmenliğinde Türkiye’nin çeşitli hastanelerinde nazaranv yapan Anestezi Teknikeri katılarak, Anestezi Makinası Çalışma Prensibi, Anestezi Aygıtlarının Uygun Kesimlerine Ayrılması/Takılması, Medikal Gaz Kaynakları, Flow Metreler, Tek Taraflı Valfler, Basınç Boşaltma Valfleri Yanlışlar, Vaporizatörler, Yeni Jenerasyon Teneffüs Devreleri hususlarında eğitim aldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı